Den svatého Valentýna (14. únor) se opět blíží! Svátek zamilovaných, tedy Valentýn 2020, tentokrát připadá na pátek. Máte-li partnera či partnerku, není co řešit! Vyberte si jeden až dva dny volna a vyrazte do některého z evropských měst. Jste-li nezadaní, vydejte se na cestu s přáteli. Třeba si najdete známost v cizině, když to nejde v Česku! Jestliže zatím váháte, kterou destinaci upřednostnit, usnadníme vám rozhodování. Přinášíme 5 tipů na nevšední zájezd do zahraničí!

Prodloužíte si víkend, poznáte nová místa, ochutnáte kulinářské speciality. Přivezete si suvenýry, skvělé zážitky a třeba i nějaké módní „úlovky“, přírodní kosmetiku či menší bytový doplněk. A navíc – v důchodu budete mít na co vzpomínat!

1/ Lisabon

Co takhle vypravit se na samý okraj Evropy? Na prudkých svazích nad řekou Tejo je vystavěn Lisabon, hlavní město Portugalska. Projedete se historickou tramvají, starodávnými výtahy (elevadores) i lanovkou. Z hradu nebo z četných vyhlídek (miradouros) se vám naskytnou nádherné pohledy do okolí. Atlantský oceán je na dosah, a pokud vás láká obdivovat pestrý život v modravých hloubkách, nemusíte se potápět. Stačí zajít do Oceanária, jednoho z největších evropských akvárií. Žijí v něm zástupci živočichů ze všech světových moří a oceánů.

Na typické místní hospůdky, v nichž uslyšíte melancholický hudební styl fado, a také na spoustu butiků narazíte ve vyhlášené čtvrti Bairro Alto (mapa). Rozhodně si nezapomeňte vyfotit pevnostní věž Torre de Belém, která je jedním z hlavních poznávacích znamení Lisabonu. Ochutnejte lahodné krémové koláčky Pastéis de Belém, navštivte slavný klášter řádu sv. Jeronýma. Valentýn 2020 v portugalské metropoli bude nezapomenutelný!

Nejzajímavější a nejvýhodnější valentýnské zájezdy do Portugalska (včetně Lisabonu) najdete ZDE.

Valentýn 2020 aneb Eurovíkend v Lisabonu

2/ Kodaň

Paříži, Římě, Madridu, Valencii, Istanbulu či Barceloně jste už byli, anebo výlet do některého z těchto měst naopak plánujete na Velikonoce 2020? V tom případě zkuste severský stát, třeba ten nejjižnější. Dánská metropole má rozhodně co nabídnout! Kodaň je město plné vody a jeho symbolem je soška Malé mořské víly, hledící na širé moře. Je instalovaná na nábřeží Nyhavn, lemovaném hrázděnými domy ze 17. a 18. století. Kromě posezení v některém z místních podniků si nenechte ujít projížďku lodí po místních kanálech. Spousta atrakcí, horských drah a kolotočů na vás čeká v zábavním parku Tivoli.

Nejen pánové nejspíš neodmítnou návštěvu pivního baru, kde čepují populární značky Carlsberg či Tuborg a řadu dalších. Jste svobodomyslní a nezávislí, opovrhujete komercí? Zamiřte do Svobodného státu Christiania (mapa), alternativní čtvrti a jednoho z nejstarších squatterských a hippie sídlišť v Evropě. Milujete-li historii a památky, pak budete v Kodani obdivovat monumentální mramorový kostel Frederikskirken, katedrálu Panny Marie (Vor Frue Kirke), kulatou věž Rudentarn, jež ukrývá nejstarší hvězdárnu v Evropě, i skvostné zámky.

Nejzajímavější a nejvýhodnější valentýnské zájezdy do Dánska (včetně Kodaně) najdete ZDE.

Valentýn 2020 aneb Eurovíkend v Kodani

3/ Athény

Zatímco v období od května do října lze strávit pohodovou dovolenou na některém z řeckých ostrovů (např. na Samosu, Krétě, Kosu, Kefalonii, Korfu, Rhodosu či Zakynthosu), Valentýn 2020 může být ve znamení hlavního města Řecka. Athény (neboli Atény) se pyšní bohatou historií, tudíž zde stojí obrovské množství památek. Nepřehlédnutelnou dominantou je Akropolis a její hlavní chrám Parthenon. Úchvatný výhled na město nabízí rovněž hora Lycabettus se dvěma vrcholky. Najdete zde kapli sv. Jiří z 19. století, venkovní divadlo a restauraci. K příjemné procházce svádí Královská zahrada s listnatými i jehličnatými stromy atypických tvarů i vysokými palmami.

