Valencie, ležící na Costa del Azahar, v překladu Pobřeží pomerančového květu, trochu živoří ve stínu 350 km vzdálené Barcelony. Pro turisty je to spíš výhoda. Nemusejí se prodírat davy. A ke Středozemnímu moři to je ze středu města pouhých pět kilometrů.

Historické centrum Valencie není moc rozsáhlé. O to lépe si lze památky – například v rámci eurovíkendu – užít. Vévodí mu Radniční náměstí (Plaça de l’Ajuntament). Zdejší obyvatelé si myslí, že má magnetické schopnosti. Tvrdí, že ať se vydáte kamkoli, vždy se před ním (mapa) znovu objevíte. Budova radnice navíc patří k architektonickým skvostům. Uvnitř se nachází rarita – standarta, kterou třímal v ruce aragonský král Jaime I., když v roce 1238 osvobodil město od Arabů.

radnice ve městě Valencie

Katedrála údajně ukrývá svatý grál

V centru – na místě bývalé mešity – stojí monumentální katedrála Panny Marie z třináctého století. Má tři vchody, nejpoužívanější vede z náměstí Plaça de la Reina. Ve skvostném interiéru je uložena zcela unikátní relikvie, oficiální papežský kalich. Místní ho považují za opravdový svatý grál, číši, z níž pil Ježíš při poslední večeři. Pochází totiž podle expertizy právě z té doby. Naposledy ho zatím použil předchozí papež Benedikt XVI. v roce 2006. Jsou na něm i arabské nápisy. Král Alfonso V. Aragonský ho chrámu věnoval v roce 1436.

Jeho dominantou je osmiboká gotická věž s barokními prvky – el Micalet. Název dostala podle největšího z 12 zvonů, který byl vyroben v roce 1532 a váží téměř 11 tun. Vystoupáte-li po 207 schodech točitého schodiště až nahoru, naskytne se vám nádherný výhled na město Valencie i na moře.

katedrála a věž Micalet

Jednou z nejlépe zachovaných památek je Torres de Serranos, jedna z dvanácti bran, které tvořily součást starobylé městské zdi. Ta byla postavena ve valencijském gotickém stylu na konci 14. století. Naopak stržena byla v roce 1865 na příkaz provinčního guvernéra Cirilia Amoróse. Některé její části, jako například tahle, naštěstí unikly zkáze…

Torres de Serranos

V muzeu Fallero spatříte skvosty z papíru

Španělsko je vyhlášené býčími arénami, i Valencie se pyšní takovou stavbou. Jmenuje se Plaza de Toros, postavena byla v letech 1850 až 1859 v neoklasicistním stylu. Je inspirovaná římskou architekturou, lehce připomíná Koloseum v Římě. Strukturu arény tvoří 48stranný mnohoúhelník s 384 vnějšími oblouky.

Plaza de Toros ve Valencii

Velmi fotogenická je brána Puerta del Mar na stejnojmenném náměstí. Ačkoliv vypadá starobyle, jedná se o reprodukci (z roku 1944) zničené brány Puerta del Real. O kousek dál se nalézá historická zahrada Glorieta a hned vedle stará celní budova, nyní justiční palác.

Puerta del Mar ve městě Valencie

Nezapomenutelný zážitek čeká na každého, kdo přijede na svátek svatého Josefa (19. března). Ten je tu velmi uctíván. Na jeho počest se koná unikátní procesí Las Fallas. Kněží kráčí v čele obrovského davu. Mnozí nosí vážné i směšné masky. Průvodu dominují obří papírová sousoší. Ta se pak veřejně spálí. Nejlepší exponáty jsou ale na památku uložené v Museo Fallero. Návštěvníci žasnou, co všechno se dá vytvořit z papíru. Postavy jsou velmi realistické.

Museo Fallero

Centrální tržnice je pro ženy magnetem

Ženy zpravidla rády nakupují, tudíž těžko odolají návštěvě centrální tržnice. Není zastrčená v úzké uličce, najdeme ji v obří hale. Čtyři stovky stánků nabízejí vše možné, i suvenýry a šperky.

Centrální tržiště ve městě Valencie

Naproti stojí La Lonja de la Seda de Valencia, budovy hedvábné burzy v gotickém slohu. Je to jediná památka Valencie, zaštítěná organizací UNESCO. Vznikla mezi patnáctým a šestnáctým stoletím. Obchodovalo se tu hlavně s hedvábím.

La Lonja de la Seda de Valencia aneb Hedvábná burza

Nádherná je secesní budova tržnice Mercado de Colón. Pochází z roku 1916 a navrhnul ji architekt Francisco Mora Berenguer. V současnosti se jedná o národní památku. Uvnitř se nachází několik kaváren a restaurací.

veřejná tržnice Mercado de Colón ve městě Valencie

Celosvětovým fenoménem je soud, co nemá nikde obdoby. Zasedá přímo před katedrálou každý čtvrtek v poledne. Sedm lidmi zvolených správců může vynášet rozsudky nad těmi, kdo se provinili plýtváním vodou či nehospodárným zacházením s ní. Důkladný závlahový systém ovlivňující úrodu zavedli společně s přísnými tresty za porušení už muslimští Maurové. Křestané ho jen převzali. Žádný král, ani současný Filip VI., se neodvážil zrušit tento tribunál, nezávislý i na ministerstvu spravedlnosti! Takřka pokaždé trvá proces jen pár minut. Proti verdiktu není odvolání a trest je vykonán neprodleně!

Město Valencie okouzlí také moderní architekturou

Valencie, rozprostírající se ve stejnojmenné provincii, ovšem zdaleka nežije jenom z bohatých tradic. V druhé polovině dvacátého století začala moderní, ale šetrná výstavba, aby nenarušila její genius loci. Nejvýraznějším projektem je Město umění a věd, španělsky Ciudad de las Artes y las Ciencias, jež vzniklo v letech 1991 až 2005. Čtveřice budov, rozložených podél osy východ–západ, je inspirovaná přírodou a založená na biologických tvarech. Jedná se o prostorové kino L’Hemisfèric, Vědecké muzeum prince Filipa, Umbraculo a Palác umění. Autorem těchto skvostů je proslulý architect Santiago Calatrava.

Město umění a věd ve městě Valencie

Za návštěvu rozhodně stojí i nedaleký Gulliver Park. Jeho hlavní atrakcí je 70 metrů dlouhá ležící postava Gullivera, hrdiny fantastického cestopisu Gulliverovy cesty od anglického spisovatele Jonathana Swifta. Nejedná se přitom o sochu, ale o originální dětské hřiště s rampami, skluzavkami a schody. Vstup je zdarma, otevírací doba se však v průběhu roku mění.

Gulliver Park ve městě Valencie

Budete ve městě Valencie pobývat několik dní? V tom případě se dá vyrazit na výlet. Například na 144 km vzdálený hrad Peniscola, stojící na pobřeží (mapa), ve výšce 64 metrů. Pochází z roku 1307 a je přístupný veřejnosti. Skýtá parádní výhled do okolí, včetně pláže, na níž se posléze můžete slunit a koupat.

hrad a pláž Peniscola ve Španělsku