Letní dovolená v Česku se nemusí nutně odehrávat na Máchově jezeře, Lipenské přehradě nebo v Krkonoších. Co takhle Broumovsko? Tento region v severovýchodních Čechách na česko-polském pomezí je známý především rozsáhlými skalními městy a unikátní církevní a lidovou architekturou. Jsou zde však i cyklotrasy, naučné stezky, devítijamkové golfové hřiště, koupaliště, motokárová dráha, jízdárny a vyhlášené restaurace.

Aktuální nabídku ubytování v regionu Broumovsko naleznete ZDE. Můžete si pronajmout chatu, chalupu, apartmán či rekreační dům, anebo zvolit několikadenní autobusový poznávací zájezd. Láká-li vás tuzemská dovolená, tato oblast je jednou z mnoha variant.

Broumovské stěny v chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Broumovský klášter láká nejen milovníky historie

Broumov patří k nejstarším českým městům, první zmínky jsou už z roku 1171. Za masivní rozvoj vděčí rozhodnutí krále Přemysla Otakara II., který dal většinu jeho území do správy řádu benediktinů. Jejich hlavní starostí měla být kolonizace i kultivace této nádherné, ale už tehdy mnohde těžko přístupné krajiny.

město Broumov

Vznikaly první kostely či kláštery, na sakrální stavby byl však v Broumově díky silnému vlivu katolické církve kladen velký důraz i později. Některé se dochovaly do současnosti, z jiných zbyly jen části, či alespoň základy. Mezi nejzachovalejší patří dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, jediný tohoto druhu u nás. Skvostné jsou měšťanské domy na náměstí, Stará radnice a klášter Řádu sv. Benedikta, v němž je vystavena unikátní kopie Turínského plátna.

hřbitovní kostel Panny Marie

Broumov samozřejmě žije i přítomností – rozkládá se zde Grosshof Golf Club, v areálu TJ Slovan Broumov jsou k dispozici dva kurty pro hru ricochet, podobnou squashi. Broumovský klášter nabízí celoroční možnost zapůjčení kol značky Specialized. V jeho areálu je i restaurace U Tří růží. K posezení a mlsání svádí stylová kavárna Café Dientzenhofer.

Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta

Adršpašsko-teplické skály milují horolezci

Ovšem nejen město má co nabídnout zvídavému oku a nenasytným smyslům cestovatele. Broumovsko, respektive Broumovská vrchovina, je velkým lákadlem pro sportovce i fotografy. Patří sem mimo jiných i národní přírodní rezervace Broumovské stěny, národní přírodní památka Polické stěny či přírodní rezervace Ostaš. A především národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Ta se řadí k jedněm z největších a asi i nejdivočejších skalních útvarů střední Evropy.

Adršpašské skály v regionu Broumovsko

Rezervace má rozlohu 18 km2, je poutním místem horolezců. Strmé a zdánlivě nedostupné štíty pro ně představují výzvu, kterou nemohou ignorovat. Na své si tu přijdou i pěší turisté, ovšem jen ti s dobrou fyzičkou. Zdejší túry totiž nejsou pro slečinky.

Nejvíc vrcholů Adršpašsko-teplických skal najdou za Teplicemi nad Metují (asi 11 km od Broumova). Na nejvyšším z nich – a tím je hora Čáp (786 m) – je umístěna rozhledna s nádherným výhledem na Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory.

rozhledna Čáp

K výletu svádí Trojmezí i Hejda

Dalšími významnými vrchy poblíž jsou Trojmezí (739 m), Kraví hora (730 m), Strážný vrch (697 m), Hejda (626 m) nebo Lysý vrch (611 m). Výstup na ně nevyžaduje žádnou přípravu, jenom dobré boty a stejně tak i tělesnou kondici. Jezdci na horských kolech najdou značené trasy, prostě vyznavači pohybu a aktivního způsobu života budou rozhodně spokojeni. Mimochodem – v Teplicích nad Metují je půjčovna horských elektrických kol, včetně dětských.

Adršpašsko-teplické skály v regionu Broumovsko

Pravděpodobně nejnavštěvovanějším místem Broumovských stěn a zároveň důležitou křižovatkou turistických cest je barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda. Pochází z roku 1733 a má půdorys ve tvaru hvězdy. Navazuje na ni kamenný ochoz, ze kterého je skvělý výhled na Broumovskou kotlinu a okolní kopce a hory na severu: Góry Wałbrzyskie, Javoří hory, Góry Sowie. Na zábradlí ochozu je umístěna kovová deska, usnadňující orientaci při rozhledu do krajiny.

barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Broumovsko si můžete projet také na koni

V regionu Broumovsko nepřijdou zkrátka ani motorističtí fanoušci. Poblíž Broumova, v obci Velká Dřevíč, je motokárová dráha, vybudovaná v opuštěné továrně. Parametry i náročností by uspokojila i závodní jezdce. Raritou je nejen projíždění krátkého tunelu, ale hlavně skutečnost, že jeden úsek vede do „kopce“, což je u krytých drah unikát.

Ze zcela jiného soudku je koňský ranč Gallop v horách u obce Vápenka, asi 20 km od Broumova. Tam se turista cítí jak na Aljašce. Sruby z obřích neopracovaných klád, stodola i strážní věž jsou originální stavby, připomínající taktéž Divoký západ. Na koních lze absolvovat výlet do blízkého či vzdáleného okolí, vyráží se brzy ráno a vrací navečer.

Broumovsko si můžete projet i na koni

Kde podávají nejlepší regionální snídaně?

Koupaliště jsou v Teplicích nad Metují, Polici nad Metují a Meziměstí (na snímku). V tomto městě je rovněž střelnice, fitness centrum, bowling i solná jeskyně. Jsou součástí Centra Walzel, stejně jako staročeská restaurace Švejk.

koupaliště AQA Land v Meziměstí

Kde ještě se v regionu Broumovsko lze skvěle najíst? Například v hotelu Střelnice v Teplicích nad Metují, hotelech Javor a Lesní zátiší v Dolním Adršpachu a v hospůdce Kovářova kobyla ve Zdoňově u Teplic nad Metují.

Titulem Maurerův výběr – Grand Restaurant 2020 se pyšní restaurace Zámeček Janovičky (na snímku) v Heřmánkovicích. Je zařízena v jednoduchém prvorepublikovém stylu a nabízí sezónní a krajové speciality s maximálním důrazem na čerstvost a kvalitu používaných surovin. Můžete si také objednat kávu z místní pražírny. Vyhlášené jsou rovněž zdejší regionální snídaně.

restaurace Zámeček Janovičky