Malý řecký ostrůvek Ios s typickými bílými domky se na pohled příliš neliší od těch okolních, ležících rovněž v Egejském moři v souostroví Kyklady. Není však tolik známý a navíc je přístupný pouze trajekty. Ty nejčastěji vyplouvají z ostrovů Pireus, Paros, Naxos, Syros a Sifnos. Jednou za týden jezdí i na Krétu, o něco častěji na sousední Santorini. Hlavním městem je Chora (neboli Ios).

Avšak místem, kde to nejvíc žije, je letovisko Mylopotas s dlouhou a širokou pláží. Je vybavená lehátky a slunečníky a patří mezi nejkrásnější a nejkvalitnější v Evropě. Po setmění se na promenádě a všude kolem otevírají bary a diskotéky. Zábava trvá celou noc, až do časného rána duní reproduktory. Proto sem nejvíc jezdí mladí, užívat života, navazovat známosti…

pláž Mylopotas na ostrově Ios

I klidných pláží zde najdete dostatek

To ovšem neznamená, že všude na ostrově Ios probíhá nekonečný mejdan, dají se najít klidná místa. Aktivní turisté si na své přijdou na horských stezkách. Vedou i kolem archeologických nalezišť, takže lze kromě krásné přírody obdivovat taktéž památky na jednu z nejstarších lidských civilizací.

pláž Mylopotas na řeckém ostrově Ios

Kdo se vydá – třeba pěšky či na kole – na toulky krajinou, narazí nejen na romantická zákoutí, ale i na krásné nedotčené pláže (některé nudistické) a zátoky lákající k odpočinku. Jako téměř všude v těchto končinách je tu možnost šnorchlování a potápění v křišťálově čistém moři.

pláž Manganari na ostrově Ios

Ti, co mají rádi panoramatické vyhlídky, neopomenou navštívit vrchol Panagia Gremiotissa nad městem Chora s ruinou hradu. Auta mají vjezd do města zakázán, takže se lze beze strachu procházet křivolakými uličkami, nebo se vydat na pobřeží, kde se tyčí dvanáct větrných mlýnů. Ty jsou jakýmsi symbolem města.

ikonické větrné mlýny na ostrově Ios

Obyvatelé ostrova Ios vzdávají básníkovi hold festivalem

Kousek od mlýnů leží přírodní amfiteátr, ve kterém se pořádají nejrůznější kulturní akce. Chora má starobylé centrum s dochovanými částmi hradeb.

amfiteátr na ostrově Ios

Jak je v Řecku zvykem, najdeme tu i pravoslavné chrámy, třeba katedrálu Evangelismos (na snímku) či klášter Kalamos. V tom prvním archeologové odkryli zbytky starobylého byzantského chrámu. Z kláštera je zase možné obdivovat Egejské moře a krásnou pláž Manganari (mapa).

katedrála Evangelismos

V osadě Plakoto je hlavním tahákem pohřebiště, o kterém se soudí, že v něm byl mimo jiných pochován i proslavený básník Homér. Ten – podle starořeckých spisů – na ostrově Ios opravdu zemřel, ale místo jeho posledního odpočinku popsáno nebylo. V každém případě se tu každoročně pořádá jemu zasvěcený festival. Při zahájení je nesena pochodeň z přístavu až k údajnému hrobu, kde jeho ostatky už pochopitelně nejsou.

Kdo chce uctít Homérovu památku, udělá asi nejlépe, když si půjčí motorku či skútr. Cesta ho povede přes Pano Kambos, extrémně úrodné údolí plné vinic a olivovníků, do vsi Koulida a pláž Plakoto, kde se lze osvěžit. Od ní vede stezka k rozsáhlému pohřebišti z helénistického období.

řecký ostrov Ios

O tom, že ostrov Ios je prastarý, svědčí vykopávky na pahorku Skarkos. Obydlí byla v některých místech zachována až do výšky tří metrů. Většina budov měla dvě patra s kamennou podlahou. Je také dobře patrný kanalizační systém. Jen to, kdo v nich žil, se zatím neví jistě…

pahorek Skarkos