Hodně lyžařů odmítá jezdit do horských středisek, která uměle zasněžují, což je u nás skoro všude. Jízdu na technickém sněhu si totiž nevychutnají. Tudíž míří do míst, kde najdou přírodní, jako třeba ve švédské oblasti Dalarnas (Dalarna). Má výhodu i pro seniory.

Těm často dělá potíže vysoká nadmořská výška, obvykle jde o tři tisíce metrů a víc. Je sice zárukou pravého prašanu, ale hůř se jim v ní dýchá. Po několika jízdách se tak cítí unavení. Právě jim lze Dalarnas (mapa) doporučit – nejvyšší sjezdovka Fjätervålen začíná ve výšce 985 metrů.

Rattvik ve švédské oblasti Dalarnas

Běžkaři mohou otestovat svoje limity

Například v jednom z nejlépe hodnocených středisek v zemi, Idre Fjäll, s 41 km sjezdovek a skvělým terénem končí trať v 588 metrech. A sněhu je tady tolik, že sezóna někdy začíná už koncem října a trvá až do dubna. A pozor! Denní permanentka stojí v přepočtu přibližně 920 Kč!

středisko Idre Fjäll ve švédské oblasti Dalarnas

Nejznámějším střediskem celé oblasti je Falun. Tam se konají i soutěže v severské kombinaci, biatlonu. Jsou tu dva skokanské můstky. Do těchto míst míří hlavně běžkaři. Koná se tu také slavný Vasův běh. Je náročný, délka činí 90 kilometrů. Ne každý ho proto dokončí. Přesto se každou první neděli v březnu postaví na start až 16 000 účastníků. Běh je památkou na útěk tehdy budoucího krále Gustava Vasy před Kristiánem II. Dánským v roce 1520.

památník krále Gustava Vasy

Ve Falunu a okolí se setkáme i s gastronomickou pochoutkou, kterou podle vzhledu důvěrně známe. Jde o uzeninu Falukorv, podobnou našemu točenému salámu, je však nepoměrně kvalitnější. Jí se nakrájený na chleba, s těstovinami, bramborovou kaší nebo jako specialita Korv Stroganoff. S výrobou kdysi přišli němečtí dělníci, co zde pracovali a stýskalo se jim po klobáse, párku.

Falukorv

Dalarnas nabízí i jízdu na koni

Oblast Dalarnas má několik samostatných lyžařských areálů, umístěných na kopcích, jen si vybrat. Například Lindvallen (na úvodním snímku) se orientuje zejména na začátečníky. Jsou tu instruktoři, kteří poradí. Mezi „žáky“ je hodně Nizozemců. Ti hory nemají. Proto je přitahují stejně jako nás moře.

Necítí se zase dobře v moc velkých výškách, tak právě jim Dalarnas vyhovuje. Skandinávské klima je zárukou stálé sněhové pokrývky. I když tu najdeme sněžná děla, používají se spíš k vylepšení terénu v hodně vyježděných úsecích, kde se mohou tvořit tzv. plotny.

tradiční dřevěná chata ve švédské oblasti Dalarnas

Populární je areál Sälen s 86 značenými sjezdovkami a stovkou lyžařských vleků. Nescházejí tu tratě speciálně pro snowboardisty. Ale i aktivity, jako je sáňkování se psem, jízda na sněžných skútrech, sněžnice a jízda ve sněhu na koni. Pokud jde o ubytování, je velice kvalitní. Ceny nejsou příliš vysoké. Ve Švédsku platí restrikce vůči alkoholu, s tím je nutné počítat. Ale zážitky by vše měly určitě vynahradit.

švédské městečko Falun