Uvažujete o tom, že prožijete prodloužený víkend nebo rovnou celou letní dovolenou v České republice? Možností je mnoho – záleží jen na tom, jaká je vaše představa a jak daleko jste ochotni cestovat. Vybrali jsme pro vás deset tuzemských lokalit, které jsou oblíbené a kde se nebudete nudit. Česko sice nemá moře, ale zato je tady spousta přírody, rybníků, přehrad, lázní, bazénů a památek. A také dostatek nejrůznějších atrakcí a sportovních aktivit. Dovolená v ČR může být skvělá!

Kromě toho, že jsme vytipovali místa, kam se lze v létě vydat, přinášíme i seznam dostupných ubytovacích zařízení. Ale pozor! Zájem je velký, a tak se může stát, že některé termíny budou brzy vyprodané. Je třeba řídit se heslem – kdo dřív přijde, ten dřív mele.

1/ Beskydy

Rozhodli jste se, že Krkonoše si necháte na zimu? Tak zkuste třeba Beskydy. Rozprostírají se na severovýchodní Moravě – na Valašsku a v přilehlé části Slezska. Například v Janové (mapa) u Vsetína si můžete pronajmout původní valašskou dřevěnici s výhledem do údolí řeky Bečvy, v níž se lze vykoupat. Okolí svádí k turistice, nová cyklostezka je vhodná i pro kolečkové brusle. Anebo vás více láká Soláň u Velkých Karlovic, Slavíč u Hranic na Moravě, Štramberk nebo Malá Bystřice? Kromě chat, chalup a roubenek jsou v některých oblastech k dispozici i dvou-, tří- nebo čtyřhvězdičkové hotely. Některé stojí v blízkosti vodní nádrže Horní Bečva. Golfisté míří do Čeladné a Rožnova pod Radhoštěm. V nabídce jsou rovněž autobusové poznávací zájezdy. Jestliže vás baví pěší turistika, neváhejte se vydat na vrchol hory Radhošť, kde stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje z roku 1898. Jedná se o nejvýše položenou církevní stavbu v České republice.

Aktuální nabídku ubytování v Beskydech, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti

2/ Jeseníky

A co takhle Jeseníky? Letní dovolená v ČR se může odehrávat také v této lokalitě. Máte-li děti, budete nejspíš spokojeni například v Koutech nad Desnou – v údolí říčky Desná, v blízkosti hory Praděd. Hotel nabízí spoustu volnočasových aktivit a v nedalekém ski areálu Kareš lze vyzkoušet horské minikáry, letní lyžování či horské koloběžky. Vydat se můžete do Velkých Losin s renesančním zámkem, termálními bazény a ruční papírnou. Anebo na zámek Úsov či hrady Bouzov a Sovinec. Skvělé ubytování je k dispozici i v Ostružné, Vrbnu pod Pradědem, Dětřichově, Lomnici u Rýmařova, Karlově Studánce, Karlovicích, Suché Rudné, Malé Morávce, Zlatých Horách, Bělé pod Pradědem, Jeseníku či Javorníku. A to není zdaleka všechno! Znáte proslulé Rešovské vodopády (mapa)? Ubytujte se jen kilometr od nich. Jeseníky se zavděčí taktéž introvertům – je zde spousta míst, kde lze nerušeně rozjímat a kochat se přírodními krásami.

Aktuální nabídku ubytování v Jeseníkách, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

Jeseníky aneb Dovolená v ČR

3/ Luhačovice

Mariánské Lázně a jejich malebné okolí už znáte? Třeba se vám tentokrát zavděčí Luhačovice (mapa) v okrese Zlín. Pýchou tohoto města jsou největší lázně na Moravě a zároveň čtvrté největší v České republice. Vyvěrá zde šest přírodních a desítky navrtaných pramenů. Nejznámější je Vincentka, pramenící uprostřed kolonády v centru města. V Luhačovicích se léčí především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, poruchami trávení a obezitou. Město nadchne nejen jedince, kteří chtějí zlepšit svůj zdravotní stav. Je zde spousta kaváren, vináren, restaurací a cukrářství. Nechybějí tenisové kurty, sportovní hala, městská plovárna, koupaliště, velké dětské hřiště, bowling, divadlo… Pěší turisté a cyklisté uvítají speciální okruhy po okolí. Milovníci památek si nenechají ujít barokní zámek či kapli Panny Marie.

