I když všechny zámky a paláce v okolí Paříže stojí za návštěvu, ten ve Fontainebleau je výjimečný. Od metropole je vzdálen asi 60 kilometrů. Byl nepřetržitě osídlen osm století. V jeho zdech žili členové slavných vládnoucích dynastií – Capétiens, Valois, Bourbons, Bonaparte a Orléans.

Kromě toho má i další privilegia. Jean-Jacques Rousseau zde předčítal svoje první díla, hrály se tu komedie Moliéra, když byl ještě mladý začínající autor. Nicméně vliv králů je zde patrný, každý – nebo jejich manželky v případě interiérů – se snažil jeho vzhled ještě víc „vyšperkovat“.

palác ve Fontainebleau

Marie Antoinetta tady sledovala balet

První ověřená zmínka o Fontainebleau pochází z roku 1137. Šlo víceméně o nenáročnou loveckou chatu, sloužící k odpočinku panovníků. Ti jezdili do okolních hlubokých lesů na hon. Za podobou, která se až na pár změn zachovala dodnes, stojí slavný král František I.

kámen v okolních lesích

Byl znalcem umění – také na svůj dvůr pozval význačné tvůrce, kromě jiných i Leonarda. Zároveň to byl vášnivý stavitel, zaměstnával nejlepší architekty. Po dokončení se zámek ve Fontainebleau (mapa) stal oblíbeným sídlem nejen jeho, ale později i jeho titulární milenky, vévodkyně z Étampes.

socha v zámeckém parku

Byl jeden z mála, co jako zázrakem unikly řádění za Velké francouzské revoluce. Zmizel totiž jen mobiliář. Budova zůstala kupodivu nepoškozena. Poslední, kdo ve „starém režimu“ zámek navštívil, byl Ludvík XVI. a Marie Antoinetta. Ti zde v roce 1786 sledovali baletní představení. Možná jedno z posledních v životě.

Fontainebleau a jeho okolí naštěstí učarovaly novému vládci Francie, Napoleonovi. Poté, co se chopil moci, obnovil zašlou slávu a rozšířil ho. A jak měl ve zvyku, honosně vybavil vnitřní prostory opět původním nábytkem. Ze zámku se tak stal palác.

Fontainebleau

Místnosti ve Fontainebleau není snadné spočítat

I když lze Napoleonovi vyčítat mnohé, určitě ne vkus. Díky němu se Fontainebleau stal i přes slohovou různorodost architektonicky vyvážený. Přesto na první pohled působí střídmě, možná nenápadně. Ale nezapře typicky francouzskou eleganci. Bohatost interiéru návštěvníky omámí.

Příznivce architektury zaujme už dvojité vlnité schodiště při vstupu na nádvoří. Největší pozornosti se těší střízlivě, a přitom zároveň elegantně vybavené soukromé pokoje Napoleona I. a jeho první ženy Josefíny, později i druhé, Marie-Luisy.

letecký pohled na Fontainebleau

Palác má neuvěřitelných 1530 místností! Tedy jestli se při počítání nespletli. Obklopují ho čtyři nádvoří a stohektarový park, takže hony se tu pořádají stejně jako v dávném středověku. Má zvláštnost, v komnatách (asi proto, že jich je tolik) zůstal původní nábytek z doby vzniku.

pavilon z roku 1662

Díky tomu je každá jiná. Od roku 2007 pak probíhala citlivá rekonstrukce, bylo zpřístupněno divadlo, které vybudoval Napoleon III. Dále kaple svatého Saturnina, Oválný dvůr, místnosti, které obýval papež Pius VII., když přijel korunovat Napoleona I., ale i mnohé další.

Dianina fontána

Obdivovat můžete i thajské exponáty

Královský palác Fontainebleau leží v hustě zalesněné krajině plné – stejně jako kdysi – divoké zvěře, zejména vysoké. Jako poctu Napoleonovi, který ho do jisté míry zachránil, tu najdeme muzeum vybavené osobními předměty připomínajícími vítězství i porážky.

Další zajímavostí je soukromá sbírka císařovny Evženie, obsahující čínské a thajské exponáty. A nesměli bychom být ve Francii, aby se v přilehlých zahradách či městečku nenašlo množství cukráren, kaváren a restaurací…

park v okolí paláce