Oceánie je oblast v Tichém oceánu, nacházející se východně od Asie a ležící mezi oběma obratníky. Člení se na Melanésii, Polynésii a Mikronésii. Součástí Polynésie je například Království Tonga, které tvoří 171 ostrovů. Pouze 45 z nich je obydlených. Největší ostrov nese název Tongatapu (257 km2). Kromě krásných písčitých pláži zde můžete obdivovat i staré královské hrobky nebo pět metrů vysoký megalit. A to není zdaleka všechno!

Nejdříve se sluší upřesnit polohu. Ostrovní stát Tonga (mapa) se rozprostírá v jihozápadní části Tichého oceánu, konkrétně jihozápadně od Západní Samoy a východně od Fidži. Skládá se ze tří hlavních ostrovních skupin, rozesetých v severojižně orientovaném pásu dlouhém zhruba 800 km. Směrem od severu jsou to Vava’u, Ha’apai a Tongatapu. Jen pro zajímavost – jako první na ostrovech přistál Nizozemec Abel Tasman v roce 1643. V letech 1773 a 1777 je navštívil slavný Brit James Cook a díky vřelému přijetí zdejšími obyvateli je nazval příhodně – Přátelské ostrovy.

miniaturní ostrov v Království Tonga

Potápěči neodolají podvodním jeskyním

Průměrné denní teploty vzduchu se pohybují mezi 25 až 30 °C s tím, že nejtepleji je tady od prosince do března. Tehdy je však i největší pravděpodobnost srážek, vzduch je vlhký a hrozí výskyt cyklónů. Nejlepší období pro návštěvu země začíná v květnu a trvá do října. Voda v oceánu má v průběhu roku 28 až 30 stupňů. Organizace spojených národů podle svých měření již několik desetiletí označuje tuto oblast v Tichomoří za území s nejčistějším ovzduším na zemi!

Skupinu Vava’u tvoří hornaté ostrovy sopečného původu se čtyřmi velmi aktivními sopkami. Hlavní ostrov této skupiny láká zejména potápěče, jsou tu nádherné podvodní jeskyně… Všechny ostatní ostrovy představují ploché korálové útvary. V Království Tonga žije množství ptactva a vyskytují se v něm největší netopýři na světě, tzv. létající lišky.

jeskyně na ostrově Vavaʻu

Anglicky se v Království Tonga domluvíte

Co se obyvatelstva týče – Tonžané jsou potomky polynéských námořníků, kteří tuto oblast osídlili pravděpodobně někdy kolem 10. století před naším letopočtem. V souostroví Tonga žije cca 104 000 osob, dvě procenta přitom tvoří Evropané a Euronésané (míšenci). Zastoupeni jsou i Číňané, ale těch je tu nejméně. Věřící jsou z drtivé většiny křesťané. Úředním jazykem je tonžština a angličtina. Peněžní jednotkou je pa’anga (TOP), která se dělí na 100 seniti, přičemž 1 TOP = cca 10 Kč.

Král Tonga založil roku 1875 konstituční monarchii a jeho vládní systém přežívá dodnes – prakticky beze změny. Země je členem Britského společenství národů. Pro krátkodobé pobyty (do 90 dnů během jakéhokoliv období 180 dnů) nepotřebují občané ČR vízum. Nutností však je cestovní pas platný po dobu minimálně 6 měsíců od vstupu do země. Bezvízový styk se přitom nevztahuje na osoby cestující za účelem výkonu výdělečné činnosti.

pobřeží ostrova Tongatapu v Království Tonga

Situace na souostroví je v současné době klidná. Turistům je doporučováno vyhnout se protestům, demonstracím a veřejným shromážděním. Řidiči ocení informaci, že kvalita silnic v městských oblastech je dobrá. Mimo ně jsou vozovky vesměs nekvalitní, v zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. V noci je potřeba při jízdě dbát zvýšené opatrnosti na neosvětlených vozovkách na chodce a potulující se zvířata.

Královský palác je ze dřeva

Hlavní město Království Tonga se jmenuje Nuku’alofa. Leží na severním pobřeží ostrova Tongatapu, který je o něco větší než Brno, a žije v něm cca 25 000 lidí. Nejvýraznější stavbou je dřevěný Královský palác z roku 1867. Obklopují ho zahrady, veřejnosti je vstup zakázán. Objekt si však lze dobře prohlédnout i z dálky, poněvadž ho obklopuje jenom nízká zídka s pletivem. Do královské hrobky Mala’ekula jsou členové královské rodiny pohřbíváni již od roku 1893.

dřevěný královský palác státu Království Tonga

Na konci starého nábřeží se nachází kaple z roku 1862. Kostelů je tady hodně – spatříte je takřka na každém rohu. K architektonicky nejzajímavějším patří Siasi ʻo Tonga Tauʻatāina (Free Church of Tonga) z roku 1885.

kostel Free Church of Tonga ve městě Nuku'alofa

Ve městě jsou rovněž trhy, na předměstí malé průmyslové středisko. Autobusová ani jiná linka tady není zavedena. Spojení s ostatními ostrovy zajišťuje přístav, 21 km od centra se nalézá mezinárodní letiště.

