Turistů, co nejezdí do ciziny za památkami ani přírodními krásami, ale především kvůli léčbě, stále přibývá. Zemí zaslíbenou je pro ně Maďarsko. Má totiž mnoho unikátních lázeňských míst, kde člověka, jak se říká, postaví na nohy. Jedním z nich je městečko Harkány.

Nachází se na jižní hranici hory Tenkes, poblíž města Pécs (Pětikostelí), kam se často jezdí na výlety. Nabízí totiž řadu architektonických památek z tureckých dob a muzeí. Také záhadné hrobky z římské doby, mešity se štíhlými minarety. Úchvatná je zdejší katedrála (na snímku) s prvky románské, gotické, renesanční a novorománské architektury, nechybějí ani pozůstatky z osmanských dob. Nicméně zůstaneme u lázní.

bazilika sv. Petra a sv. Pavla ve městě Pécs

Voda prospívá kloubům i kůži

Lázně Harkány (mapa) začaly být proslulé, když byla ve zdejší vodě objevena zvláštní složka, plyn karbonylsulfid. V tomto skupenství se totiž nachází pouze zde a nikde jinde ve světě. Podstatnou součástí je síra. Sice vábně nevoní, ale má mimořádné léčivé účinky, hlavně na pohybový aparát.

Ve formě koupelí je tato speciální voda vhodná na potíže kloubů, poúrazovou léčbu, kožní choroby, gynekologické potíže, zánětlivá onemocnění, neplodnost. Jako pitná kúra je účinná u problémů zažívacího ústrojí, nemocí žlučníku a jater. Takže využití má opravdu široké.

termální bazén v lázních Harkány

I díky tomu stoupá zájem klientů. Jezdí celoročně, Harkány mají příjemné, spíš středomořské klima (2200 až 2300 slunečných hodin ročně). Navíc se dokázaly přizpůsobit dnešní době. Myslí totiž nejen na ty, co se tu léčí, ale i na skutečnost, že sem často jezdí s rodinami, dětmi. Ty je potřeba zabavit. Mají zde k dispozici řadu zážitkových vodních atrakcí v podobě skluzavek a toboganů, kde se mohou vyřádit do sytosti.

Jinak k léčivému účinku významně přispívá, že bazény s termální minerální vodou (36–45 °C) se večer vypouštějí a v noci napouštějí. Ve vodě se doporučuje pobýt naráz pouze maximálně 20 minut a poté si odpočinout. Harkány ale nespoléhají jen na prameny, nabízejí další lázeňské procedury podle indikace klienta.

město Harkány na jihu Maďarska

Lázně Harkány doslova svádějí k výletům

Pokud jde o volný čas, kromě již zmíněného města Pécsi lze navštívit další zajímavá místa v blízkém okolí. Asi nejen muži zavítají do historického vinařského kraje Villány, kde je stezka o délce 30 km. Se zastávkami to zabere celý den. Spojuje osm vinic. Pěstují hlavně osvědčené červené odrůdy – Merlot, Frankovku, Cabernet. Lze je ochutnat i koupit přímo ve sklípku.

vinařský kraj Villány

Gurmáni se nejspíš vydají do vesnice Matty. Turisty sem láká restaurace Pauls Csárda, vyhlášená vynikající kuchyní. Specialitou je kachna pečená v peci podle místní receptury. Podnik nabízí i výtečné zákusky.

Kdo chce, aby na něj „dýchla historie“, vypraví se do městečka Siklós (mapa). Tam stojí jeden z mála zachovalých hradů na území Maďarska, ale třeba i středověká mešita. Ženy potěší populární trhy. Na blízkém vrchu Templom ve vápencovém lomu lze zhlédnout zkamenělá pravěká zvířata vymřelá před 240 miliony lety, což se také všude nevidí.

Siklos

Kdo zamíří do – díky bitvě i u nás dobře známého – města Moháč (Mohács) na přelomu zimy a jara, může zažít atmosféru masopustního karnevalu Busójárás. Před průvodem roztodivných masek prý kdysi v panice uprchli i Turci.

masopustní karneval ve městě Mohács

Takže Harkány nenabízejí jen léčbu, ale i pestré zážitky. A přestože je voda svým složením unikátní a pro vysokou účinnost je zájem klientů mimořádný, lze se tady ubytovat i s polopenzí za příznivé ceny, levnější než u nás. O tom se lze nakonec přesvědčit ZDE.

kostel ve městě Harkány