Dovolená v České republice – spojená s koupáním uprostřed zeleně a návštěvou památek? Jednou z variant je Vranovská přehrada na jižní Moravě. Byla vybudována na řece Dyji v blízkosti městečka Vranov nad Dyjí, je dlouhá zhruba 30 km a zasahuje až do údolí Želetavky pod hradem Bítov.

Vodní nádrž Vranov (mapa), která vznikla v letech 1929–1933, je desátou největší přehradou v České republice. Kromě energetických a vodárenských úkolů slouží k rekreaci. Přehled ubytovacích kapacit naleznete ZDE.

Příjemnou změnou může být nedaleké koupaliště

Především dámy ocení skutečnost, že voda v přehradě je čistá a především teplá. Plavání v ní je tudíž příjemným a pohodovým zážitkem. Z toho důvodu dostala Vranovská přehrada přezdívku Moravský Jadran. Lze zde provozovat také vodní sporty, zejména jachting a windsurfing. Nechybějí ani půjčovny – můžete si pronajmout moderní a luxusní loď s elektromotorem, vodní šlapadlo, veslici, kánoi či kajak.

Vranovská přehrada

Zatoužíte-li po změně, zamiřte na koupaliště. Stačí sednout do auta a vyrazit do Znojma (cca 30 km). Městskou plovárnu Louka najdete v atraktivním prostředí v blízkosti Louckého kláštera v jižní části města. Hlavní vstup je z ulice Melkusovy, tam je možné zaparkovat nebo v oplocené části odstavit kolo. Kapacita koupaliště s rekreačním a kondičním bazénem, brouzdalištěm a bazénem pro neplavce je 2450 návštěvníků. Jsou zde rovněž sportoviště – hřiště pro plážový volejbal, víceúčelové hřiště pro míčové hry, streetballové hřiště, stolní tenis, dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm.

Další variantou je přibližně stejně vzdálené koupaliště Pohoda v Únavově. Najdete zde plavecký a rekreační bazén, brouzdaliště pro děti, tobogan, skluzavku, vodní jeskyni, masážní lůžka, divoký kanál a další vodní atrakce. Místní parkoviště pojme 160 aut a 120 kol.

Vranovská přehrada přitahuje také cyklisty

Kromě koupání je Vranovská přehrada (lidově Vrancl) a její okolí jako stvořená k pěší turistice. Vodní nádrž obklopují lesy, nedaleko se rozprostírá národní park Podyjí. Tam lze vyrazit i s průvodcem – dozvíte se řadu zajímavostí a spatříte úchvatná místa, která byste jinak mohli minout. Chcete-li zvolit spíše kratší procházku, jednou z variant je Claryho naučná stezka.

Vranovsko je oblíbené mezi příznivci cykloturistiky, kolo si lze zapůjčit. Zachovalá příroda, venkovská krajina a stále neobjevené stezky jsou velkým lákadlem. K nejznámějším cyklotrasám patří Vranov přehrada – Švýcarské údolí – Lesná, dlouhá 5,5 km. Je nenáročná, obezřetnost se doporučuje pouze při výjezdu z hráze kolem Granátové zátoky, kde je 100metrový úsek s nekvalitním asfaltem až šotolinou.

Středně náročná je tříkilometrová trasa Vranov nad Dyjí – rybník U Jejkala. Začíná na náměstí před restaurací Formosa, odkud vede po silnici 398 ve směru na Podmyče. Po odbočení vlevo minete po pravé straně čerpací stanici, dojedete až k zámku. Tam sjedete doleva na turistickou žlutou, směr Felicitina studánka. Za ní přejedete přes přemostěný potok. Pokračujte po lesní cestě, potůček budete mít po pravé ruce. Dojedete na křižovatku cest a tam se dáte doprava. Po několika metrech na rohu lesa sjeďte vlevo a po lesní cestě dorazíte k soukromému rybníku U Jejkala.

visutá lávka přes Švýcarskou zátoku

Na dobrodruhy čeká lanový park

Vranovská přehrada se zavděčí i dětem. Na Vranovské pláži na ně čekají houpačky, pískoviště, prolézačky, skluzavky a tobogan. Zahrát si mohou waterball a vodní fotbal. V pátek a v sobotu si lze vyzkoušet skok z mostu na Kienově dynamické houpačce (pro děti od pěti let).

Pánové možná neodolají návštěvě 1. Českého muzea motocyklů v Lesné, kde zhlédnou cca 150 historických motocyklů a automobilů. Milovníci adrenalinu mohou přímo na Vranovské pláži vyzkoušet lanový park v korunách stromů. Ve výšce 4 až 9 metrů nad zemí lze ve dvou okruzích zdolat celkem 17 překážek se čtyřmi lanovkami. Systém sebejištění zvládnou osoby již od 140 cm výšky. Menší děti mohou projít trasu za doprovodu instruktora.

Zajímavou atrakcí, během níž si prohlédnete břehy vodní nádrže Vranov a památky v jejich blízkosti, včetně bílé visuté lávky přes Švýcarskou zátoku, je linková nebo okružní plavba. K dispozici je pět lodí – Valentýna, Viktorie, Poseidon, Dyje a Vranov. Je možné si objednat taktéž soukromou nebo tematickou plavbu.

loď křižující vodní nádrž Vranov neboli Vrancl

Hrady i zámek jsou doslova na dosah

Co se památek týče – velkým lákadlem je návštěva státního zámku Vranov nad Dyjí. Základem areálu je trojkřídlá obytná budova. K ní se přimyká oválná dominantní stavba – Sál předků s galerií rodu Althanů. Obytný trakt na druhé straně sousedí s budovami vytvářejícími nádvoří a předhradí. Severně je přistavěna kaple Nejsvětější Trojice. V okolí zámku se rozkládá romantický lesopark s pozůstatky parkových staveb (kaplička, Felicitina studánka).

Nepřehlédnutelný je hrad Bítov. Stojí na skalnatém ostrohu, který je ze tří stran obtékán řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Interiér hradu je převážně novogotický. Bizarní kouzlo Bítova dotvářejí početné sbírky zoopreparátů. Nejvyhledávanější je unikátní kolekce 51 vycpaných psů nejrůznějších ras.

hrad Bítov

Nadšencům do historie neunikne ani zřícenina hradu Cornštejn ze 14. století (na snímku) či zřícenina Nového Hrádku u obce Lukov. Rozkládá se na nejužším místě vybíhajícího ostrohu, téměř ze všech stran obklopeného řekou Dyjí, tvořící zde státní hranici s Rakouskem. Areál sestává ze dvou nádvoří, hradního příkopu a dvou hradů. Vchází se po kamenném mostě nad velkým příkopem. Součástí je také pohled z vyhlídky na hluboký kaňon národního parku Podyjí. A do třetice – atraktivní je i zřícenina hradu Frejštejn. Vranovská přehrada je zkrátka a dobře skvělým tipem na tuzemskou dovolenou

hrad Cornštejn a Vranovská přehrada