Ostrov Tongatapu okouzlí nejen trilitem

A co na ostrově Tongatapu obdivují turisté? Na jihozápadě – při pobřeží u vesnice Houma, v délce asi 5 km – jsou tzv. Mapu a Vaea Blowholes. Vlny se zde díky otvorům v korálových útesech rozstřikují až do třicetimetrové výšky. Jedná se o úchvatnou podívanou!

Mapu'a 'a Vaea Blowholes

Další přírodní atrakcí je skalní oblouk Hufangalupe v jižní části ostrova. Nedaleko se rozprostírá stejnojmenná písčitá pláž, dekorovaná několika obřími kameny. Je náramně fotogenická a nevykoupat se by byl hřích…

jeskyně na ostrově Vavaʻu

Historici se určitě vydají obdivovat pyramidy Langi, respektive staré královské hrobky v městečku Mua. Ostrov Tongatapu je od pradávna sídlem tonžských králů, kteří vládli jedinému království v Tichomoří několik set let, aniž by podlehli kolonizaci.

královská hrobka Langi

Nukuleka je patrně místo, kde došlo k prvnímu lidskému osídlení na území současného Království Tonga. A estéti? Ti se jistě rádi pokochají pohledem na úžasně tvarované skály.

skály na ostrově Tongapu v Království Tonga

Tsunami Rock je obrovský korálový balvan, který byl vyvržen na západní pobřeží velkou vlnou, a to během tsunami Krakatau v roce 1883. A nebyl sám – v okolí jich můžete vidět ještě šest…

velký korálový balvan

A rozhodně nezapomeňte navštívit trilit Haʻamonga ʻa Maui. O co jde? O megalitickou stavbu, kterou tvoří dva vápencové pilíře s vodorovným překladem ze stejného materiálu. Pochází z počátku 13. století a původně tento trilit, situovaný v severní části ostrova Tongatapu, sloužil jako brána do královského shromaždiště…

Haʻamonga ʻa Maui neboli Burden of Maui

Skvělé koupání nabízí ostrov Foa

Největší množství turistů, kterým se jedná zejména o koupání, však nesměřuje na hlavní ostrov. Kvalitnější pláže jsou na malých ostrůvcích v blízkém či vzdálenějším okolí, zejména v souostroví Vava’u či Ha’apai. Součástí toho druhého je například oblíbený ostrov Uoleva s pěti menšími letovisky a klidnými a čistými plážemi. Kromě majitelů hotelových rezortů a zaměstnanců zde téměř nikdo jiný nebydlí. Nejsou tu dokonce ani silnice…

tradiční dům na pláži na ostrově Uoleva v Království Tonga

Další variantou je ostrov Foa (13,4 km2) s jednou z nejhezčích pláží, kterou v celém souostroví Tonga najdete. Velkou výhodou jsou skvělé podmínky pro šnorchlování a potápění. Anebo vás láká spíše windsurfing, kánoe či kajak? Mnozí ocení i nabídku lodních výletů na okolní ostrovy. Z letiště v hlavním městě Nuku’alofa se sem dostanete během 45 minut (přelet), dovolenou lze strávit například v rezortu s bungalovy. Kdo rád jezdí na kole, může si ho půjčit. Se sousedním ostrovem Lifuka je Foa spojen hrází, tudíž se dá vydat i tam…

pláž na ostrově Foa spadajícím do skupiny Ha'apai

Tonga zaujme i ranními mšemi a kavou

Toužíte po neobvyklých zážitcích? Významnou roli v kultuře Tonžanů hraje pití jemně alkoholického nápoje kava (Piper methysticum). Jeho konzumace je takřka rituálem a jedná se o především záležitost mužů. Ti tráví dlouhé chvíle popíjením kavy v barech, kam většinou nemají přístup ženy. Existují však i podniky „rodinného“ typu, kde se střídmě konzumuje rovněž v kruhu rodinném při formálních či slavnostních příležitostech.

Místně působící křesťanské církve se snaží pití kavy potírat a obyvatelé se tímto nařízením v zásadě řídí. S výjimkou konzumace v barech, jež vnímají jako „neutrální území“. Kava je zpravidla servírována mladou nezadanou dívkou. Pokud není k dispozici, zhostí se této role jeden muž ze sešlosti, obvykle ten nejmladší. Ten je potom žertem nazýván kai kuli (eat dog).

místní nápoj kava

Nezapomenutelnou atmosféru mají ranní mše. Uchvátí vás hlasitým a živelným zpěvem. Mimochodem – co se tichomořských rájů týče, Tonga je místem, kde ráno svítá nejdříve. Říká se, že tu začíná čas.

Ještě velkolepější zábavou je potápění s velrybami. Od června do srpna totiž kolem tonžských břehů migrují stovky velryb. Jednou z možností, jak si užít tenhle strhující moment, je jejich pozorování z palub jachet. Není to však nic oproti potápění s těmito překrásnými tvory. Bát se jich nemusíte…

v létě lze v Království Tonga pozorovat velryby a také se s nimi potápět