Zakopane je v Polsku považováno za „hlavní město lyžování“. V roce 1939 se tu dokonce konalo mistrovství světa v alpských disciplínách. Má jen 27 000 stálých obyvatel, ročně ho však navštíví kolem tří milionů turistů.

I když jejich hlavní nápor je v zimě, díky památkám i turistickým trasám je o návštěvu velký zájem celoročně. Unikátní je Staré město, ještě s původní dřevěnou zástavbou, včetně kostela Panny Marie Čenstochovské. Atrakcí města Zakopane (mapa) je Dům postavený vzhůru nohama.

Mnohým mužům se zavděčí místní vodka

Ženy určitě projdou ulici Krupówki, pěší zónu s množstvím obchodů a butiků, v nichž si určitě vyberou to pravé. Je tu i dost restaurací, takže muži mají v době, kdy jejich protějšky nakupují, také kam zajít. Třeba ochutnat místní populární nápoj, vodku Zubrowku. Ta má uvnitř láhve stéblo trávy.

ulice Krupowki ve městě Zakopane

Je destilovaná ze žita a aromatizovaná alkoholovým výluhem z traviny tomkovice vonné (roste velmi vzácně i u nás). Té se tu daří a spásají ji zubři, kteří jí dali název. Je aromatická, ale i dost silná. Pro slabší nátury je vhodnější ji smíchat s nealkem.

Nejznámější zimní středisko Zakopaneho, Kasprův vrch, leží 5 km od centra, přímo na hranici se Slovenskem – ve výšce 1987 metrů. O něco níž je horní stanice lanovky. Má (prý kvůli ochráncům přírody) nízkou kapacitu 360 osob za hodinu, tvoří se tak fronty.

Je lepší si přivstat, ráno jsou menší. Není tu spousta kilometrů sjezdovek (jen 16). Přesto si kupodivu na nezájem lyžařů nemůže stěžovat. Mírně převažují červené sjezdovky, určené pro zkušené lyžníky. Opatrně je ale mohou sjíždět i ti, co na „prkýnkách“ nejsou tak úplně doma.

Zakopane

Plavba peřejemi nadchne odvážné jedince

V okolí leží další areály – Polana Szymoszkowa (na snímku), orientovaná spíš pro rodiny s dětmi, a Harenda s náročnými strmými sjezdovkami. Jsou tu dobré podmínky i pro alpinistické výstupy. Uspokojí rovněž sportovně založené jedince. Ti sem míří taktéž na jaře či v létě.

Polana Szymoszkowa v oblasti Zakopane

Stejně jako klasičtí turisté, kteří využívají dobře značené stezky – pro nenáročné procházky i horské výšlapy. Zklamáni nebudou odjíždět ani ti, co vyhledávají adrenalinové zážitky. Ty ovšem nenajdou ani zdaleka jenom v horách.

Glodowka

I když ani oni často neodolají krásné, asi pětihodinové túře z vesnice Sromowce Nižne do Trzy Korony a zpět, prioritou je pro ně dobrodružství. K němu patří divoká plavba peřejemi na řece Dunajec. Ta dá tělu pěkně zabrat. Stejně jako výstup na nejvyšší vrchol Polska – na Rysy.

Město Zakopane je skvělým výchozím bodem

Kdo má rád panoramata, určitě nevynechá horu Gubalówka. Tyčí se přímo nad městem Zakopane. Pro lenochy je zde připravena lanovka. Polskou národní horou je ovšem Wielki Giewont. Nahoře je silueta spícího rytíře a velký, patnáctimetrový kříž. Výhledy z ní jsou opravdu fascinující.

lanovka na Kasprův vrch

Podle tradice se na ni má jednou za život vydat každý Polák. Má stejnou pověst jako Blaník, o rytířích, co vyjedou národu na pomoc. Ale jde o náročný horský výstup. Závěrečnou část je třeba zdolat skalnatým úsekem za pomoci řetězů. Kdo má však raději chůzi po rovině, bude spokojen jakbysmet.

Jaworzynka Valley

Může se procházet krásnými dolinami, mezi něž patří například Strazyska, Mala Laka, Jaworzynka, Koscieliska. Nebo navštívit četné termální prameny (Chocholowskie Termy, Goracy Potok, Terma Bania, Termy Bukovina). Oblíbené je i fotogenické pleso Morskie Oko.

Morskie Oko