Františkovy Lázně ležící šest kilometrů od Chebu jsou výjimečné nejen léčebnými prameny a procedurami, ale i prostředím, v jakém se nacházejí. A také pohodovou atmosférou, kde čas nic neznamená…

Příznivé účinky zdejší minerální vody jsou známé od patnáctého století. Pili ji nejen místní obyvatelé, prodávala se v celém Německu. V roce 1700 dokonce její vývoz převýšil objem vody ze všech ostatních lázní v zemi! V té době ale ještě město neexistovalo, jen nesourodý shluk budov a stáčíren. Vzniklo až roku 1793 díky nařízení císaře Františka I., po kterém hrdě nese jméno.

Dvorana Glauberových pramenů ve městě Františkovy Lázně

Františkovy Lázně nabízejí analýzu tělesné konstituce

Františkovy Lázně (mapa) leží na rovině, jediná cesta do kopečka vás zavede ke kostelíku. A také k sadu, kde je u vchodu mocnářova socha. Město minulo socialistické budovatelské šílenství, tudíž zde není žádná moderní zástavba, jen domy z různých období. Jakýmsi centrem je náměstíčko s pramenem u Císařských lázní.

Škála léčebných procedur je mamutí. Masáže, lymfodrenáže, fyzikální léčba, rázová vlna, laserová terapie, solná jeskyně. Ale i analýza tělesné konstituce, což je důležité pro lidi ve starším věku, dermatoterapie, estetické zákroky…

Existuje tu i další rarita – slatinné lázně, první na světě. Založil je doktor Bernhard Adler (1753–1810). Nejdříve zdokonalil hygienu při nabírání vody a zjistil, že přináší minerály a živiny, které tvoří rašelinu. Tu pak začal využívat k léčbě.

Lázeňských budov je tu hodně, nelze nezmínit hotel Pawlik. I proto, že je spojený jak s Lázeňskou klinikou, tak i s veřejně přístupným Aquaforem. Většinu žádaných ubytovacích kapacit ve městě Františkovy Lázně naleznete ZDE.

hudební pavilon Františka Palackého ve městě Františkovy Lázně

K výletu svádí Cheb i Mariánské Lázně

Františkovy Lázně jsou plné zeleně. Ulice lemují stromy, které na jaře a v létě tvoří pestrobarevné panorama. Město si zachovalo starosvětský ráz, muži většinou chodí na promenádu v saku, ženy v šatech a kloboucích, zdraví se navzájem.

Město láká i k výletům do zajímavých míst v okolí. Mezi ně se řadí přírodní rezervace Soos (na snímku), naučná stezka, geologický park, muzeum pravěkých zvířat, rašeliniště s jezírky, rozhledna Salingburg či lesopark Amerika.

přírodní rezervace Soos

Cílem výletů je rovněž Cheb (na snímku). Na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde se lze občerstvit v místních podnicích, najdeme taktéž Pachelbelův dům. Tam byl 25. února 1634 zavražděn vévoda Albrecht z Valdštejna – dnes je uvnitř muzeum. K celodennímu výletu svádějí Mariánské Lázně, vzdálené 38 km směrem na jihovýchod.

město Cheb