I když je Třeboň – díky slatinným koupelím – proslulá především jako lázeňské město, nabízí mnohem víc. Nejen ona, ale i okolí uspokojí asi každého, snad s výjimkou horolezců.

Lázeňské a wellness pobyty jsou vyhledávané zejména těmi, co mají problémy s páteří a pohybovým ústrojím vůbec. Tito jedinci jsou baleni či ve vanách namáčeni do rozmělněné slatiny. Metoda má blahodárný vliv, ovšem ne každému je příjemný odér z ní vycházející.

slatinné koupele v lázních Třeboň

Léčí zde slatinou, magnetem i světlem

Léčba se odehrává na dvou místech. V Bertiných lázních poblíž historického centra a na břehu rybníka Svět v Lázních Aurora s Wellnesscentrem AquaViva. Tradice lázeňství v Třeboni se váže k roku 1883, kdy se obyvatelé rozhodli zužitkovat zkušenosti předků.

Ti totiž léčivých vlastností zdejší slatiny využívali mnoho staletí. Pochází z blat na Třeboňsku. Obsahuje rostliny typu ostřice, orobinec a rákos, z anorganických složek železo a síru. V lázních se však aplikují i jiné metody a procedury – magnetoterapie, světloléčba, masáže…

Budete-li chtít strávit prodloužený víkend nebo rovnou celou dovolenou ve městě Třeboň a jeho okolí, rozhodně neprohloupíte. Seriózní nabídku ubytování naleznete ZDE.

Na zdejším zámku sídlil Petr Vok

V Třeboni je několik architektonických skvostů – historické náměstí nebo nedaleko od něj zámek. Od roku 1602 si ho jako sídlo vybral Petr Vok. Přesídlil sem s celým dvorem. Jeden čas tady měl alchymistickou dílnu nechvalně známý magistr Edward Kelley. Původně ale stál v těchto místech panský dvorec. Ten byl přestavěný na kamenný hrádek, poprvé je zmiňovaný roku 1374.

zámek Třeboň a fontána

Značnou část zámku dnes obývá Státní oblastní archív. Ten ukrývá rovněž původní cenný rožmberský archív. Jinak se pořádají tři hlavní prohlídkové okruhy – Rožmberské renesanční interiéry, Soukromá schwarzenberská apartmá a Schwarzenberská hrobka.

Schwarzenberská hrobka ve městě Třeboň

Mnozí turisté, kteří si v místních hospůdkách objednávají pivo Regent, netuší, že pijí historický mok. Pivovar stejného jména se rokem založení (1379) totiž řadí k nejstarším na světě. Pokud jde o další památky, nelze nezmínit kostel svatého Jiljí a Panny Marie Královny.

kostel svatého Jiljí a Panny Marie Královny

Ten najdeme kousek od náměstí. Dřív byl spojen tzv. Dlouhou chodbou se zámkem. Byl součástí kláštera augustiniánů, zrušeného ovšem za reforem císaře Josefa II., protože nevykazoval činnost. Dnes jde o národní kulturní památku.

letecký pohled na zámek Třeboň

Třeboň obklopují stovky rybníků

Třeboň, ležící v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji, je držitelem mnoha ocenění, například Historické město roku, Město zdraví, Nejlepší lázeňské místo, Nejbezpečnější město… Neobvyklé panorama dotváří Zlatá stoka. Ta se vine z jedné strany kolem historického jádra a z druhé se leskne hladina rybníka Svět.

Třeboň je centrem rybníkářství – v jeho blízkosti se rozlévá téměř pět set rybníků a umělých vodních kanálů. Jsou propojené s Lužnicí, Nežárkou, Novou řekou. Zhruba 6 km od centra se rozprostírá Rožmberk, největší rybník na světě. Je navštěvovaný celoročně, nejvíc ale při výlovu kaprů, kterým se v něm dobře daří.

rybník Rožmberk na Třeboňsku

Okolí města je rájem pro cyklisty, rybáře i pěší turisty. Nabízí stovky kilometrů cyklostezek, i pro sváteční „kolaře“, možnost rybaření pro neregistrované rybáře, procházky krásnou krajinou, koupání v přírodě ve vyhlášených pískovnách…

turistická a cyklistická stezka podél rybníka Dvořiště