Krásu řeckých ostrovů objevuje stále více turistů. To vede k tomu, že některé jsou v hlavní sezóně kapacitně přeplněné, nejčastěji Kréta. Pořád se ale najde dost těch (obydlených je 167 ze 3000), kde se dá prožít klidná dovolená bez davů. Jedním z nich je Andros.

Díky 380 km2 jde o druhý největší ostrov Kykladského souostroví. Navzdory tomu, že délka pobřeží činí „pouhých“ 177 km, Andros (mapa) nabízí neuvěřitelný počet pláží – celkem 99! Písčité, oblázkové, skalnaté, opuštěné, obtížně přístupné, utajené, ale i s lehátky a bary a vodními atrakcemi. Jen si vybrat. Vizuálně nezaměnitelná je především pláž Tis Grias To Pidima (na snímku).

pláž Tis Grias To Pidima na ostrově Andros

Potápěči míří zejména na severozápad

Některé pláže se „specializují“, například na rodiny s dětmi – namátkou Kypri, Neimporio či Batsi. Bílé stejnojmenné městečko, jehož součástí je poslední ze zmíněných pláží, se pyšní promenádou, malým přístavem a několika podniky se skvělým výhledem do okolí.

restaurace v městečku Batsi

Kdo si naopak rád trochu zařádí, může se vydat na pláž St. Peter’s, Golden Sand nebo Piso Gialia. Tam to, jak se říká, žije dlouho do noci, nebo spíš do rána. Řecký ostrov Andros však nabízí mnohem víc.

pláž Gialia nedaleko vesnice Stenies

Pro romantiky je tu pláž Limanaki s kostelíčkem. Ale není jediná. Další církevní stavby jsou rozesety jako „ozdoby“ nad mořem na skalách, třeba nad Kaminaki a dalšími. Pro potápění a vodní sporty je ideální severozápadní pobřeží a speciálně pláž Zorkos.

pláž Batsi na ostrově Andros

Kdo si bude chtít od koupání odpočinout, může zajít na procházku do vesniček poblíž. Některé jsou téměř nedotčené civilizací. V jedné z nich, Mesarii, lze obdivovat starobylý byzantský kostel. Nejvíc památek je ovšem v metropoli Chora.

kostel ve městě Chora na ostrově Andros

Rozprostírá se na malém poloostrově na východě, mezi písečnými plážemi Neimporio a Paraporti. Brána do starého města zůstala zachována, dává návštěvníkovi pocit jiného světa. Je zde spousta zajímavých budov z různých období, úzkých uliček, kde narazíte na obchody a restaurace. Nechybí ani skvostný maják…

starý maják na ostrově Andros

Zdejší hrad Kato Kastro kdysi býval jedním z nejvýznamnějších v Egejském moři. Těžil z vynikající polohy – ze tří stran byl obklopen vodou, přičemž pouze západní část směřovala k pevnině. Do roku 1943, kdy Andros bombardovali Němci, byl ve velmi dobrém stavu. Zbyly z něj ruiny, přesto se jedná o vyhledávanou, fotogenickou turistickou atrakci.

ruiny hradu Kato Kastro

Andros uspokojí také pěší turisty

Duchovně založení jedinci se patrně vydají do kláštera, na ostrově jich stojí mnoho. Některé prý skrývají cenné artefakty, jako je ikona sv. Mariny. Má v nich být i kost svatého Mikuláše a část lebky Josefa z Arimatie, Kristova mecenáše a tajného učedníka, který sňal jeho tělo z kříže.

vesnice Kochylos na ostrově Andros

Kdo má rád přírodu, nejspíš navštíví Andros na jaře. Od března do května rozkvete, teploty nejsou vysoké, ideální na chůzi. Je tu jedna z nejrozsáhlejších sítí turistických tras nejen v Řecku, ale v celé Evropě (cca 150 km). Rostou zde ořechy, kaštany, duby, olivovníky, spousta květin.

Chcete se pokochat pohledem na krásné vodopády, byť menší? V tom případě se vydejte do vesnice Apoikia. Z ní vyrazte na jihozápad. Po deseti minutách chůze objevíte vodopády Pithara a jezírka, v nichž se to doslova hemží životem. V této lokalitě se navíc vyskytují vzácné druhy rostlin.

vodopády Pithara

Foros uchvátí parádními krápníky

Zajímavá místa nejsou jen na povrchu. Například jeskyně Foros, k níž vede klikatá přístupová cesta. Tam lze obdivovat krápníky a bizarní útvary, co vytvořil čas. Vstupné činí 5 eur (pro děti 3 €), otevřeno je od 11 do 20 hodin.

Jeskyně je hodně velká, dal by se tu strávit celý den. Vzhledem k teplotě (ta je, jak bývá pod zemí obvyklé, nízká) většině lidí stačí hodina. Je třeba vzít si teplejší oblečení, i když je venku vedro.

přístupová cesta k jeskyni Foros

Na Andros je jediná možná cesta trajektem z přístavu Rafina (mapa) nedaleko Atén. Lodě odplouvají často, cesta trvá zhruba dvě hodiny. Ale stojí za to!

pláž u městečka Batsi