Jedinečnou podívanou je výměna stráží u hrobu neznámého vojína na centrálním náměstí Syntagma (mapa). Možná nepohrdnete návštěvou Národního historického muzea v budově, v níž dříve sídlil řecký parlament. Okouzlí vás Athénská akademie, kterou navrhl dánský architekt Theophil Hansen, a také torzo velkolepého chrámu Dia či mramorový chrám Erechtheion. Řecko se pyšní výbornou gastronomií, tudíž si v Athénách můžete pochutnat například na souvlaki, gyrosu, bugatse, musace či chortě.

Nejzajímavější a nejvýhodnější valentýnské zájezdy do Řecka (včetně Athén) najdete ZDE.

Valentýn 2020 aneb Eurovíkend v Athénách

4/ Dublin

Jste sečtělí a často usínáte s knihou na nose? Pak jistě znáte tvorbu literárních legend, mezi něž se řadí James Joyce, Samuel Beckett, Oscar Wilde či Bram Stoker. Tito pánové se procházeli po dublinských ulicích, vy můžete učinit totéž. Valentýn 2020 je ideální příležitostí! A když už v hlavním městě Irska budete pobývat, nenechte si ujít návštěvu knihovny nejprestižnější irské univerzity Trinity College – ukrývá zhruba tři miliony svazků! Chcete se seznámit s novými lidmi, popíjet zdejší pivo a další vyhlášené nápoje? Zavítejte do nefalšovaného irish pubu, je jich tu požehnaně, především v populární noční čtvrti Temple Bar (mapa). Irové jsou velmi pozitivní, usměvavý a přátelský národ, rozhodně se nemusíte bát navázat s nimi kontakt.

A co památky? Nejen fotografové budou obdivovat hrad v centru města. K procházce a relaxaci slouží Phoenix Park, jeden z největších městských parků v Evropě. Jeho hlavní atrakcí jsou už od 17. století nádherní daňci. Na předměstí se narodil zmíněný Bram Stoker, autor slavného hororového příběhu o Drákulovi. Příznivci slavného upíra mohou v Dublinu navštívit hrůzostrašnou expozici z Drákulova hradu, tzv. Castle Dracula. A nesmíme zapomenout na skutečnost, že Irové jsou národem muzikantů. Během toulek noční metropolí narazíte na hudebníky hrající na bodhrán (bubínek potažený kozí kůží) nebo třeba na uilleann (loketní dudy).

Nejzajímavější a nejvýhodnější valentýnské zájezdy do Irska (včetně Dublinu) najdete ZDE.

Valentýn 2020 aneb Eurovíkend v Dublinu

5/ Benátky

Italské Benátky jsou úchvatné i navzdory skutečnosti, že do nich neustále míří davy turistů. Není divu – kdo tam byl jednou, zpravidla se touží časem vrátit. Jak asi víte, od léta bude jednodenní vstup do Benátek zpoplatněn. Valentýn 2020 strávený v tomto úchvatném městě bude mít dvě velké výhody. Zaprvé – vyhnete se placení vstupného, zadruhé – zažijete tradiční karneval. Honosné benátské paláce a romantické mosty ožijí tajemnými osobami v historických kostýmech a se škraboškami na očích. Rázem si budete připadat jako v dobách slavné Benátské republiky. A které památky prostě „musíte“ vidět? Historické náměstí svatého Marka se stejnojmennou bazilikou (mapa), zvonicí a Dóžecím palácem. Dále nejstarší a nejznámější most Ponte di Rialto či úchvatný kostel San Giorgio Maggiore.

Nevadí-li vám, že se „plácnete přes kapsu“, zaplaťte si půlhodinovou plavbu gondolou. Podstatně levnější variantou je traghetto (přívoz) či vaporetto (vodní autobus). Mimochodem – patronem gondoliérů je český světec Jan Nepomucký. Jeho socha stojí u kostela svatého Jeremiáše na břehu kanálu zvaného Canal Grande. Jedinečným zážitkem je posezení v některé ze stylových kaváren. Pochutnáte si na výborné italské kávě, ke které si objednáte například cannoli, a pokocháte se pohledem na nápaditý interiér nebo na venkovní dění.

Nejzajímavější a nejvýhodnější valentýnské zájezdy do Itálie (včetně Benátek) najdete ZDE.

karneval v Benátkách

Chcete strávit Valentýn 2020 jinde?

Nezamlouvá se vám ani jedna z pěti variant? V tom případě si možná vyberete z několika stovek dalších možností. Přehled valentýnských zájezdů do zhruba 30 zemí světa naleznete ZDE.

Přejeme šťastnou cestu!