Téměř kulatý tvar má španělský ostrov Gran Canaria. Díky rozdílným mikroklimatům, souvisejícím s rozmanitostí reliéfu, si vysloužil přezdívku Miniaturní kontinent. Během jednoho dne tu lze prožít všechna roční období. V každé části ostrova totiž panuje jiné počasí. Pokud vás lákají Kanárské ostrovy, určitě se právě na tento neváhejte vydat na dovolenou – v nižších polohách je nádherně po celý rok!

A když už je řeč o Kanárských ostrovech – Gran Canaria je třetí největší, třetí nejstarší a zároveň třetí nejvyšší. Rozkládá se v Atlantském oceánu, východně od Tenerife a západně od ostrova Fuerteventura. Je sopečného původu a velikostí se dá přirovnat k Londýnu.

vnitrozemí ostrova Gran Canaria

Pláže zabírají čtvrtinu pobřeží ostrova Gran Canaria

Gran Canaria (mapa) se zavděčí plážovým typům, nadšencům do horské turistiky i obdivovatelům památek a zajímavé architektury. Jsou zde skvělé podmínky pro vodní sporty, rybolov, tenis i golf. Můžete jezdit v motokárách, buginách, provozovat paragliding, případně poznat krásy ostrova na kole. Začněme plážemi – těch je 150! Přibližně desetina z nich získala prestižní ocenění Blue Flag (Modrá vlajka).

přírodní rezervace Dunas de Maspalomas

Které jsou nejznámější? Šestikilometrová Playa del Inglés (do zdejšího letoviska míří většina mladých lidí a také gay komunita), Playa de las Canteras (téměř 4 km dlouhá pláž chráněná útesem), Playa de San Agustín s jemným tmavým pískem, 400 m dlouhá Playa de Puerto Rico a o sto metrů kratší Playa de Mogán (sousedící s pitoreskním přístavem – na snímku) a Playa Amadores (na úvodním snímku). Co se letovisek týče – většina z nich se nalézá na jižním a jihozápadním pobřeží. Tato oblast – na rozdíl od většiny ostatních – oplývá suchým a horkým podnebím a krajina není tolik strmá a skalnatá…

Puerto de Mogan na ostrově Gran Canaria

V okolí Maspalomas, jednoho z hlavních středisek, se podél moře rozprostírají písečné duny, vysoké až 30 metrů. Jsou součástí a hlavním lákadlem chráněné přírodní rezervace Dunas de Maspalomas s rozlohou 250 hektarů a přezdívkou Malá Sahara.

písečné duny v Maspalomas

Nezapomeňte na pohorky nebo kvalitní tenisky

Kam můžou vyrazit ti, které baví toulky přírodou a zároveň se nezaleknou cesty do kopce? Budete-li pobývat v letovisku Maspalomas či v jeho okolí, vydejte se údolím Fataga, nazývaným „evropský Grand Canyon“, do vnitrozemí. Po velmi dobře udržovaných cestách se dostanete až na nejvyšší vrchol ostrova, Pico de las Nieves (1949 m n. m.).

turistická trasa Cruz de Tejeda - Artenara

Během dovolené na ostrově Gran Canaria nevynechejte ani Roque Nublo neboli Mračné skalisko (1813 m n. m.). Jedná se o unikátní monolit, jenž byl pro domorodé obyvatele posvátným symbolem. Leží západně od Pico de las Nieves, pěšky se dá tato trasa ujít za necelé dvě hodiny. Anebo si monolit můžete prohlédnout z nedaleké vyhlídky Cruz de Tejeda (1 463 m), kde se lze občerstvit v restauraci.

monolit Roque Nublo na ostrově Gran Canaria

Ve střední části ostrova narazíte na kaktusy všech možných tvarů a velikostí, dechberoucí vyhlídky i kouzelné horské vesničky v takřka nedotčené divočině. Překvapí vás typickou tradičností a pohostinností místních obyvatel.

kaktusy na ostrově Gran Canaria

Budete-li bydlet v letovisku Agaete na severozápadě, neměli byste si nechat ujít návštěvu 15 km vzdáleného archeologického naleziště Cenobio de Valerón. Tento obrovský jeskynní komplex připomíná plástev medu. Areál je otevřený po celý rok od 10 do 17 hodin (s výjimkou pondělí).

jeskynní komplex Cenobio de Valeron na ostrově Gran Canaria

Pokud vám vyhovuje kombinace pěší turistiky a koupání na ryze přírodní a obtížně dostupné pláži, máme pro vás tip. Udělejte si výlet po hřebech hor k pláži Gui Gui. Stačí se dopravit do vesničky Tasartico (mapa) a odtamtud je to zhruba kilometr poutavou přírodou.

Gui Gui Beach na západě ostrova Gran Canaria

Nejvýznamnější památka stojí v hlavním městě

Máte rádi malebná města, kavárny, památky a hezkou architekturu? I vy budete na ostrově Gran Canaria spokojení. Největším a zároveň hlavním městem je Las Palmas na severovýchodě. Žije v něm téměř 400 tisíc lidí, tudíž zde najdete vše potřebné, včetně letiště, dokonce i dlouhé pláže. Nechybějí nákupní centra, auditorium, parky ani pamětihodnosti. Nejproslulejší je skvostná katedrála sv. Anny, jejíž stavba započala v roce 1500 a s přestávkami trvala čtyři staletí. V jižním křídle sídlí Museo Diocesano de Arte Sacro vystavující cenné artefakty a obrazy, včetně děl nizozemských mistrů, a také sbírku španělských soch.

katedrála svaté Anny v Las Palmas de Gran Canaria

Velkolepějším dojmem působí gotická katedrála v městečku Arucas. Její historická hodnota ovšem není tak značná. Dokončena byla až v roce 1977, oficiálně se jedná o kostel svatého Jana Křtitele. Pány, které památky příliš netáhnou, patrně potěší informace, že Arucas je proslulý výrobou vynikajícího rumu. Kdo holduje spíše vínu, nepřijde zkrátka, jelikož se na ostrově vyrábí také…

kostel svatého Jana Křtitele v městečku Arucas

Architektonickou pýchou ostrova Gran Canaria je Teror

A rozhodně neváhejte zavítat do městečka s poněkud děsivým názvem. Teror vás uchvátí nádhernou bazilikou z 18. století a starou kanárskou architekturou. Jejím hlavním rysem jsou dřevěné balkóny a barevně odlišné fasády sousedních domů. Ty nejpozoruhodnější spatříte kolem hlavního náměstí a v ulici Calle Real. Mimochodem – do Teroru se dostanete například autobusem z Las Palmas a dalších míst ostrova Gran Canaria.

městečko Teror na ostrově Gran Canaria