Přibližně 150 milionů korun si vyžádala obnova nejstarší egyptské pyramidy, jež pochází z třetího tisíciletí před naším letopočtem. Džoserova pyramida (nebo také Stupňovitá pyramida v Sakkáře či Necerichetova pyramida) byla začátkem března 2020 – po 14 letech – zpřístupněna veřejnosti.

Džoserova pyramida, která je od roku 1979 součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se nachází 20 kilometrů jižně od Káhiry (mapa). Dominuje rozsáhlé nekropoli v oblasti, v níž kdysi ležel Memfis, bývalé hlavní město Egypta.

Obnovu památky doprovázely komplikace

Tuto monumentální královskou hrobku ve tvaru pyramidy nechal postavit panovník Džoser (neboli Necerichet) ze 3. dynastie. Džoserova pyramida je unikátní rovněž v tom, že poprvé byl v rozsáhlém měřítku použit nový materiál – vápenec. Stavitelem šestipatrové hrobky, vysoké zhruba 60 metrů, byl královský architekt Imhotep, často označovaný za prvního architekta vůbec.

Džoserova pyramida je vystavěna nad podzemní pohřební šachtou, hlubokou 28 metrů a širokou sedm metrů, a obloženou žulou. „Žasneme nad tím, jak Imhotep dokázal vytvořit tuto stavbu, která tu zůstala 4700 let,” prohlásil Chálid Anání, ministr pro památky a cestovní ruch.

Po letech nezájmu pyramidě hrozilo zničení, avšak v roce 2006 se egyptská vláda rozhodla zahájit obnovu. V revolučním roce 2011 byly práce přerušeny a začaly znovu až roku 2013. O rok později se v Egyptě rozhořely spory, když tamní média psala, že renovační práce stavbu ničí. Některé nevládní organizace tvrdily, že se mění původní charakter památky.

Džoserova pyramida přečkala i zemětřesení

„UNESCO do roku 2015 dodávalo kritické zprávy k restauračním pracím a my jsme pak začali postupovat podle norem UNESCO. V roce 2018 jsme od této instituce dostali kladné hodnocení,” řekl Anání. Kromě pyramidy samotné odborníci zrenovovali rovněž sarkofág krále Džosera uvnitř pyramidy a taktéž stěny pohřební šachty.

V dubnu 2019 na místě nekropole úřady odhalily hrob, vyzdobený dobře zachovalými barevnými malbami a nápisy. Patřil vysoce postavenému členu 5. dynastie, která vládla zhruba v rozmezí let 2500 až 2300 před naším letopočtem. Mimochodem – záchranné práce bylo potřeba provést již koncem minulého tisíciletí. Konkrétně po zemětřesení v roce 1992, kdy byla Džoserova pyramida, respektive její vnitřek, značně poškozena.