Obec Hrubá Skála se skládá z osmi osad. Blízko ní se nachází stejnojmenný zámek už ze čtrnáctého století. Byl postaven na skalním pískovcovém masivu. Jeho část slouží jako hotel. Takže kdo se chce chlubit, že spal na zámku, má možnost.

Zámek Hrubá Skála stojí v Českém ráji nedaleko Turnova. Kolem roku 1350 ho postavil Hynek z Valdštejna, jehož rod zde žil desítky let. Majitelé se poté střídali. V roce 1859 byl zámek romanticky renovován. Naposled patřil státu a byla tu ubytovna ROH.

zámek Hrubá Skála

Můžete si vyzkoušet lukostřelbu

Přeměna na hotel se tudíž docela nabízela. (Nabídku ubytování v něm a dalších místech v okolí naleznete ZDE.) Pro veřejnost je přístupné nádvoří a hradní vyhlídková věž. Do zámku vede kamenný most se sochami sv. Floriána a Vavřince. V části parku je sportoviště nabízející lukostřelbu, trampolínu i lanové centrum.

nádvoří a věž na zámku Hrubá Skála

Před zámkem stojí za vidění klasicistní kostel sv. Josefa, částečně vysekaný do skály. Kdo se vydá na obecní úřad, bude asi překvapen. Sídlí totiž v památkově chráněné Řezníčkově vile, řazené mezi skvosty Českého ráje.

V létě zámek Hrubá Skála pořádá akci Poznej středověk. Nádvoří oživují rytíři, kejklíři, tanečníci, muzikanti. Není ale jediným místem, které láká turisty k návštěvě. Za zastavení stojí Mariánská vyhlídka, jedna z nejproslulejších v Českém ráji. Leží ve výšce 360 m na skalním bloku v oblasti Dračích skal, asi 1,5 km od zámku Hrubá Skála. Je z ní nádherný výhled na zříceniny hradu Trosky. Také na skupinu skal Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník, Dračí věž a další.

okolí obce Hrubá Skála

Na své si zde přijdou i sportovci. V blízkém okolí Hrubé Skály je řada možností jak zvýšit adrenalin – slaňování hradní rokle, střelba z kuše, výuka horolezectví, přejezdy na kladce nad propastí, boj o hradní poklad, rafting na řece Jizeře, golf v Semilech.

cesta mezi skalními útvary v Českém ráji

Jinolické rybníky svádějí k výletu i koupání

U Hrubé Skály také začíná jedna z nejoblíbenějších výletních tras. Vede Hruboskalským skalním městem s řadou vyhlídkových plošin k hradu Valdštejn (na snímku) na skále a dál. Zdejší skalní útvary patří k nejkrásnějším a nejrozmanitějším koutům naší přírody.

hrad Valdštejn

Kdo se chce osvěžit ve vodě, může navštívit asi 16 km vzdálenou soustavu Jinolických rybníků. Vede k nim značená cesta, dá se ujít tak za 4 až 5 hodin. Odměnou za putování je scénerie, kdy se nad vodní hladinou v dálce tyčí masivy Prachovských skal.

Hruboskalské skalní město

Ze tří rybníků je nejmenší ten se záhadným jménem Vražda (na snímku). K rekreaci se nevyužívá a je vyhlášen za přírodní památku. Nejvíc navštěvovaný je největší, Oborský. Má písečnou i travnatou pláž a písčité dno. Dobré koupání ale nabízí i sousední rybník Němeček. Hodně hotelových hostů si půjčí kolo, na němž jsou u vody za chvíli, a vrací se až večer.

rybník Vražda

Hrubá Skála láká také na arboretum

Na zámku Hrubá Skála a v jeho okolí bylo natočeno několik filmů a pohádek, z nichž nejznámější je Princ Bajaja. K pozoruhodným zdejším místům patří arboretum. Najdeme tu spoustu vzácných stromů. Nejstarší zasadil lesník Leopold Anger v letech 1860–1862.

Roste tady vícero druhů dubů, buků, borovic, jedlí, smrků i mnoho dalších okrasných a lesních stromů. Z větší části pocházejí ze Severní Ameriky, ale i z dalších částí světa. V jejich stínu se dají strávit příjemné chvíle odpočinku…