Aktuální nabídku ubytování v Luhačovicích, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

Luhačovice aneb Dovolená v ČR

4/ Vysočina

Dovolená v ČR může být ve znamení klidu a pohody. Obojí nabízí Vysočina, kraj plný lesů, rybníků a zajímavých městeček. Rodiny s dětmi najdou skvělé zázemí například v osadě Milovy (mapa) u obce Sněžné. Milovský rybník svádí ke koupání, okolí k pěším túrám a cyklistice. Spoustu služeb nabízí hotelový komplex. Chcete si pronajmout chalupu? V úvahu připadá Božejov, Přeckov, Starý Telečkov, Kaliště, Dědová, Hlinsko, Včelákov, Horní Bradlo, Milíkov, Heřmanov, Bor u Skutče, Svojanov, Ledeč nad Sázavou a další místa. Milovníci wellnessu míří do Žirovnice, převážně mladí lidé vyhledávají Telč, kde je k dispozici několik hotelů. Historické jádro města je památkovou rezervací a je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Od roku 1982 se tu – na přelomu července a srpna – odehrává hudební festival Prázdniny v Telči. Vystupují zde známí umělci včetně zahraničních hostů, na programu jsou také divadelní představení, výtvarné dílny a výstavy. Dominantou a nejvýznamnější architektonickou památkou města Telč je renesanční zámek (na snímku).

Aktuální nabídku ubytování na Vysočině, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

město Telč aneb Dovolená v ČR

5/ Orlické hory

Od řeky Orlice je odvozen název pohoří, které se rozprostírá v severovýchodních Čechách, při hranici s polským Kladskem. I zde se může konat vaše dovolená v ČR. Nejvyššími zdejšími horami jsou Velká Deštná (1115 m), Koruna (1101 m), Malá Deštná (1090 m), Vrchmezí (1084 m) a Jelenka (1083 m). Za návštěvu stojí přírodní památky Kačenčina zahrádka, Velká louka nebo třeba Rašeliniště pod Pětirozcestím. Bouda u Těchonína (mapa) je chráněným zimovištěm netopýra černého a netopýra velkého. Kdo má rád památky, může například v Neratově obdivovat kostel Nanebevzetí Panny Marie (na snímku). Chalupu nebo chatu si lze pronajmout v Mladkově, Heřmanicích, Bartošovicích, Čenkovicích, Uhřínovicích, Bystřeci, Herolticích, Lanšperku, Horních Sloupnicích a na dalších místech. Milovníci wellnessu míří do Rychnova nad Kněžnou. V Rokytnici stojí oblíbený penzion, k dispozici je i apartmán ideální pro rodinu s malými dětmi. V Jablonném nad Orlicí se můžete ubytovat v tříhvězdičkovém hotelu.

Aktuální nabídku ubytování v Orlických horách, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

6/ Český ráj

Padesát kilometrů severovýchodně od Prahy leží historicky první chráněná krajinná oblast u nás. V roce 2002, tedy zhruba po 47 letech od zřízení, byl Český ráj výrazně rozšířen, a to o oblast Maloskalska, Kozákovska, Klokočských skal, Prachovských skal a oblast mezi Kněžmostem a Sobotkou. Velkou zvláštností oblasti jsou především pískovcová města různého stáří. Nechybějí hluboké lesy, rybníky, mokřady a samozřejmě památky – hrady (např. Trosky), zámky a lidová architektura. Jedná se o poměrně rozlehlé území, tudíž záleží jen na vás, zda dáte přednost Smrčí pod Kozákovem, Sobotce, Bukovině, Jičínu nebo třeba Bradlecké Lhotě. Výběr vám usnadní i to, zda se hodláte ubytovat v chatě, chalupě či hotelu. Například v Hrubé Skále (mapa) lze strávit dovolenou přímo na zámku. Rodiny s dětmi míří nejen tam, ale také do Horního Lochova, Turnova a Podhorního Újezdu. Na své si v Českém ráji přijdou i horolezci, včetně začátečníků, kteří si mohou najmout zkušeného instruktora. A ve Žluté plovárně na Malé Skále je lanové centrum.

Aktuální nabídku ubytování v Českém ráji, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

Český ráj aneb Dovolená v ČR

7/ Jizerské hory

Nejsevernější pohoří Česka bylo nazváno podle řeky Jizery, pramenící na svazích nejvyšší hory Smrk (1124 m). Jizerské hory jsou charakteristické vysoko položenými náhorními plošinami a četnými rašeliništi. Obdivovat můžete nejrůznější skalní útvary – mrazové sruby, skalní hradby, skalní mísy, viklany a skalní hřiby. Horolezci si oblíbili například Frýdlantské cimbuří, velice fotogenický je Klínový vrch neboli Pytlácká skála (mapa). Další z řek, které protékají Jizerskými horami, je Černá Nisa (na snímku). Co se ubytování týče – rodiny s dětmi jezdí často do Bedřichova či Josefova Dolu, kde stojí tříhvězdičkové hotely. Vhodné jsou i apartmány v Chrastavě. Máte-li rádi wellness, zavděčí se vám Libverda. Hotely, které ocení zejména nadšenci do pěší turistiky, jsou v Kořenově, Příchovicích, Desné či Frýdlantu. Chatu nebo chalupu si pronajmete v Jílovém u Držkova, Záskalí či Hodkovicích nad Mohelkou a na Tanvaldském Špičáku. Možností je však mnohem více…

