Óbidos je jedno z nejzachovalejších portugalských opevněných měst a vděčný cíl turistů. Ti v sezóně míří na nedotčenou pláž Lagoa de Óbidos, jinak za památkami a přírodou. Osídlení pochází nejspíš z doby Keltů, tomu nasvědčuje i původní název Eburobricio.

Současný název je odvozeninou slova oppidum (hradiště). Obdivovat krásy města, dát si opečenou – přímo z moře vytaženou – rybu patří k místnímu koloritu. Lahůdkou je treska bacalao a pro nás asi neznámý druh robalo.

pláž Lagoa de Óbidos

Ani v zimě tady není zima

K tomu likér Ginjinha de Óbidos, často podávaný v čokoládovém šálku. Je silný, vyrobený z místních třešní, nejlepších v Portugalsku, někdy je dochucený vanilkou či skořicí. I když se s ním setkáme i jinde pod názvem ginja, podle someliérů je ten zdejší suverénně nejkvalitnější. Slouží jako aperitiv. Chutná bohatěji a krémověji, určitě stojí za „okoštování“.

Ginjinha de Óbidos

Óbidos se dá navštěvovat celoročně. V zimě se teploty pohybují zpravidla od 12 do 15 stupňů, navíc často svítí slunce. Počítáno v procentech je průměrná délka slunečního svitu v prosinci stejná jako v červnu (41 %). Ti, co nemají rádi vedro, uvítají, že v létě je tu obvykle příjemných 26 °C.

ulice města Óbidos

Jinak jde o kouzelné město (mapa), v němž je zážitek jít na procházku úzkými dlážděnými ulicemi mezi tradičně malovanými domy, až na impozantní středověký hrad. Nezapomeňte nahlédnout do kostela Igreja de Santa Maria, kde jsou na stěnách hrobek krásné dlaždice ze 17. století.

Igreja de Santa Maria

Okouzlí vás také kostel Igreja de São Pedro a barokní svatyně Santuário do Senhor Jesus da Pedra z 18. století. Na oltáři je umístěn raně křesťanský kamenný krucifix, který je velmi ceněným dílem.

Santuário do Senhor Jesus da Pedra

Okolí města Óbidos svádí k výletům

Častým cílem, zejména rybářů, je přístav Peniche. Pokud hodně brzy vstanou, mohou se vydat s místními na lov. „Podvodníci“ se naopak vydají k blízkému, panenskému souostroví Berlenga. Tam mohou jen se šnorchlem obdivovat krásy podmořského světa. Odvážnější patrně zkusí napodobit místní kluky. Ti se se potápějí bez něj i bez masky na jeden nádech a dost hluboko.

Souostroví nemá stálé obyvatele. Na největším z ostrovů, Berlenga Grande, je ale noclehárna přestavěná z pevnosti. Ovšem žádný servis nelze čekat. Míří sem často vědci studovat mořské ptáky. I kvůli nim tu bylo vyhlášeno chráněné území Reserva Natural das Berlengas.

Fort São João Baptista

Jako jednodenní návštěvu ji doporučují cestovní agentury. Je skvělým kontrastem proti městu, kde jsou už z hradeb viditelné středověké stavby. Architektonické skvosty najdeme na každém rohu od vstupu do starého města.

Óbidos má největší sbírku soch Buddhy v Evropě, což je udivující v zemi, která bývala – a na venkově stále je – přísně katolická. Další zvláštností je hotel The Literary Man, kde jsou kromě asi pěti tisíc knih i pokoje pro turisty. Citlivě renovované, aby si udržely původní atmosféru.

Výhodou je, že sem z Lisabonu jezdí pravidelný linkový autobus (z nádraží Campo Grande), cesta trvá něco přes hodinu. A závěrem stojí za zmínku, že Óbidos byl kdysi dávno přístavním městem, než ho vlny tsunami a zemětřesení posunuly o deset kilometrů dál…

Castelo de Óbidos