Perlou oblasti Lombardie, jež se rozprostírá na severu Itálie, je Lago di Como (Comské – nebo také Komské – jezero). Má rozlohu 146 km² a se svou maximální hloubkou 410 metrů patří mezi nejhlubší jezera v Evropě. Na jeho březích se rozprostírají atraktivní městečka a vesnice. Jednou z nich je Corenno Plinio. Budete-li chtít se do ní v budoucnu podívat, připravte si peníze!

Jednodenní návštěvníci totiž od 29. března 2020 zaplatí vstupné ve výši 5 EUR (cca 125 Kč). Důvodem tohoto sporného opatření je nutnost navýšení finančních zdrojů.

Inspirovaly nového starostu Benátky?

Vesnice Corenno Plinio (mapa) se pyšní poměrně zachovalou středověkou architekturou včetně hradu ze 14. století, postaveného na zbytcích římských základů. Úzké uličky a schody vybudované ve skalách doslova svádějí k romantické procházce. Zraky i fotoaparáty tisíců turistů, kteří sem každým rokem zavítají, přitahuje rovněž kostel svatého Tomáše z Canterbury (na snímku). A samozřejmě nejen on. Nelze opomenout ani nádherný výhled na fjordovité Comské jezero

kostel svatého Tomáše z Canterbury

V Itálii je v posledních měsících „módou“ zavádět denní vstupné do některých měst a vesnic. Zdarma se už nedostanete ani do pitoreskní oblasti Cinque Terre, známé pestrobarevnými skalními vesničkami na pobřeží Ligurského moře. Od léta 2020 budou jednodenní turisté platit taktéž za vstup do slavných – a především přelidněných – Benátek (více informací ZDE).

Využít značného zájmu cestovatelů se tudíž rozhodl i nově zvolený starosta Stefano Cassinelli, jenž má v plánu proměnit Corenno Plinio v muzeum pod širým nebem. Je přesvědčen o tom, že vybrané prostředky by se daly využít na vylepšení infrastruktury a rozvoj oblasti. S tímto krokem však ne každý z místních – celkem šestnácti – obyvatel nadšeně souhlasí. Někteří se bojí toho, že se turisté kvůli placení vstupného vesnici Corenno Plinio naopak raději vyhnou.

výhled na Lago di Como z vesnice Corenno Plinio

Vesnice Corenno Plinio láká hlavně Brity

Mezi kritiky figuruje například Angelantonio Marietti Andreani ze šlechtické rodiny, jež vlastní zdejší hrad. „Jsem z myšlenky na zavedení vstupného zmatený. Obávám se, že nás to připraví o množství návštěvníků. Navíc lidé, kteří k nám míří, hledají trochu jiné zážitky. Nemyslím si, že jsme místo vhodné pro masovou turistiku,“ prohlásil.

Přibližně šedesát procent turistů, kteří v posledních letech směřují do malebné vesnice Corenno Plinio, tvoří cizinci. Zejména Britové, jež sem dvakrát týdně přivezou autobusy. Zda bylo starostovo rozhodnutí správné, to ukáže letošní sezóna. Faktem je, že Itálie oplývá stovkami obcí, které jsou doslova skvostné a kam se (zatím) dostanete bez vstupného…

italská vesnička Corenno Plinio