Galerie Viktora Emanuela II. (Galleria Vittorio Emanuele II) je jednou z nejznámějších budov Milána i Itálie. Kromě architektury láká tím, že jsou zde pohromadě obchody nejvyhlášenějších luxusních značek, restaurace, kavárny. Ta s názvem Biffi se řadí k úplně nejstarším ve městě. Před časem budova získala další, zcela unikátní privilegium. V jejích útrobách se totiž nachází jediný sedmihvězdičkový hotel na světě – Seven Stars Galleria.

Než se mu budeme věnovat, nezaškodí pár informací o stavbě (mapa) samotné. Ta je bezesporu architektonickým skvostem a ukázkou industriální architektury. A také okázalosti.

Galerie Viktora Emanuela II. neboli Galleria Vittorio Emanuele II

Můžete si vybrat ze sedmi apartmá

Její vzhled inspiroval další nákupní střediska, i ta nejmodernější. Základní kámen byl slavnostně položen 7. března 1865. Budova má tvar latinského kříže. Jakoby spojuje dvě další nejslavnější místa v okolí – operu La Scala a monumentální milánský Dóm.

Centrální část zastřešuje čtyřicetimetrová kupole, tou pronikají dovnitř sluneční paprsky. Tím dotvářejí svéráznou osobitou atmosféru, která návštěvníky pohltí. Její autor, architekt Giuseppe Mengoni, za ni ovšem zaplatil životem. Krátce před dokončením v roce 1877 spadl z lešení.

Galerie krále Viktora Emanuela II.

Ale teď k hotelu Seven Stars Galleria. Jde o vůbec první oficiální sedmihvězdičkový na světě. O tuto poctu usiloval i dubajský kolos Burj Al Arab, ale nepřidělil mu ji autorizovaný orgán, společnost SGS. Ta má velice přísná kritéria, co musí tak výjimečný hotel splňovat.

Musí být v ikonické budově, která má velkou historickou hodnotu. To určitě galerie Viktora Emanuela II. splňuje. A taky musí mít víc apartmá než pokojů. Má jich sedm (hotel není velký). V tom střešním by nejspíš přebýval sám král Viktor Emanuel II., kdykoli by navštívil Milán.

Seven Stars Galleria v Miláně

Drbny v hotelu Seven Stars Galleria nepracují

Hotel Seven Stars Galleria byl slavnostně otevřen v roce 2007, projektoval ho architekt Ettore Mocchetti. Zmíněný nejluxusnější střešní apartmán má 580 m² a přijde na 15 000 eur za noc. K pobytu patří i osobní šéfkuchař a komorník. Hlavní vchod nepřetržitě hlídá ochranka.

Kdo v hotelu není ubytovaný, nesmí vůbec dovnitř. A také úzký vchod k výtahu z ulice Via Silvio Pellico se dá lehce přehlédnout. I to je asi úmysl. Hotel na sebe nepotřebuje upozorňovat zevnějškem. To nejdůležitější najdeme uvnitř. A velmi bohatí lidé, a jiní sem nejezdí, vyžadují soukromí.

A navíc stoprocentní diskrétnost. Ať se v tomto hotelu stane cokoli (nebo ať tu bude bydlet kdokoli), ven se to nedostane. Komorníci prošli speciální školou. Každý hovoří jazykem hosta, co je zde ubytován, a věnuje se jen a pouze jeho přáním. A je připraven splnit i ta nejnemožnější.

Seven Stars Galleria

U žen je to třeba soukromé setkání s nejžádanějšími módními návrháři. Muži často touží o samotě navštívit proslulou fresku Leonarda Da Vinciho Poslední večeře Páně. Ta se nachází v refektáři dominikánského kláštera Santa Maria delle Grazie a stojí na ni velké fronty.

Žádaná je také opulentní večeře na střeše galerie Viktora Emanuela II. Její genius loci k věhlasu hotelu Seven Stars Galleria bezesporu přispívá. Z oken je pak vidět i náměstí Piazza del Duomo. To vzniklo už ve čtrnáctém století. Má rozlohu 17 000 m2 a je jedno z nejnavštěvovanějších v celé Itálii