Milovníci přírodních unikátů mají důvod k smutku. Vodopád San Rafael, který byl nejvyšším v celém Ekvádoru, nedávno zmizel! Podstatnou část přítokové vody totiž pohltil závrt. Kdo tohle úchvatné místo nestihl navštívit do února 2020, má zkrátka smůlu. Úžasná podívaná je patrně navždy minulostí.

Z mohutného, 150 metrů vysokého vodopádu, padajícího do rozlehlé rokle, zůstaly tři tenké pramínky. Atrakce, kterou obdivovaly desítky tisíc turistů ročně, už zmizela i z oficiálních propagačních materiálů na internetu.

Zničila San Rafael vodní elektrárna?

Závrt, což je jeden z typických krasových úkazů, pohltil značnou část řeky Coca a proud tak odklonil do podzemí. Je však sporné, zda se jedná o přirozený přírodní jev, anebo je na vině výstavba obrovské vodní elektrárny. Ministerstvo turismu každopádně vydalo striktní prohlášení, že neplánuje v této věci zasáhnout a vodopád San Rafael (mapa) do původního stavu neobnoví.

vodopád San Rafael

Je to sice velká škoda, ale neznamená to, že Ekvádor nemá – po zmizení unikátního vodopádu San Rafael – turistům co nabídnout. Cestovatelsky atraktivní země ležící v Jižní Americe, přímo na rovníku, láká na vyhaslý stratovulkán Chimborazo (6263 m). Má pět vrcholů, je zároveň nejvyšší horou Ekvádoru. Nejznámější a nejvíce navštěvovanou sopkou je ovšem Cotopaxi (5897 m). Zajímavé je rovněž hlavní město Quito, v němž žijí zhruba dva miliony lidí. Nezapomeňte tam ochutnat výtečnou polévku fanesca.

Ekvádorskou krajinu tvoří tři charakteristické oblasti, jimiž jsou západní pobřeží Pacifiku včetně savan (costa), horský hřeben And s úchvatnými sopkami (sierra) a oblast tropických deštných pralesů, respektive okraj Amazonské nížiny (oriente). V původně indiánské zemi, v níž stále žije hodně kmenů tradičním způsobem života, se nalézá 11 národních parků. Nejznámější atrakcí je ovšem souostroví Galapágy, rozkládající se v Tichém oceánu, cca 1000 km na západ od pevniny.