Většina lidí, kteří každoročně jezdí do Chorvatska, zamíří ihned k moři. Opomíjejí návštěvu jeho metropole zvané Záhřeb (Zagreb). Dělají velkou chybu, patří mezi nejstarší v Evropě – pochází z roku 1094. Zajímavá je i skutečnost, že prvním biskupem byl Čech jménem Duch…

Záhřeb (mapa) leží mezi pohořím Medvednica a řekou Sávou. Například od přístavního města Rijeka v Kvarnerském zálivu je vzdálen 167 kilometrů. Historické centrum se dělí na středověké Horní město (Gradec) a Kaptol a na Dolní město, jež začalo vznikat v polovině 19. století. Po druhé světové válce přibyl Nový Záhřeb, sídliště na pravém břehu Sávy.

Jízda lanovkou trvá necelou minutu

Důvodů, proč sem zavítat (třeba i v rámci zájezdu), se najde dost. Záhřeb je výjimečný pásem stromů a keřů přímo v centru v podobě Zelené podkovy – osmi navzájem propojených parků. Tvoří oázu čerstvého vzduchu, ve městech potřebnou. A lze si tam odpočinout po obhlídce.

Gradec a Kaptol spojuje Kamenná brána ze třináctého století. A Horní město s Dolním pojí více než sto let stará lanovka. Trasa je dlouhá šestašedesát metrů. Jízda z jednoho konce na druhý tak netrvá ani minutu. U horní stanice stojí gotická věž Lotrščak, nyní muzeum. Je z ní pozoruhodný výhled.

lanovka a věž Lotrščak

Obě „města“ mají dominanty. U Horního jde zejména o impozantní gotický kostel svatého Marka. Barokní Bánský dvůr pak slouží jako sídlo vlády. V této čtvrti zasedá i parlament. Chorvaté jsou hrdí na svou historii, proto je umístili právě do těchto středověkých míst.

gotický kostel sv. Marka ve městě Záhřeb

Kaptol – tak se jmenuje ulice, náměstí, ale hlavně katedrála se sloupem Panny Marie. Zajímavý je kostel svatého Františka s klášterem a půvabné malé domky bývalých obyvatel. Zvláštní půvab čtvrti dodávají kavárničky a restaurace pod širým nebem.

Na tržnicích seženete ledacos

Ve městě Záhřeb se nachází také několik venkovních tržišť, kde se dá lacino nakoupit nejen zelenina, ovoce či ryby, ale i další, často atraktivní zboží. Největší, Dolac, funguje s přestávkami od roku 1925.

tržnice Dolac v Záhřebu

Pokud rádi cestujete vlakem, případně budete chtít během pobytu v Záhřebu někam popojet, zavítáte na hlavní vlakové nádraží (Glavni Kolodvor), největší v celé zemi. Mimochodem – neoklasicistní budova zdobená sochami a různými dekorativními prvky je národní kulturní památkou.

hlavní vlakové nádraží v chorvatském Záhřebu

Záhřeb má i přírodní dominantu, malé pohoří Medvednica, vysoké lehce přes 1000 metrů, zasahuje až do čtvrti Kaptol. Je přitom snadno dostupné městskou hromadnou dopravou z centra až na vrchol nebo autem. Zdejším lákadlem je zejména středověký hrad Medvedgrad.

hrad Medvedgrad

V pavilonu sídlí umělecká asociace

Hlavní a zároveň největší město Chorvatska dýchá bohatým kulturním životem. Najdeme tu dvacet divadel a koncertních síní, šedesát muzeí či uměleckých galerií. Většinu kolemjdoucích zaujme Meštrović Pavilion, avantgardní stavba z roku 1938. Sídlí v ní Chorvatské sdružení výtvarných umělců (HDLU) a konají se tu výstavy a různé akce.

Meštrović Pavilion ve městě Záhřeb

Během procházky Dolním městem pravděpodobně neminete Chorvatské národní divadlo sídlící v novobarokní budově z roku 1895. Odehrávají se tu divadelní, operní a baletní představení.

Chorvatské národní divadlo

Alespoň za kratší návštěvu stojí muzeum Mimara, kde je trvale vystaveno kolem 1500 uměleckých předmětů – od prehistorické doby až do dvacátého století.

muzeum Mimara ve městě Záhřeb

Obdivujete-li staré a zajímavé hřbitovy, vaše kroky nejspíš zamíří na největší chorvatský hřbitov Mirogoj (7 hektarů). Je vybudován jako park a spatříte zde díla mnoha známých sochařů a umělců. Hroby patří přívržencům všech možných náboženství (katolického, pravoslavného, protestantského vyznání či stoupencům judaismu nebo islámu) i jedincům bez vyznání.

hřbitov Mirogoj ve městě Záhřeb

Přírodní atrakcí města Záhřeb je jezero Bundek

Součástí Nového Záhřebu je obří Bundekské jezero s parkem. Umožňuje být zároveň ve městě i v čisté přírodě. Kromě koupání se nabízejí další druhy rekreace, navíc možnost grilování, opalování a rybaření. Žije v něm mnoho rostlinných a živočišných druhů.

Bundekské jezero ve městě Záhřeb

Kolem jezera vede cyklostezka o délce 1650 metrů. Hřiště na různé sporty a tenisové kurty jsou samozřejmostí. Nechybějí ani dvě restaurace. Park je přístupný po celý rok. Má pódium na vodě s divadlem pro asi 2500 diváků, kde se v létě konají různé kulturní akce.

Kvalita vody je pravidelně sledovaná. Vstup do jezera je upraven pro osoby se zdravotním postižením. Bezbariérový přístup zajišťuje rampa. Při výstavbě se myslelo prostě na vše. V průběhu celého roku na bezpečnost návštěvníků dohlíží agentura.

park Bundek v Záhřebu