Římská radnice nezahálí! Poté, co vytáhla do boje s neukázněnými turisty, vzala si na paškál stánkaře. Konkrétně zakázala, aby u nejproslulejších památek stály stánky se suvenýry, poněvadž jsou prý neslučitelné s charakterem italské metropole. To znamená, že v okolí Španělských schodů, Fontany di Trevi či Pantheonu si už selfie tyče, magnetky s motivem památek či papežem a další cetky nekoupíte.

Starostka Virginia Raggiová uvedla, že se stánky neslučují s dekorem a bezpečností. Radnice se ke kroku uchýlila i z důvodu, aby ochránila monumentální kulturní dědictví hlavního města Itálie a stejně tak turisty v přeexponovaných oblastech.

Některé stánky se posunuly jen o kus dál

Nařízení platí od 1. ledna 2020 a vztahuje se na 17 prodejců. Kromě zmíněných Španělských schodů, Fontany di Trevi či Pantheonu se dotýká také jednoho z nejznámějších římských náměstí, zvaného Piazza Navona. Některým prodejcům však bylo dovoleno posunout se jen o kousek dál z původního místa.

stánky ze suvenýry zmizely z blízkosti Pantheonu

Starostka se snažila dostat stánky z těsné blízkosti populárních památek už od minulého roku. „Po dlouhá léta byly městské monumenty špiněny prodejci, kteří nabízeli pití, panini nebo různé cetky před římskými architektonickými klenoty. A to už nebudeme tolerovat,“ řekla. Stánkaři namítali, že turistům poskytují služby, navíc jde o zcela legální byznys.

Posezení na Španělských schodech je dražší než letenka

Stánky jsou tedy vyřešeny. V Římě se nejedná o první – a zřejmě ani o poslední – zákaz. Jedním z těch striktně namířených proti turistům je zákaz sezení na Španělských schodech, který vešel v platnost v létě roku 2019. Kdo usedne na některý ze 135 schodů, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna, musí počítat s pokutou ve výši 160 až 400 eur (4100 až 10 300 korun).

Důvod? Španělské schody – dříve ztmavlé vlivem znečištění, polepené žvýkačkami a plné skvrn od vína a kávy – byly v letech 2015 a 2016 restaurovány a nabyly tak původní bělosti. Radnice si logicky přeje, aby čistota zůstala zachována…

Španělské schody v Římě