Letní dovolená v České republice může být fajn, chce to jen zvolit správné místo. Jednou z nejpopulárnějších tuzemských lokalit je Máchovo jezero a jeho okolí. Sehnat zde ubytování není problém, ale je potřeba rozhodnout se včas, tedy s předstihem. Na poslední chvíli se nabídka může zásadně zúžit, některé termíny budou nejspíš vyprodané. Jaká je aktuální situace?

Ubytovat se lze ve vesnici Staré Splavy či ve městě Doksy, další variantou je například Bělá pod Bezdězem. Chcete u Máchova jezera strávit prodloužený víkend nebo rovnou celý týden? Nabídka ubytování je k dispozici ZDE, stačí si vybrat vhodný termín. Tedy pokud je ještě volný…

Staré Splavy a Máchovo jezero

Spatříte i chráněné ptáky

Máchovo jezero se rozkládá v nadmořské výšce 266 metrů, jeho rozloha činí 284 hektarů. Jedná se o největší rybník v Libereckém kraji (mapa) a osmý největší v Česku. Napájejí ho dva přítoky – Robečský a Břehyňský potok. Vstup do vody je velmi pozvolný, průměrná hloubka je 2,2 metru, maximální (ve stoce před hrází) pět metrů.

Uprostřed jezera jsou dva ostrůvky – Myší zámek (neboli Myšlín) a Kachní ostrov. Oba jsou nepřístupné, poněvadž se na nich rozkládají ornitologické rezervace. Na Myším ostrově stojí zbytky tvrze z 15. století. Ve východní a severní zátoce rybníka byla zřízena národní přírodní památka Swamp, sloužící k ochraně zbytků původního rašeliniště.

Území Swampu – spolu s nedalekými vodními plochami (Břehyňským rybníkem, Hradčanskými rybníky, Novozámeckým rybníkem, Heřmanickým rybníkem), okolními lesy a vyvýšeninami – bylo kvůli ochraně ptactva v roce 2004 zařazeno do chráněné lokality s názvem Ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady v rámci evropské soustavy Natura 2000. Žije zde například jeřáb popelavý, moták pochop, lelek lesní, skřivan lesní a slavík modráček.

letecký pohled na Máchovo jezero

Máchovo jezero láká také na Čtyřlístek

Kolem jezera je řada hotelů, chat, penzionů, restaurací a dalších volnočasových a rekreačních zařízení, zejména ve Starých Splavech a Doksech. Na severním a severovýchodním břehu se nacházejí kempy (Borný, Klůček, Bílý Kámen), pláže a chatové oblasti. Populární je diskotéka Bílý Kámen a zejména Mácháč, festival elektronické taneční hudby, pořádaný každoročně přímo na pláži kempu Klůček.

Máchovo jezero v Libereckém kraji

Máchovo jezero a jeho okolí doslova svádí k vodním sportům, jízdě na kole, houbaření a pěší turistice. Kolem skoro celého jezera vede okružní žlutá turistická trasa, k ní se na severním břehu připojuje trasa modrá (od severní zátoky přes vrch Šroubený do Starých Splavů). Červená trasa vede ze Starých Splavů do Doks, kde se opět napojuje na žlutou trasu. Vedou sem také cyklotrasy 014 a 3045.

Nechybějí ani naučné stezky – dětská Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku (Máchovo jezero je totiž předobrazem rybníku Blaťák v komiksu Čtyřlístek), Naučná stezka Swamp a Naučná Máchova stezka. Díky dotacím z Evropské unie vzniklo v Doksech Muzeum Čtyřlístek, upravena byla Jarmilina stezka na kratší spojnici mezi Doksy (na snímku) a Starými Splavy.

zámek Doksy

Na své si přijdou i golfisté. Tedy zejména začátečníci, kteří si v Golf Clubu Doksy mohou vyzkoušet jak odpalování, tak puttování. Ceny jsou poměrně nízké, vybavení si lze zapůjčit, navíc je možné si předem objednat zkušeného trenéra.

Bělá pod Bezdězem nabízí větší klid

Ti, kteří nemají v plánu se denně koupat a relaxovat na pláži, mohou se ubytovat v Bělé pod Bezdězem (mapa). Toto město a Máchovo jezero dělí 16 kilometrů, což je zhruba 20 minut jízdy. Dovolená strávená zde má své výhody – větší klid a spoustu přírody doslova na dosah. Ve východním cípu správního území leží národní přírodní památka Klokočka a přírodní památka Valcha. Na východním konci města se nachází přírodní památka Paterovské stráně.

výhled z hradu Bezděz

Historické jádro města Bělá pod Bezdězem je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Které pamětihodnosti je tady možné obdivovat? V nejvyšším bodě města se tyčí zámek ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku s 30metrovou věží. Před kostelem Povýšení stojí socha sv. Jana Nepomuckého z počátku 18. století. Nepřehlédnete ani klášter Řádu sv. Augustina s kostelem sv. Václava, 13 metrů vysokou Českou bránu, doplněnou hranolovitou věží, nebo chrám Povýšení sv. Kříže…

Bělá pod Bezdězem

Necelých 9 km od Bělé pod Bezdězem – směrem na Máchovo jezero – stojí proslulý hrad. Bezděz nechal ve 13. století postavit král Přemysl Otakar II. Zhruba o sto let později zde rád pobýval Karel IV., který údajně v roce 1366 se svým purkrabím Oldřichem Tistou z Libštejna založil nedaleký Velký rybník, později na počest básníka Karla Hynka Máchy přejmenovaný na Máchovo jezero. Součástí Bezdězu je i Templářský palác na II. hradním nádvoří. Rodinné vstupné do areálu činí 310 Kč.

hrad Bezděz

A jestliže budete pobývat v Doksech nebo Starých Splavech, můžete vyrazit na výlet do města Mimoň (cca 20 minut jízdy). Milovníky památek zaujme farní kostel sv. Petra a Pavla, areál Božího hrobu či morový sloup Nanebevzetí Panny Marie. K relaxaci svádí upravený zámecký park, v jehož středu se nachází rybník s ostrůvkem.

město Mimoň a jeho okolí