Chystáte se do Paříže a máte v plánu i návštěvu proslulé Eiffelovy věže? V tom případě zřejmě oceníte informaci, že svůj nový domov v této ikonické stavbě nalezlo městské vinařství La Winerie Parisienne. Ale pozor – nejedná se o vinotéku!

Když bylo v roce 2015 vinařství La Winerie Parisienne založeno, psalo se, že jde o první městské vinařství otevřené v Paříži po přibližně čtyřiceti letech. Nyní sídlí zhruba 60 metrů nad zemí, hned vedle restaurace La Bulle Parisienne, a má otevřeno každý den od 9:00 do 23:00.

La Winerie Parisienne prozatím slibuje Merlot

„Po založení našeho vinařství v roce 2015 jsme společně s obchodním partnerem Julienem Benguem zjišťovali možnosti, jestli lze vyrábět víno v některé z ikonických budov Paříže. Možnost mít vinařství uvnitř Eiffelovy věže se objevila na počátku tohoto roku. Je to ideální lokalita pro tvorbu našeho prvního městského vína za použití hroznů ze širšího regionu. Jmenujte mi lepší symbol pro propagaci pařížského vína, než jakým je Eiffelovka,” uvedl Adrien Pelissie.

Až doposud využívalo vinařství La Winerie Parisienne hrozny z ostatních částí Francie. Cílem prý však vždy bylo produkovat víno z regionu, kde se nachází i Paříž, tedy z Ile-de-France. V roce 2017 společnost zasadila vinice v Yvelines, asi 25 kilometrů od Eiffelovy věže. Záměrem prý bylo vytvořit zde první komerční vinici v regionu za posledních 150 let.

Větší produkce je však zatím v nedohlednu. Pokud vše půjde podle plánu, první víno z oblasti by mělo být hotové příští rok. Půjde o Merlot a z letošní úrody budou vyrobeny pouze tři tisíce lahví. Kolik jich skutečně vznikne v útrobách Eiffelovky, není zatím jasné.

Eiffelova věž v Paříži