Telč údajně založil moravský kníže Otta II. po vítězství nad naším Břetislavem v roce 1099. Prý postavil nejdřív kapli, později kostel a základy dnešního Starého Města. Nicméně první písemná zmínka o ní pochází až z roku 1315.

Ať už mají pravdu anály, anebo pověst, Telč na Vysočině je zcela výjimečné město, ne nadarmo zapsané na seznamu organizace UNESCO. Krásné fasády domů, dlouhá podloubí poskytující v letních dnech chladivý stín, a starověká, téměř až středověká atmosféra musí zapůsobit na každého.

Nezapomenutelná je hlavně návštěva centra. To se nachází kolem náměstí Zachariáše z Hradce. Naštěstí se za staletí Telč změnila jen málo – kdo by sem zavítal třeba po padesáti letech, těžko by hledal rozdíl. Historické domy stále stojí a s barevnými štíty tvoří typický kolorit. Nejstarší památkou ve městě je 49 m vysoká, pozdně románská věž svatého Ducha z 13. století. Na náměstí se tyčí nepřehlédnutelný Mariánský sloup.

Mariánský sloup ve městě Telč

Místní zámek je jako z pohádky

Kdo bude hledat klid před turisty, kterých je tu plno, najde ho v četných starých kostelích. Asi každý ale navštíví krásný telčský zámek, vypadá jako z pohádky. Proměna gotického hradu na renesanční sídlo se udála především za vlády již zmíněného Zachariáše z Hradce. Nejmajestátnějším interiérem telčského zámku je Zlatý sál, prostupující celý trakt nověji vystavěného renesančního severního paláce.

Zahradu rámují nízké arkádové ochozy. Architektem, který vtiskl konečnou podobu celému areálu, byl pravděpodobně Baldassare Maggi z Arogni. Poslední stavební aktivitou bylo vybudování pohřební kaple Všech svatých (1580).

státní zámek Telč

Můžete se proletět balonem

Návštěvníky potěší například procházky kolem tří rybníků, které ji obklopují. Ty nabízejí i projížďky na loďkách či možnost rybaření. Módní atrakcí je fascinující pohled na město z horkovzdušného balonu. Pochopitelně za příznivých podmínek.

město Telč

Kdo se chce vydat do okolí města Telč, také nebude zklamán. Může navštívit nedaleký hrad Roštejn (na snímku) nebo vrcholek Oslednice, kde se nachází rozhledna. Tam se lze vydat i na kole. Terén je tu pro cyklisty takřka ideální.

hrad Roštejn

O tom, že Telč ani zdaleka nežije jenom svou bohatou historií, nejlépe svědčí přibližně dvoutýdenní festival Prázdniny v Telči, konající se vždy na přelomu července a srpna. Na nádvoří zámku se každoročně sjíždějí milovníci hudby, aby vyslechli sérii koncertů významných českých interpretů. Chcete-li v Telči a jejím okolí strávit dovolenou, aktuální nabídku ubytování naleznete ZDE.

Telč nejvíc ožívá v sobotu

Letošní Prázdniny v Telči se uskuteční 24. července až 9. srpna 2020. Vystoupí třeba Aneta Langerová, Bratři Ebenové, Vlasta Redl, Hradišťan, Druhá tráva, Vladimír Mišík, Bára Poláková, Monkey Business, Lenka Filipová, Lenny a další. Termín je potvrzen navzdory koronovirovým problémům, takže se diváci mají zcela určitě na co těšit.

Telčský zámek

K festivalu patří i programy pro děti, divadelní představení, množství stánků nabízejících gurmánské zážitky v podobě místních specialit. Každou sobotu od 9 do 15 hodin se na náměstí konají farmářské a řemeslné trhy – nezávisle na festivalu.

Ani ten, kdo má v sobě dobrodružnou žilku a návštěva města Telč se mu zdá příliš poklidná, nebude zklamán. Poblíž, v areálu Turistatku Javořice ve Lhotce (mapa), je lanový park. Lezce čeká 150 m dlouhá cesta s devíti úseky různé obtížnosti, ve výšce až 5 metrů.

lanový park Javořice ve Lhotce