Spojené arabské emiráty musejí mít zkrátka všechno NEJ! Nejvyšší budova na světě, největší krytý zábavní park, nejdelší zipline, největší nákupní centrum – nejen tohle můžete obdivovat, když se vydáte na dovolenou do SAE. Nedávno si tato turisticky oblíbená země připsala další rekord, tentokrát nečekaný. Na ostrově Marawah nedaleko Abu Dhabi byla nalezena nejstarší perla na světě!

Zároveň byly objeveny pozůstatky prvních budov v regionu. Lepší reklamu si Spojené arabské emiráty opravdu nemohly přát. O miniaturní krasavici, která je údajně stará přibližně 8000 let, se zajímají média po celém světě.

Kde skončí nejstarší perla na světě?

Nález podle místních úřadů dokazuje, že se s perlami v oblasti obchodovalo už v neolitu, tedy v mladší době kamenné. Nejstarší perla na světě bude vystavena v pobočce galerie Louvre v Abu Dhabi. Prohlédnout si ji můžete v rámci výstavy s názvem 10 000 let luxusu, která bude zahájena 30. října 2019.

Archeologové za pomoci radiokarbonové metody datování odhadli, že perla pochází z let 5800 až 5600 před naším letopočtem. Perly se tehdy pravděpodobně nosily jako šperky. V Mezopotámii, která se rozprostírala na území dnešního Iráku, se směňovaly za keramické předměty a další zboží.

Vykopávky na ostrově Marawah (Maravá), který je v soukromém vlastnictví, se tentokrát soustředily zejména kolem kamenných zřícenin. Na místě byly objeveny rovněž korálky z mušlí či pazourkové hroty šípů. Archeologické výzkumy v této části Spojených arabských emirátů probíhají již několik desítek let. Jedná se o významnou lokalitu (mapa), neustále překvapující unikátními, tuze cennými nálezy…

ostrov Marawah