Na úpatí malebného pohoří Strandža a zároveň na pobřeží Černého moře se rozprostírá klidné bulharské letovisko Lozenec (Lozenets). Lemují ho rozsáhlé vinohrady, produkující vynikající víno. Chcete-li si odpočinout od velkoměsta, každodenního stresu a rušného nočního života, bude vám tato pohodová lokalita vyhovovat. Zdejší písčité pláže, rozeseté v malých zátokách, mají pozvolný vstup do vody, což ocení zejména neplavci, senioři a rodiče s dětmi.

A jak se sem dostanete? Koupíte si výhodný zájezd, poté v Praze, Ostravě nebo Brně nastoupíte do letadla a po dvou hodinách letu se ocitnete na letišti v Burgasu. Transfer do hotelu nebo jiného ubytovacího zařízení v letovisku Lozenec (mapa) trvá přibližně hodinu. A to, lidově řečeno, pohoda jazz!

pobřeží u letoviska Lozenec

Velkou výhodou jsou nízké ceny

Ti, kteří často cestují po Evropě a v uplynulých několika letech zavítali do Bulharska, dobře vědí, že dovolená v této zemi má spoustu výhod. Mezi ty hlavní patří nízké ceny v obchodech a většině restaurací, kaváren a barů, krátká doba letu z České republiky, značně benevoletní zákony neovlivněné náboženstvím, absence terorismu a násilných trestných činů, moře bez nebezpečných predátorů, spousta přírody i památek a v neposlední řadě mnoho nudistických pláží. Několik menších se nachází rovněž v letovisku Lozenec a jeho okolí.

pobřeží Černého moře

Spokojeni budou v této části Bulharska i sportovci. Okolí Lozence je ideální k procházkám i jízdě na kole. V letovisku jsou k dispozici tenisové kurty, plavecký bazén, lze využít i pestré nabídky vodních sportů. Přímo na pláži, na jejíž hlavní část dohlížejí plavčíci, je možné hrát například badminton.

Lozenec neboli Lozenets

Lozenec je poměrně malý, ale vše podstatné tady najdete. Bankomaty, směnárnu, lékárnu, obchůdky i supermarkety, kadeřnický a kosmetický salón, restaurace, bary, veřejné dětské hřiště i poštu. Během večerní procházky si můžete pochutnat na vynikající zmrzlině. K mání je samozřejmě i skvělé místní víno.

letovisko Lozenec neboli Lozenets

A kam se lze vydat na půldenní nebo celodenní výlet? Přibližně 5 km od letoviska Lozenec leží podobně poklidný Kiten, vesnička s nádhernými plážemi v zátokách. O dalších 5 km dál, směr letiště Burgas, narazíte na známé letovisko Primorsko s chráněnými písečnými dunami a velkými nudistickými zónami. Poblíž se nalézá thrácká svatyně Beglik Tash a také přírodní rezervace Ropotamo, kam se rádi vypraví milovníci historie a přírody a také fotografové.

Letovisko Lozenec svádí k návštěvě Sozopolu

A když už budete trávit dovolenou v letovisku Lozenec, byla by škoda neudělat si výlet do historického města Sozopol. Je vzdálené pouze 30 km, tedy půlhodinku jízdy. Jestliže tam zamíříte přes den, můžete se po cestě vykoupat ve zmíněném Kitenu, Primorsku nebo třeba v letovisku Djuni, přezdívaném „bulharský Karibik“. Ostatně – atraktivní pláže se nacházejí také v Sozopolu.

Vydáte-li se z letoviska Lozenec na opačnou stranu, během deseti minut dojedete do 7 km vzdáleného letoviska Carevo (Tsarevo). Jedním z největších lákadel je vyhlášená pláž Nestinarka. Zhruba 14 km od Careva se rozprostírá další oblíbené a klidné letovisko Achtopol s dlouhou historií. Toto místo bylo osídleno patrně již v 6. století př. n. l. Spatříte zde archeologické vykopávky antických hradeb i zbytky středověkého opevnění. A samozřejmě pěkné písčité pláže…

Achtopol v Bulharsku