Toužíte se vydat do Paříže a při té příležitosti poznat její nejproslulejší památky? Ideální volbou je eurovíkend, tedy víkendový zájezd s česky mluvícím průvodcem. Ten vám prozradí spoustu zajímavostí a zároveň vám skvěle poradí v mnoha ohledech a situacích. Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností francouzské metropole je Invalidovna (Les Invalides). Jedná se o obrovský komplex, v němž je kromě jiných válečných hrdinů pohřben také slavný vojevůdce a státník Napoleon Bonaparte.

Invalidovna (mapa) je obklopena hned několika stanicemi metra. Návštěvníkům se nabízí École Militaire, Saint-François Xavier, Varenne, Invalides (zde staví i RER) a La Tour-Maubourg. Jestliže se rádi procházíte a máte v plánu „zabít dvě mouchy jednou ranou“, například Eiffelova věž stojí pouhé dva kilometry odsud směrem na západ. Vydáte-li se naopak na sever, po několika minutách dorazíte na skvostný most Alexandra III.

most Alexandra III. a Invalidovna

Místo, kde začala Velká francouzská revoluce

Invalidovna pochází ze 17. století, konkrétně z roku 1676. Tehdejší Hotel des Invalides nechal – stejně jako zámek ve Versailles – postavit Ludvík XIV., král Slunce. Nařízení k realizaci vydal 24. listopadu 1670, architektem se stal Libéral Bruant. Původně to měla být nemocnice pro 1500 válečných veteránů, nakonec byl komplex – během následujících tří desetiletí – rozšířen natolik, že pojal až 4000 zmrzačených mužů. Součástí gigantické stavby je neuvěřitelných 15 nádvoří.

V roce 1708 se Invalidovna v Paříži rozrostla o doslova ikonickou budovu. Ludvík XIV. pověřil Julese Hardouina Mansarta, aby navrhnul a vybudoval oddělenou soukromou královskou kapli. Výsledkem byl 107 metrů vysoký architektonický skvost, navržený podle baziliky svatého Petra v Římě. Interiér kopule byl vymalován Charlesem de La Fossem, malby znázorňují tehdejší představu vesmíru.

pařížská Invalidovna

Funkci královské kaple přestala Église du Dôme plnit ve chvíli, kdy byly z ostrova Svatá Helena převezeny ostatky Napoleona Bonaparta (1840). Proběhla náročná a hlavně zdlouhavá přestavba interiéru a kaple se zlatavou kopulí se roku 1861 proměnila v mauzoleum.

Napoleonova hrobka v Invalidovně

Invalidovna, v níž lze obdivovat i řadu nádherných soch a obrazů, se do dějin francouzského státu výrazně zapsala 14. července 1789. Tehdy do budovy vtrhli stoupenci revoluce a zmocnili se 32 tisíc střelných zbraní. Poté se rozbouřený dav vydal směrem k Bastile, kde v té době stála státní věznice. Právě tato událost byla prvopočátkem Velké francouzské revoluce.

starověké dělo v areálu pařížské Invalidovny

Invalidovna láká milovníky vojenské historie

Komplex budov v 7. pařížském obvodu aktuálně zahrnuje Muzeum armády (Musée de l’Armée), vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány. Invalidovna je rovněž místem, kde jsou pohřbeni někteří z největších válečných hrdinů Francie, včetně členů Napoleonovy rodiny (na snímku sarkofág jeho bratra Josefa). Zdejší Dóm je katedrálním kostelem Francouzského vojenského ordinariátu.

Invalidovna ukrývá i sarkofág Josefa Bonaparta, Napoleonova bratra

V kapli svatého Ludvíka (Église Saint-Louis des Invalides) jsou vyvěšeny vlajky, které Napoleon Bonaparte ukořistil ve vítězných bitvách. Na rozdíl od muzea a mauzolea se dovnitř dostanete zadarmo. Stejně tak na zmíněná nádvoří. Jedno z nich se nazývá cour d’honneur (čestné nádvoří) a rozprostírá se přímo uvnitř čtvercového komplexu Muzea armády. Dodnes na něm probíhají nejdůležitější vojenské ceremonie a přehlídky.

socha Napoleona Bonaparta

Co se samotného Musée de l’Armée týče, rozhodně stojí za návštěvu. Už jen z toho důvodu, že se jedná o největší historicko-vojenské muzeum 1. a 2. světové války. Je situováno ve východním a západním křídle, otevřeno bylo v roce 1905 – vzniklo sloučením Muzea dělostřelectva a Historického muzea armád. Spatříte tady zbraně, medaile i uniformy, muzeum návštěvníkům přibližuje zásadní bitvy a velká vítězství Francie od pozdního středověku až po konec druhé světové války. V roce 2008 byl v suterénu muzea pod nádvořím Valeur otevřen památník Charlese de Gaulla. Na ploše 2500 m2 představuje generálův život a dílo, převážně prostřednictvím audiovizuálních dokumentů.

heraldické motivy na dveřích