Jánské Lázně jsou zvláštní město. Vlastně jde asi o kilometr dlouhou silnici, podél které jsou rozmístěny lázeňské budovy, ubytovny, hotely, obchody. Na druhou stranu je zde minimální provoz. Auta jezdí obchvatem a díky tomu je i velmi čistý vzduch. Což platí také v okolí.

Jánské Lázně jsou poslední výspou Podkrkonoší, za nimi už je Pec pod Sněžkou. Obě města čile spolupracují. Kromě Černé hory (1299 m) – vede tam i osmimístná kabinová lanovka – tu není žádný fyzicky náročný vrchol. Takže jde o ideální místo pro nenáročné túry či procházky.

lanovka Jánské Lázně - Černá hora

Některé cesty jsou terénně upravené tak, aby byly přístupné i vozíčkářům a matkám s kočárky, tudíž se zvolna dostanou až vysoko na hřebeny. Ostatní musí obvykle „vyfunět“ jeden větší kopec a dostanou se na ně také, pak jdou v klidu po úpatí. Jánské Lázně v podstatě obkličuje bohatý lesní porost.

Jánské Lázně a kostel sv. Jana Křtitele

Invalidům pomáhají fotobuňky

Centrem města je kavárna Kolonáda (na úvodním snímku). Tam se každý víkend konají taneční zábavy, občas také koncerty, společenské akce. Hned skoro naproti stojí Lázeňský dům. Pod ním pak vyhledávaná cukrárna. Na prostranství před Kolonádou je restaurace, kino, lavičky. Takže i lenoši si přijdou na své.

Jánské Lázně (německy Johannisbad) hodně často léčí invalidy. Všechny vstupy jsou proto bezbariérové, dveře se mnohdy otevírají samy, na fotobuňku. Čím dál víc sem ovšem jezdí i příznivci wellnessu, hlavně s dětmi. Ty se skvěle vyřádí na mnoha atrakcích v nedaleké vsi Mladé Buky, zatímco rodiče mezitím na „střídačku“ regenerují svá těla. Jeden má rozepsané procedury do oběda, aby se pak mohl věnovat potomkům, druhý odpoledne.

město Jánské Lázně

Vyzkoušet lze rovněž ozonoterapii

Jánské Lázně mají také moderní bazén s minerální vodou. Proudí z Janova a Černého pramene přímo pod Lázeňský dům, odkud se rozvádí do všech léčebných prostor. Teplota v místě vývěru je 27,5 °C, takže vodu lze v klidu použít bez tepelných úprav. Je hydrouhličitanovápenatosodného typu s velkým podílem vápníku.

Pokud jde o procedury, je opravdu na výběr. Perlivé, vířivé, uhličité koupele, masáže, kromě klasické i thajská či s lávovými kameny, podvodní. Je tu taktéž ozonoterapie, elektroléčba, magnetoterapie, neschází ani sauna. Aktuální nabídku ubytování v Jánských Lázních naleznete ZDE.

Jánské Lázně v noci

Jánské Lázně lákají na nevšední procházku

Největší současnou atrakcí města Jánské Lázně je Stezka korunami stromů (mapa). Má délku více než 1500 m, zlatým hřebem je výhled ze 45 metrů vysoké věže. Vyhlídka je na úrovni korun prastarých stromů, i přes 150 let. Kdo se nebojí, může pak sjet dolů osmdesátimetrovým toboganem.

Stezka korunami stromů v Jánských Lázních

Z jiného soudku je návštěva unikátního naučného centra. Nachází se v podzemí a představuje spletitý kořenový systém stromů. Přitom lze poznat řadu živočichů i rostlin, které nikde jinde nenajdete. Kdo chce, může si užít pořádný adrenalin ve třech „zákoutích“.

Odvážlivci si například vyzkoušejí udržení rovnováhy v průhledu, který pod sebou odhaluje jakoby nebezpečnou propast, a další zdánlivě nebezpečné atrakce. Všechny jsou samozřejmě maximálně zabezpečené. Na vrcholu stezky je stylová restaurace V korunách. Kromě občerstvení nabízí i výhled.

vrchol věže

Dřevěná konstrukce stezky je zasazena do malebné přírody zdejších krásných lesů. Celá její trasa je bezbariérová a uzpůsobena pro kočárky a vozíčkáře. Jen jim to o něco déle trvá. Vstupné činí 250 Kč, skupinové a zlevněné (děti, důchodci) 190 Kč, rodinné (4 osoby) 650 Kč.

Stezka korunami stromů Krkonoše