Italská kuchyně patří k nejlepším na světě. Ti, co milují výborné jídlo, si během eurovíkendu nebo dovolené v této zemi přijdou na své. Výtečná jsou nejen hlavní jídla či dezerty, ale také italské polévky. Kromě minestrone je populární rovněž acquacotta, jejíž základ tvoří více druhů zeleniny, chléb a tzv. ztracené vejce.

Tato hustá a často i pikantní polévka pochází ze středozápadní Itálie, pravděpodobně z Toskánska. Jeho hlavním městem je proslulá Florencie – přímo v ní však nevznikla. Dříve byla acquacotta celou večeří v jednom pokrmu. Jednalo se o rolnické jídlo, které mělo – a nadále má – mnoho obměn.

Na počátku byl okoralý chléb

Acquacotta v překladu znamená vařená voda. Kuchaři se vesměs shodují na tom, že polévka je do jisté míry podobná naší česnečce nebo oukropu. Poprvé byla uvařena kdysi dávno v pobřežní oblasti Maremma (mapa), rozkládající se v jihozápadním Toskánsku a v severozápadním Laziu. Chudí lidé, převážně dřevorubci a pastýři, si do práce vozili chléb. Když ho po několika dnech nestihli sníst a okoral, využili ho k přípravě této polévky.

Původně byly hlavními ingrediencemi voda, tvrdý chléb, cibule, rajčata a olivový olej. K nim se přidávaly další druhy zeleniny a zbytky jídel, jež byly zrovna k dispozici. Když ještě rajčata nebyla v Itálii běžně dostupná, přilévalo se do polévky acquacotta místo nich agresto, tedy mošt z nezralých vinných hroznů.

Acquacotta snese spoustu ingrediencí

V současnosti se používá chléb, zeleninový vývar, vejce, sýry (parmezán nebo pecorino), celer, česnek, bazalka, fazole, zelí, kapusta, citrónová šťáva, sůl, pepř, brambory atd. V některých oblastech do polévky acquacotta přidávají taktéž houby, divoké byliny, štěrbák, rukolu, čekanku, mátu, mangold, listy pampelišky, řeřichu či kozlík lékařský. Hotový pokrm se většinou zdobí ztraceným neboli pošírovaným vejcem.

Zavítáte-li do italské restaurace a v menu narazíte na pojem acquacotta con funghi, pak vězte, že polévka bude plná hub. A kromě nich bude nejspíš obsahovat chléb, vodu, rajčata, parmezán, vejce, marulku, divokou mátu, česnek, olivový olej, sůl a pepř. Ve verzi zvané acquacotta con peperoni zpravidla nechybí červená paprika, celer a česnek.

italská polévka acquacotta

Jednoduchý recept pro 6 osob

Baví vás vařit a chcete si polévku acquacotta připravit doma? Za zkoušku nic nedáte! Budete potřebovat 3 lžíce olivového oleje, 3 celerové řapíky, 2 malé mrkve, 1 červenou cibuli, 2 stroužky česneku, 2 lžičky tymiánu (+ 1 určenou k závěrečnému zdobení), 50 g sušených hříbků, 3 menší rajčata, 850 ml čirého kuřecího vývaru, 2 lžíce nakrájené petrželky, 3 krajíce čerstvého chleba, 3 lžíce octa, 6 vajec, pepř a sůl.

Postup:

Nakrájejte celerové řapíky, mrkev a rajčata, najemno nasekejte cibuli a česnek.

Olivový olej rozpalte ve velkém hrnci a poté na mírném ohni osmahněte celer, mrkev, cibuli, česnek a tymián (10–15 minut). Mezitím zalijte sušené houby horkou vodou a nechte zhruba 15 minut odstát, aby změkly a nabobtnaly. Následně je vyjměte a nakrájejte. Vložte je do velkého hrnce se zeleninou, přilejte vodu, v níž houby bobtnaly, a vařte dalších 5 minut.

Přidejte rajčata a vařte dalších 10 minut, dokud se nezačnou rozpadat. Vzápětí smíchejte s kuřecím vývarem a pozvolna přiveďte k varu. Mezitím nakrájejte chléb a opečte dozlatova.

Do velkého hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu, poté plamen snižte na minimum. Přidejte tři lžíce octa. Pak do vody opatrně vyklepněte vajíčka. Po 3 až 4 minutách je vyndejte štěrbinovou lžící. Do polévky acquacotta přidejte petržel, trochu koření a opečené kousky chleba. Rozlijte do 6 talířů, do každého vložte pošírované vejce a lehce posypejte tymiánem.

Přejeme dobrou chuť!