Tulipány pocházejí z Íránu, kde stále divoce rostou, ale patří neodmyslitelně k Nizozemsku. Pro obyvatele jsou národní květinou, piplají je, oslavují řadou zajímavých akcí. Nejefektnější je alegorický průvod v starobylém městečku Zundert, ležícím asi 150 km od Amsterdamu.

I když bylo podle certifikátu založeno v roce 1157, cizinci ho obvykle neznají. Kromě příznivců výtvarného umění. V Zundertu (mapa) se totiž v roce 1853 narodil fenomenální malíř Vincent van Gogh. V jeho rodném domě je muzeum Vincent van GoghHuis. Tam se o něm dozvíte některé vesměs neznámé detaily.

muzeum Vincent van GoghHuis ve městě Zundert

Vincent van Gogh nahradil zesnulého bratra

Třeba to, že jméno zdědil po bratrovi, co zemřel rok před jeho narozením. Měl stejný osud jako Zdeněk Svěrák, byl „náhradníkem“ za něj. Vyrůstal jako protestantské dítě v katolické komunitě, nenavštěvoval proto běžnou školu. Otec ho učil sám. Byl kazatelem v kostele poblíž svého bydliště. Ten ve městě Zundert stále stojí.

V muzeu bohužel nejsou vystavena malířova díla. Stojí desítky miliard, na to městečko nemá. Pravidelně ale pořádá speciální výstavy věnované jeho památce a zaměřené na tvorbu pro milovníky umění i turisty. Jsou dlouhodobou turistickou atrakcí.

Bloemencorso Zundert

Velkolepá alegorická přehlídka tulipánů i dalších květin se ve městě Zundert koná jednou ročně. Kupodivu ne na jaře, kdy kvetou, ale první neděli v září. Tradice začala v roce 1936 na počest tehdejší královny Wilhelminy. Účastní se jí dvacet okolních vesnic.

květinová slavnost ve městě Zundert

Bloemencorso Zundert je úžasnou podívanou

Lidé na pestrobarevném vzhledu náklaďáků pracují rok, začínají ihned po skončení přehlídky. Vytvářejí z květin kromě jiného i obří sochy. Pro vstup je nutný lístek. Předprodej začíná v květnu. Průvod doprovázejí skupiny hudebníků. Hrají staré lidové písně.

přehlídka v Zundertu

Slavnost Bloemencorso Zundert je prostě neopakovatelný zážitek. Počty příhlížejících jdou do desítek tisíc. Každá z vesniček soutěží, čí alegorický vůz bude vyhodnocen jako nejlepší. Nizozemci jsou ale tolerantní, nezávidí, nedělají si podrazy. Když nevyhrají, jen pokrčí rameny. O to větší úsilí věnují přípravě na další rok.

slavnost Bloemencorso Zundert

Kdo se chce ve městečku zdržet déle, jistě neudělá chybu. Asi bude mít pocit, že se zastavil čas. Všude vládne venkovská idyla. Jako před staletími Zundert obklopuje vřesoviště Oude Buisse Heide. Vydat se tam na procházku je balzám na duši.

vřesoviště Oude Buisse Heide

Je jen nutné déle dopředu objednat hotel. Moc jich tady není a ten nápad má po skončení akce kdekdo. Pro pivaře bude jistě zajímavá hospoda s názvem In den Anker. Má nejstarší licenci v celém Nizozemsku – z roku 1635. I ona zapadá do onoho poklidného životního rytmu.

hospoda In den Anker

Jak se tulipány dostaly do Nizozemska?

Závěrem asi nezaškodí pár informací o tulipánech. V Evropě se objevily v roce 1562, a to v Praze! Z Cařihradu poslal jejich cibulky sultán osobnímu lékaři a botanikovi císaře Rudolfa II., Petrovi Mattiolimu. U nás asi také – v Královské zahradě Pražského hradu – poprvé rozkvetly.

Podle jedné teorie je do Nizozemska přivezl z cest dr. Tulp (Rembrandtův obraz Anatomie doktora Tulpa, kdy ho malíř znázornil při pitvě, je světoznámý) a mají po něm i jméno. Oba byli přáteli Jana Amose Komenského. Podle druhé verze se k nim dostal francouzský botanik Charles de l´Ecluse, kterého nadchly.

Když se stal profesorem ve městě Leiden, začal je pěstovat. Podnebí v Nizozemsku jim přálo. A proslavily ho. Asi proto, že místní milují řezané kytky. Ročně jich koupí za 11 miliard. Tulipány jsou ale až třetí za růžemi a chryzantémami. Možná jsou jimi přesyceni…

tulipány