Uvažujete o tom, že strávíte prodloužený víkend nebo rovnou celou letní dovolenou v České republice? Pokud máte rádi klid, přírodu a pěší turistiku, nejspíš se vám zavděčí Krkonoše. Největší české pohoří leží v severovýchodních Čechách, nejvyšší horou je Sněžka (1603 m). Lokalit, v nichž se lze ubytovat a odkud je možné podnikat parádní výlety do okolí, se zde nachází spousta. Tady je sedm z nich!

Jestliže vás některá lokalita zaujme, můžete se ihned podívat na to, která konkrétní ubytovací zařízení jsou v ní aktuálně k dispozici, jaký mají stravovací režim a na kolik peněz vyjde pobyt ve vámi požadovaném termínu. Přinášíme totiž souhrnnou nabídku většiny předních českých cestovních kanceláří.

1/ Pec pod Sněžkou

Název tohoto malebného města (mapa) v Královéhradeckém kraji zná snad každý. V zimě sem míří lyžaři a běžkaři, od jara do podzimu hlavně nadšenci do horské turistiky. Pec pod Sněžkou leží na řece Úpě (na snímku) a Zeleném potoku, sídlí zde informační centrum Krkonošského národního parku, nechybí stanice Horské služby ČR. A jak napovídá název, nedaleko se tyčí vrchol již zmíněné Sněžky, jež je současně nejvyšší horou České republiky. O něco blíž stojí Studniční hora (1554 m), která je rovněž vděčným cílem turistů.

Nabídku ubytování v Peci pod Sněžkou si můžete prohlédnout ZDE.

řeka Úpa nedaleko města Pec pod Sněžkou

2/ Špindlerův Mlýn

Když se řekne Krkonoše, většině lidí se vybaví Špindlerův Mlýn. Aby ne – jedná se o nejnavštěvovanější horské středisko (mapa) na území ČR. Jsou zde ideální podmínky pro pěší turistiku a jízdu na horských kolech. Lákavé jsou i místní atrakce, mezi něž se řadí aquapark, bobová dráha či lanové centrum. U Bílého mostu přímo v centru města začíná nejstarší turistická trasa v Krkonoších – Harrachovská cesta, končící u Labské boudy. Ze Špindlerova Mlýna vede řada dalších tras, dokonce i na Sněžku (měří cca 10 km).

Nabídku ubytování ve Špindlerově Mlýně si můžete prohlédnout ZDE.

Labská přehrada a elektrárna ve Špindlerově Mlýně

3/ Harrachov

S Polskem sousedí další věhlasné krkonošské město – Harrachov (mapa). Rozkládá se pod Čertovou horou (1022 m) v údolí říčky Mumlavy. Dámy jistě vědí, že se tu nachází sklárna, pánové ocení spíše pivovar a pivní lázně. Zejména teenagerům se zalíbí bobová dráha nebo koupaliště. Kdo má rád lanovky, může se vypravit na Čertovu horu. Jízda ve čtyřmístné sedačce trvá devět minut, během nichž urazíte 1303 metrů. Ke zdejším památkám patří klasicistní kostel svatého Václava a kaple svaté Alžběty, obdivat lze i legendární skokanské můstky.

Nabídku ubytování v Harrachově si můžete prohlédnout ZDE.

Mumlavský vodopád poblíž města Harrachov

4/ Jánské Lázně – Černá Hora

Černá Hora je západní část města Jánské Lázně (mapa) v okrese Trutnov. V 11. století byl na tomto území objeven teplý pramen, postupem času zde vyrostlo lázeňské město. V současnosti v něm žije zhruba 700 obyvatel. Obdivovat můžete secesní kolonádu z roku 1893, kostel svatého Jana Křtitele, staré lázeňské domy a vily a také sochu Krakonoše, bájného Ducha hor, jenž chrání celé Krkonoše před chamtivými hledači pokladů, pytláky a dalšími nenechavci. Z města vede lanová dráha na sousední Černou horu (1299 m), což je pro změnu třetí nejprominentnější hora Krkonoš.

Nabídku ubytování v Černé Hoře v Jánských Lázních si můžete prohlédnout ZDE.

Jánské Lázně

5/ Rokytnice nad Jizerou

Západní Krkonoše ukrývají malebné město Rokytnice nad Jizerou (mapa), které je oficiálně součástí Libereckého kraje. Rozprostírá se v protáhlém údolí Huťského potoka mezi masivy hory Stráž (782 m), Čertovy hory (1022 m) a Lysé hory (1344 m) a podél levého břehu řeky Jizery. Mimochodem – na Lysou horu se lze svézt čtyřsedačkovou lanovkou. Podobná lanovka vede z parkoviště u Rokytky v areálu Horní domky k chatě Lovčenka. Milovníci památek mohou ve městě obdivovat barokní kostel sv. Michala s klasicistním zařízením.

Nabídku ubytování v Rokytnici nad Jizerou si můžete prohlédnout ZDE.

Krkonoše v okolí Rokytnice nad Jizerou

6/ Benecko

Na Jilemnicku, v severovýchodní části okresu Semily, se nachází Benecko. Tato krkonošská obec (mapa) se v současnosti orientuje převážně na turistický ruch a na aktivity s ním spojenými. Na rozdíl od dalších krkonošských obcí ve vrcholových částech Krkonoš a jejich podhůří je Benecko průjezdnou „křižovatkou“. K výletu svádí například zřícenina Valdštejnova hradu a farní kostel Nejsvětější Trojice v Horních Štěpanicích. Poblíž Jindrovy skály stojí nádherná kaplička zasvěcená sv. Hubertovi.

Nabídku ubytování v Benecku si můžete prohlédnout ZDE.

pohled na Benecko a Krkonoše

7/ Černý Důl

V okrese Trutnov leží městys Černý Důl (mapa) s několika zajímavými památkami – kostelem svatého Michaela s Křížovou cestou a venkovní sochou Archanděla Michaela, dále se sloupem se sochou svatého Jana Nepomuckého či hotelem Pošta. Směrem na západ od středu Černého Dolu narazíte na vápencové lomy. V okolí obce se dokonce táhne naučná stezka pojednávající o těžbě, která zde probíhala už ve středověku. Východně od Černého Dolu se rozprostírá město Jánské Lázně a severně Pec pod Sněžkou.

Nabídku ubytování v městysu Černý Důl si můžete prohlédnout ZDE.

Černý Důl

Krkonoše nabízejí mnoho dalších variant

Nevybrali jste si? Nevadí! Ubytovat se můžete i v jiných částech Krkonoš. Jedná se například o Prostřední Lánov, Strážné, Mladé Buky, Bedřichov, Kněžický Vrch, Dolní Štěpanice, Dolní Brannou, Martinice v Krkonoších, Horní Dušnice, Strážkovice, Roztoky u Jilemnice, Vítkovice, Horní Mísečky, Víchovou nad Jizerou, Sklenařice, Jablonec nad Jizerou, Dolní Dvůr, Malou (na snímku) a Velkou Úpu. Každá lokalita je něčím zajímavá – Krkonoše vás zkrátka nezklamou. Kompletní nabídku ubytování naleznete ZDE.

Malá Úpa