Každý, kdo bude na veřejnosti kouřit elektronické cigarety, může mít na Filipínách obrovský problém! Konkrétně ho zatkne policie, která nesmí veřejný vaping ignorovat. Filipínský prezident Rodrigo Duterte se k tomuto kroku uchýlil poté, co v půli listopadu 2019 oznámil zákaz užívání a dovozu e-cigaret kvůli možným zdravotním rizikům.

Není žádným tajemstvím, že ve světě přibývá kolapsů mladých lidí v důsledku kouření elektronických cigaret. Vědci nedávno zjistili, že vaping dočasně ovlivňuje funkci krevních cév u zdravých lidí, a to bez ohledu na to, zda obsahuje nikotin, či ne. Magnetická rezonance ukázala, že například bezprostředně po jednom použití e-cigarety dochází ke změně průtoku krve ve stehenní tepně.

Následkem může být například ateroskleróza

„Dalo by se říci, že se neděje nic tak závažného. Jenomže u lidí, kteří vapují pravidelně, existuje velmi vysoké riziko, že se postupem času průtok krve tepnami nevrátí do normálu a hrozí jim tak kardiovaskulární potíže,“ vysvětlil autor studie, profesor radiologie a biofyziky Felix W. Wehrli. Vychází z výsledků, které naměřili u 31 lidí. Ti předtím nikdy nekouřili. Lékaři objevili, že vaping u nich způsoboval stejné procesy, jež souvisejí se vznikem kardiovaskulárních chorob, včetně aterosklerózy (kornatění tepen), které se ovšem normálně vyvíjejí roky.

Odborníci jsou s výzkumem e-cigaret a jejich dopadů na organismus stále v začátcích. Předchozí studie například ukázaly, že některé příchutě mohou mít toxické účinky, zároveň mohou zhoršovat přežití buněk a způsobovat záněty v těle. „Dodnes nikdo neví, co opakované vdechování aerosolizovaného propylenglykolu a glycerinu může po čase způsobit lidským plícím. Vše se zřejmě uvidí až za několik let,” upozorňuje odborník na tuto problematiku Robert Jackler.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v létě 2019 uvedla, že e-cigarety jsou „nesporně škodlivé“ a že vaping nelze doporučit jako vhodný nástroj k odvykání kouření. Od užívání elektronických cigaret odrazují rovněž americké úřady v souvislosti s několika desítkami úmrtí a stovkami případů plicních onemocnění, které podle nich s e-cigaretami souvisely.

Filipínský prezident odsuzuje nejen vaping

A jaká je tedy situace na Filipínách, ostrovním státě v jihovýchodní Asii? Tamější ministr zdravotnictví nedávno informoval o hospitalizaci 16leté osoby s poškozenými plícemi. Úřady stav tohoto člověka označily za přímý důsledek užívání elektronických cigaret. „Zakážu to. Užívání a dovoz. Víte proč? Protože je to toxické a vláda má pravomoc vydávat nařízení na ochranu veřejného zdraví a zájmu,“ prohlásil Duterte na tiskové konferenci.

ostrov Boracay na Filipínách

„Vaping je prý elektronickou záležitostí. Neříkejte mi takové blbosti. Radši toho nechte. Nařídím, aby vás zatkli, jestliže to budete dělat v místnosti. Je to jako kouření, otravujete lidi,“ dodal prezident, proslulý neformálním vystupováním.

Bývalý kuřák Duterte je známý tvrdým postojem proti návykovým látkám. Od nástupu do funkce v roce 2016 zavedl jedny z nejpřísnějších zákonů proti kouření v celé Asii. Spustil i kontroverzní protidrogovou kampaň, při níž policisté zastřelili už několik tisíc podezřelých drogových dealerů. Úřady tvrdí, že se tito lidé bránili zatčení. Podle některých nevládních organizací se v mnoha případech jednalo o nezákonné popravy, jež Duterte svou rétorikou podporuje a schvaluje. Mimochodem – dostat se do některé z filipínských věznic rozhodně není výhrou v loterii. Nápravná zařízení jsou přeplněná, panují v nich příšerné podmínky a v průměru každý pátý člověk tam zemře…

ostrov Palawan na Filipínách

E-cigarety zakázala v září 2019 Indie, která má druhý nejvyšší počet kuřáků ze všech zemí na světě. Jako důvod mimo jiné uvedla, že se vaping epidemicky šíří mezi mladými lidmi. Obdobné celostátní zákazy už také platí například v Brazílii, Singapuru či v Thajsku.