Většina vánočních tradic, včetně zdobení stromečku, adventních věnců i trhů, k nám přišla z Německa. Takže není divu, že se v celé sousední zemi neustále pečlivě dodržují. Největší kouzlo mají v historických městech, jako je například Rothenburg ob der Tauber (zkráceně Rothenburg).

Díky starobylému vzhledu sem míří turisté z celého světa – užít si neobyčejnou atmosféru. Tu navozuje už vchod do něj, střežící 42 vzácností (věží, bran apod.). I dnes staré město obklopují hradby. Jinak o vánočních trzích najdeme v kronice Rothenburgu záznam už z patnáctého století!

Rothenburg ob der Tauber v Bavorsku

Vánoční trhy pokaždé zahajuje jezdec

A to nebyly adventní tradice ani zdaleka tak rozšířené jako dnes. Výjimečnou událostí, kterou nikde jinde nenajdeme, je zjevení rothenburského jezdce (Rothenburger Reiterle). Ten vánoční trhy každoročně zahajuje. Například letos to bude v pátek 29. listopadu 2019 v 16:45.

Podle pověstí vzbuzoval v dávných dobách mezi lidmi hrůzu. Byl považován za bytost z jiné planety, která se vznášela vzduchem jako duše zemřelých. Později ale obyvatelé přišli na to, že ho neprovázejí žádné katastrofy, a začali ho vnímat jako přátelskou, mytickou bytost.

Rothenburg ob der Tauber, malebné středověké historické město v Bavorsku

Byl dokonce označován za posla dobrých zpráv. I dnes se děti těší, že ho uvidí. Jinak město Rothenburg v Německu sice není rozlohou velké, ale právě proto těží z jedinečného šarmu. Nechybí tu středověká architektura, včetně typických hrázděných domů, které dodávají městu punc dávné minulosti.

Christmas Market ve městě Rothenburg ob der Tauber

Zahřát se můžete v historickém muzeu

Vánoční trhy se každoročně odehrávají v prostoru pomyslně ohraničeném třemi náměstími. Jde o Marktplatz, Grünmarkt a Kirchplatz (mapa). Sortiment je pestrý. Nabízí se světelné řetězy, tradiční řemesla a nejrůznější stánky s už hodně polozapomenutými tradicemi, jako je krajkářství, výšivky a další rukodělné práce. Do toho se tu koná i spousta zajímavých akcí, třeba vystoupení církevních souborů v kostelech.

vánoční trhy ve městě Rothenburg ob der Tauber

Je otevřené vánoční muzeum Käthe Wohlfahrt. Tam se lze seznámit s historií tohoto svátku, je tu i sbírka různých stojanů na vánoční stromky a historických adventních kalendářů. Mezi další atrakce patří rovněž speciální prohlídky zimního lesa nebo ulic za doprovodu nočního hlídače.

Na Mikuláše chodí ulicemi města Rothenburg zvláštní postava, říká se ji Pelzmärtel. Je oblečená do koženého oblečení, včetně čapky. Vznikla v důsledku náboženské reformace, ale jinak dělá to samé, co náš oblíbený světec. Rozdává dárky hodným dětem a hrozí holí těm, co zlobily. O fotky s nimi je mezi dětmi vždy velký zájem.

ozdobená fontána

Ve městě Rothenburg si pochutnáte i na stollenu

Kromě očí si tu přijdou na své i další smysly. Ulice jsou provoněny perníčky, sladkým bavorským pečivem schneeballen (na snímku), svařeným vínem, praženými mandlemi, do toho občas zanese vánek buket klobásy nebo pečených kaštanů.

Schneeballen

Specialitou je taktéž pochoutka zvaná lebkuchen. Obsahuje med, koření, ořechy. Může být měkká i tvrdá, sladká či kořeněná, s polevou nebo bez. Fantazii se meze nekladou. Výtečný je i stollen. Tradiční moučník je vyroben z mouky, ovoce (hlavně kandovaného sušeného) a ořechů, posypaný moučkovým cukrem.

stollen

Velice zvláštním nápojem je Feuerzangenbowle. Do svařeného vína se velkoryse přidává rum s vysokou hladinou alkoholu. Směs se zapaluje, nápoj vzniká v plamenech. Je sice sladký, ale může být dost silný, takže je lepší to s ním nepřehánět.

Feuerzangenbowle

Po světských prožitcích, kterých je ve městě Rothenburg opravdu požehnaně, bychom neměli zapomenout ani na ty duševní. Kromě slavnostně vyzdobených kostelů a fontán si romantici mohou každý pátek a sobotu vychutnat nádherný výhled z věže radnice (až do 20 hodin).

Rothenburg ob der Tauber