Budete trávit dovolenou na Vysočině? V tom případě pro vás máme skvělý tip na výlet. Jedná se o Toulovcovy Maštale. Toto skalní město se rozkládá 13 km jihozápadně od města Litomyšl, mezi obcemi Proseč, Budislav a Příluka. Řadí se mezi nejzajímavější a nejmalebnější přírodní lokality u nás.
Toulovcovy Maštale (mapa) jsou součástí přírodní rezervace Maštale, kam patří rovněž Městské Maštale. Rezervace se nachází na pomezí okresů Chrudim a Svitavy, při horním toku řeky Novohradky, na území s rozlohou 1084 hektarů. Tvoří významnou část oblasti zvané Budislavské skály. Aktuální nabídku ubytování v blízkém i vzdálenejším okolí naleznete ZDE.
Přes cestu vám zřejmě přeběhne mlok skvrnitý
Jak vlastně Toulovcovy Maštale vypadají? Soustava úzkých roklí vytváří skryté skalní městečko se systémem zajímavě nazvaných chodeb, jeskyní a děr (Kuchyně, Sklep, Myší díra, Zvon). Skály tvoří svrchně křídové pískovce mořského původu. Hned vedle jsou Městské Maštale se skalními útvary Liščí doupě, Hrad a Deštník.
Vyskytují se tu vzácné a chráněné rostliny (kapraďorosty, mechy) a živočichové (mlok skvrnitý). Z tohoto důvodu zde platí zákaz vstupu mimo turistické značky a zákaz jízdy na kole mimo cyklostezky a zpevněné cesty (včetně zákazu pohybu na kolech po turistických značkách).
Toulovcovy Maštale, rozprostírající se na rozhraní České tabule a Českomoravské vrchoviny, jsou snadno dostupné po červené turistické značce z obce Vranice či z opačného směru z Budislavi. Dalším výchozím bodem je Bor u Skutče, odkud vede cesta po zelené značce. Celá oblast je turistickými stezkami velmi hustě protkána, takže si můžete naplánovat okruh podle své chuti a kondice.
Toulovec se na stará kolena dal na charitu
Po kom jsou Toulovcovy Maštale pojmenovány? Podle rytíře Vavřince Toulovce, který se narodil ve 14. století, pravděpodobně v nedalekých Sebranicích. Měl vlastní erb, na němž byl zobrazen toulec se šípy. Podle historických záznamů se jednalo o velmi zámožného člověka, zvláště v pokročilejším věku. Se svým majetkem nakládal obratně a s rozmyslem.
Jeho bohatství opředené tajemstvím doslova svádělo k nejrůznějším teoriím. Včetně té, že Vavřinec Toulovec byl v mládí loupeživým rytířem. Později žil v Litomyšli, kde proslul charitativní činností. Dlouhodobě přispíval zdejšímu špitálu, zasloužil se o existenciální podporu těch nejchudších. Příznivci teze o jeho loupeživé minulosti si Toulovcovo počínání ve stáří vysvětlovali jako snahu zbavit se výčitek za hříchy mládí.
Traduje se, že Toulovec kdysi využíval skalní bludiště jako skrýš pro sebe i svou loupežnickou družinu. Labyrint z pískovcových skalisek byl pro loupežníky ideálním útočištěm, kde navíc mohli ukrývat nelegálně nabytý lup. Jak to všechno bylo doopravdy, se už asi nedozvíme. Každopádně skalní komplex nese Toulovcovo jméno a pověst o řádění loupeživého rytíře dodává tomuto místu dobrodružnou atraktivitu.
Toulovcovy Maštale lákají také cyklisty
V okolí skalního města Toulovcovy Maštale narazíte na rozsáhlou (150 km dlouhou) síť cyklostezek v nádherné přírodě, která se svou různorodostí zavděčí rodinám i náročným bikerům. Výlet do této lokality lze spojit například s návštěvou Prosečského muzea dýmek, zámku Nové Hrady či Prvního českého muzea cyklistiky. A pokud na to budete mít sílu, vyšplhejte na 16 metrů vysokou Toulovcovu rozhlednu na Jarošovském kopci mezi obcemi Budislav a Jarošov. Není však jediná – na Pasekách stojí rozhledna Terezka a u obce Hluboká rozhledna Borůvka.
Na pískovcové skalní věži, tyčící se na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Kolem roku 1880 ji nechal postavit novohradský lesmistr Knölle na počest statečného zvířátka, jež odvážným horolezeckým výkonem uniklo honicím psům.