Rožnov pod Radhoštěm je jedním z center „Valašského království“ a díky skanzenu se stal známým po celé republice. I když jde o výjimečnou památku, bylo by chybou nezmínit i další zajímavosti, které město i tento rázovitý kraj nabízí.

Valašské muzeum v přírodě, jak zní oficiálně název skanzenu, nabízí pohled na život očima našich předků. První bylo založeno Dřevěné městečko v roce 1925 jako nejstarší ve střední Evropě. Dalšími stavbami jsou Valašská a Mlýnská dolina s mlýnem, pilou, hamrem.

Valašské muzeum v přírodě ve městě Rožnov pod Radhoštěm

Součástí programu jsou řemeslné jarmarky

Při prohlídce objeví návštěvník políčka s jemu už neznámými plodinami, domácí zvířata, hospůdky s valašskými specialitami. Mezi ty hlavní patří kyselica, polévka, ve které stojí lžíce. Základem je bílé kysané zelí, k tomu hříbky, brambory a pikantní klobásky.

Ve skanzenu se pořád něco děje, probíhají tu nejrůznější akce. Třeba ukázky práce různých oborů, i polozapomenutých, jako jsou kováři či pasíři, vystoupení národopisných souborů, festivaly, řemeslné jarmarky a všechny možné programy pro dospělé i rodiny s dětmi.

Valašské muzeum v přírodě je ozdobou města Rožnov pod Radhoštěm

Nepsanou turistickou povinností je výšlap na Radhošť, nejznámější vrchol Beskyd. Měří 1129 metrů a nabízí nádherné výhledy na Valašsko, Jeseníky, Malou a Velkou Fatru. Na hoře se uctíval slovanský bůh Radegast, po kterém má i jméno (česky je to Radhošť).

Míval podle pověstí na hoře sídlo a lidé mu přinášeli dary. Valaši si jeho kult nedali vzít, což se nelíbilo církvi, protože to byl pohanský bůh. Možná, aby si ji usmířili, dali v roce 1805 na vrchol kříž, později přibyla kaple sv. Cyrila a Metoděje, u nás nejvýše položená.

Radegast

Od šedesátých let minulého století se na oslavu jejich příchodu (5.–6. července) na Radhošti konají oslavné pouti. Těch se účastní i několik tisíc lidí. Na vrchol se jde pracně, sice to z města Rožnov pod Radhoštěm není daleko, 7 km, ale s převýšením až 800 m. Takže „krpál“ pro zdatné turisty.

Pro výlet s dětmi se proto doporučuje přístup z Pusteven, kam vede lanovka z Trojanovic. Odtamud to jsou kolem sousoší Radegasta už jen 4 km. Po zdolání vrcholu se unaveným a hladovým poutníkům dostane odměny v podobě restaurace.

kaple sv. Cyrila a Metoděje na hoře Radhošť

Rožnov pod Radhoštěm nabízí očistu

Dospělí možná poté zamíří na relaxaci do pivních lázní. Ty jsou zcela jiné než ostatní, skloubili tu prvky z prastarých technik starých Egypťanů a východních kultur s běžnými i méně běžnými lázeňskými a fyzioterapeutickými postupy.

Pivní koupele ve městě Rožnov pod Radhoštěm probíhají ve viktoriánských měděných vanách v hlubokých pivovarských sklepeních, pocházejích už z dob Přemysla Otakara II. Jsou kombinované s aromaterapií, masážemi, peelingem. Účelem je očista těla i duše od všeho negativního.

Rožnov pod Radhoštěm

Kdo se rád dívá na svět z výšky, vydá se na Karlův kopec, kde stojí už od roku 1896 Jurkovičova rozhledna. Navrhl ji známý architekt Dušan Jurkovič. Měří 32 metrů. Zajímavostí stavby je to, že většina prací se prováděla ručně za použití starých pracovních postupů.

Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci

Stezka Valaška nadchne dobrodruhy

Mimořádným zážitkem je návštěva nadzemní panoramatické Stezky Valaška na Pustevnách. Je dlouhá 610 metrů. Leží ve výšce od čtyř do patnácti metrů. Součástí je rozhledna vysoká 22 metrů. Zvláštností pak skleněná vyhlídka (skywalk) a zavěšený Himalájský chodník.

Stezka Valaška na Pustevnách

Jeho konstrukce se zatím nikde u nás nepoužila. Má evokovat pocit, že člověk jakoby stojí ve vzduchu. Návštěvníci tak prožijí nezapomenutelné chvíle v korunách stromů s krásným výhled na hřeben Beskyd.

Stezka Valaška

Toužíte-li ve městě Rožnov pod Radhoštěm nebo v jeho okolí strávit víkend či dovolenou, seriózní nabídku ubytování naleznete ZDE.