Myanmar (dříve Barma) je nádherná země a není divu, že ji mnozí cestovatelé touží poznat na vlastní oči. Máme pro ně skvělou zprávu! Od začátku ledna 2020 se Česko zařadilo mezi státy, jejichž občané mohou získat turistické vízum do Myanmaru ihned po příletu na mezinárodní letiště v Rangúnu (neboli Yangonu), Mandalaji či Neipyijto.

Díky úsilí diplomacie mají čeští občané jednodušší cestování. Nemusejí už žádat o turistické vízum do Myanmaru několik týdnů před odletem. Zjednodušení procedury přispěje k podpoře vzájemných vztahů obou zemí.

V zemi lze nepracovně strávit maximálně 30 dní

Ministerstvu zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Rangúnu se podařilo dosáhnout zjednodušení vízového režimu pro české občany cestující do Myanmaru. Česko se tak zařadilo mezi hrstku zemí, které mají prioritní vízový režim s touto zemí. Dále se jedná ještě o Lucembursko, Maďarsko, Nový Zéland a Rakousko.

V loňském roce Česká republika s touto jihoasijskou zemí velmi intenzivně spolupracovala, proběhla mj. úspěšná návštěva státní poradkyně a ministryně zahraničních věcí Aun Schan Su Ťij nebo otevření rezidentního velvyslanectví Myanmaru v Praze. To sídlí v pražských Střešovicích (náměstí Před bateriemi 625/15), provozní hodiny úřadu jsou 9:30–13:00 a 14:00–16:30 (všední dny).

I proto mohou od ledna 2020 držitelé českého cestovního pasu získat turistické vízum do Myanmaru přímo na trojici mezinárodních letišť, a to v Rangúnu, Mandalaji a Neipyijto. Jde výhradně o víza pro turistické účely, díky nimž mohou turisté v zemi strávit až 30 dnů. Délku pobytu ovšem nelze prodloužit! Nová praxe má trvat do 31. prosince 2022. Snazší získání těchto víz je potvrzením nadstandardních vztahů obou zemí.

horkovzdušné balony nad Baganem po ránu

Turistické vízum do Myanmaru vyjde na 50 dolarů

Jestliže plánujete cestu do Myanmaru (Barmy), počítejte s tím, že je vyžadován cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců. Turistické vízum do Myanmaru, respektive jeho vydání na zmíněných letištích, je zpoplatněno částkou 50 USD. Podmínkou jsou 2 fotografie (4 x 6 cm), pořízené v posledních 6 měsících. A pozor – nezapomeňte na letištní poplatek v Rangúnu, ten činí 20 USD.

Co se zdravotních záležitostí týče, doporučuje se očkování proti vzteklině. Především je záhodno, aby cestovatelé během pobytu v zemi nenavštěvovali tržiště se živými zvířaty a prodejem syrového masa a dodržovali hygienu.

A jak je to s pitnou vodou? Je vhodné používat vodu balenou (zakoupenou v obchodech), stravovat se pouze v restauracích či hotelech a nekupovat jídlo u stánků, a to ani ve větších městech. Kvalita a nezávadnost surovin použitých na jeho přípravu (a vody, v níž jsou omývány) může být problematická. Turistická zařízení mají nejlepší úroveň v přímořské oblasti Ngapali (na snímku), ale také v Rangúnu, Naypyidawu, Baganu, Inle Lake, Mandalaji a Taunggyi.

Koupat se a slunit na Ngapali Beach není žádný problém. I proto, že získat turistické vízum do Myanmaru je od ledna 2020 mnohem jednodušší.