Aktuální nabídku ubytování v Jizerských horách, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

Černá Nisa v Jizerských horách

8/ Broumovsko

Pískovcová skalní města a stolové hory můžete obdivovat v chráněné krajinné oblasti Broumovsko v severovýchodních Čechách. Poblíž Police nad Metují jsou Broumovské stěny (mapa), a na jih od nich Polické stěny. Směrem na severozápad se tyčí Adršpašsko-teplické skály (na snímku) se skalním městem, skalními věžemi, hlubokými soutěskami, vodopádem a jezírky. Centrem oblíbeného turistického regionu Broumovsko je město Broumov s malebným Mírovým náměstím a barokním klášterem, který je národní kulturní památkou. Broumovská vrchovina je zkrátka a dobře další tuzemskou lokalitou, spadající do pomyslné kategorie Dovolená v ČR. Chatu, chalupu či apartmán si lze pronajmout například v již zmíněné Polici nad Metují, dále v Hronově, Chlívcích či Adršpachu. Broumovsko je rovněž cílem autobusových poznávacích zájezdů s nástupem Brně, Plzni, Praze a případně dalších městech.

Aktuální nabídku ubytování na Broumovsku, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

Adršpašsko-teplické skály

9/ Třeboň

Hory vás v létě nelákají, ale zato wellness a lázně ano? Vyzkoušejte Třeboň, město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji (mapa). Do zdejších lázní – Bertiny lázně a Lázně Aurora – jezdí převážně jedinci s pohybovými potížemi. Koupele a zábaly ze zdejší slatiny (humolitu) způsobují snížení svalového napětí a bolesti, lepší prokrvení tkání a rychlejší regeneraci. K dalším léčebným metodám patří i nejrůznější masáže, včetně podvodních a mechanických, fyzioterapie, lymfodrenáže, magnetoterapie, světloléčba, oxygenoterapie aj. Nejpřitažlivější památkou je honosný renesanční zámek, dále areál pivovaru, barokní Mariánský sloup a Schwarzenberská hrobka z roku 1877. Jihovýchodně od města leží přírodní památka Soví les, součást chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Třeboň obklopuje harmonická krajina a zejména mnoho rybníků – Svět, Káňov, Rožmberk, Opatovický, Nový Vdovec a další. Doslova se nabízí také výlet do 22 km vzdálených Českých Budějovic. Cyklisté zajisté ocení 13 cyklookruhů v délce 10 až 89 km.

Aktuální nabídku ubytování v Třeboni, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

Třeboňsko aneb Dovolená v ČR

10/ Šumava

Parádní dovolená v ČR vás čeká i v okolí vodní nádrže Lipno. Pokud pro vás koupání není prioritou a láká vás především pěší turistika, můžete se ubytovat směrem na severozápad od přehrady. Nejvyšší horou české části Šumavy je Plechý (1378 m) na hranicích s Rakouskem. Největším ledovcovým jezerem na Šumavě a zároveň i nejhlubším jezerem v České republice je Černé jezero (mapa) u Železné Rudy. Zajímavých míst však Šumava ukrývá podstatně více. Nádherné scenérie skýtá okolí řeky Křemelná (na snímku), na Šumavě pramení mimo jiné i Vltava. Během dovolené můžete navštívit Klatovy, Domažlice, Horšovský Týn, Vimperk, Strakonice, Prachatice nebo Český Krumlov. Pohodové hotely jsou k dispozici například v Sušici, Modravě, Stachách, Srní, Volarech, Kašperských Horách, Filipově Huti či Babylonu u Domažlic, kam míří zejména rodiny s dětmi. Kdo upřednostňuje wellness, ubytuje se v Klatovech, Železné Rudě, Volarech, Prášilech nebo Kašperských Horách. Chatu, chalupu nebo apartmán si lze pronajmout v Konopišti u Vlachova Březí, Kališti, Milešicích, Vísce, Zálezlech, Javorné, Pile, České Kubici, Miloňovicích, Hůrce u Němčic a dalších místech. Anebo raději zvolíte autobusový poznávací zájezd?

Aktuální nabídku ubytování na Šumavě, včetně volných termínů, naleznete ZDE.

řeka Křemelná na Šumavě

Dovolená v ČR stokrát jinak

Toužíte si vybrat z vícero variant a lokalit? Dovolená v ČR může být báječná také na Máchově jezeře, v Javorníkách, na jižní Moravě, Kralickém Sněžníku, v Lázních Bohdaneč či Českém Švýcarsku. Kompletní nabídku – nejen letních – tuzemských pobytových a poznávacích zájezdů najdete ZDE.