Graz (u nás Štýrský Hradec) je druhé největší rakouské město. Leží asi 60 kilometrů od Slovinska. Původně se jmenoval i v jejich jazyce – Gradec („malý hrad“). Z toho vycházející německý Graz byl poprvé použit v roce 1128. Tehdy patřil rodu vévodů z Babenberska.

Rozkvět města Graz přišel za éry Habsburků. V roce 1281 mu jejich král Rudolf I. udělil zvláštní privilegia. Díky nim kontrolovali obrovské území. Dnes by zahrnovalo Štýrsko, Korutany, část severní Itálie, Slovinsko až po Terst.

okolí města Graz

Hodinová věž je hlavním poznávacím znakem

Na ochranu město obklopili důkladným opevněním. Jeho součástí byl – na vrchu Schlossberg – stejnojmenný hrad, viditelný z dálky. Jeho raritou je starobylá Hodinová věž, vysoká 28 metrů. Zvláštností je, že číselníky na každé světové straně, velké až pět metrů, ukazují přesně opačně než všechny ostatní. Velká ručička hodiny, malá minuty.

Hodinová věž Grazer Uhrturm

Schlossberg je v Guinnessově knize rekordů zapsán jako nejhůře dobyvatelná pevnost. Úspěšně čelila obléhání – velké přesile armády Turků i dalších. Nakonec se jí zmocnil Napoleon, ale ani on ne vojensky. Poté, co jeho vojska obsadila metropoli Vídeň, museli obránci kapitulovat.

Hodinová věž však drancování unikla. Místní ji natolik zbožňovali, že za ponechání v původním stavu zaplatili Francouzům obrovskou sumu peněz. I dnes je hlavním symbolem a poznávacím znakem města Graz. Nahoru se lze dostat skleněným výtahem nebo lanovkou, případně romantickou cestu vyjít pěšky.

schody vedoucí na Schlossberg

V mauzoleu odpočívá císař Ferdinand II.

Dalším tahákem je historické centrum. Tam najdeme stavby z různých slohů – gotiky, renesance, baroka. I proto figuruje na seznamu UNESCO. Chodec prochází jakýmsi labyrintem uliček, průchodů, nádvoří. Občas se objeví nečekané zákoutí, kavárnička. Nádherná je i zdejší radnice, kterou nelze minout…

radnice ve městě Graz neboli Štýrský Hradec

Nepřehlédnutelný je gotický kostel. Byl sice zasvěcen svatému Jiljí, místní mu ale říkají Grazer Dom. V sousedství je mauzoleum s ostatky císaře Ferdinanda II. Právě on nařídil popravit 27 českých pánů po bitvě na Bílé hoře, je to asi nejméně populární panovník v našich dějinách.

mauzoleum císaře Ferdinanda II.

Dva význačné svatostánky leží na opačných březích řeky Mur, co městem Graz (mapa) protéká. Františkánů na levém a Minoritů na pravém. Významné státní budovy a památky najdeme na pěší zóně –  Herrengasse. Zvláštností je Malovaný dům s freskami řeckých a římských bohů na fasádě.

Malovaný dům

Pýchou města Graz je Zemský dům i zbrojnice

Součástí starého města je i majestátní nádherný palác, nazvaný prostě a skromně Zemský dům (Landhaus). Přitom patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě.

Zemský dům ve městě Graz

Poblíž nádvoří Zemského domu lze navštívit unikátní Štýrskou zbrojnici (Landeszeughaus) z roku 1645. V ní je rozsáhlá sbírka historických zbraní a zbrojí, hlavně z třicetileté války (1618–1648).

Štýrská zbrojnice

Graz se pyšní i moderním architektonickým skvostem – Domem umění (Kunsthaus Graz). Jde o velmi zvláštní stavbu bez jediného pravého úhlu, těžko ji lze k nějaké jiné přirovnat. Místní jí přezdívají „přátelský vetřelec“. Připomíná jim asi mimozemšťany, namodrale září, což tento dojem umocní. Graz tuto jedinečnou stavbu realizoval v roce 2003, kdy se stal Evropským hlavním městem kultury. Projektovali ji architekti Peter Cook a Colin Fournier.

Dům umění ve městě Graz

Ve stejném roce byl dokončen také Murinsel, umělý ostrov na řece Mur. Připomíná lasturu a navrhl ho newyorský designer a fotograf Vito Acconci. Na tomto ostrově, jenž je pomocí mostů spojen s oběma břehy, se nachází patrová restaurace a amfiteátr. V noci je Murinsel nasvícen modrými reflektory.

Murinsel ve městě Graz

Mnoho turistů láká barokní zámek Eggenberg v západní části města. Pochází ze 17. století a jsou v něm vystaveny historické sbírky, starožitnosti, mince a umění.

zámek Eggenberg

Obyvatelé Grazu nezapomněli ani na nejslavnějšího rodáka Arnolda Schwarzeneggera. Narodil se na předměstí, v městysu Thal. V rodném domě má své muzeum. Nechybějí činky, s nimiž jako mladík začal, či socha Terminátora v životní velkosti. Právě tato role ho vynesla mezi superstar.

město Graz