Lázeňská obec Karlova Studánka leží v panenské přírodě v údolí horské říčky Bílá Opava. „Opírá“ se o Praděd, nejvyšší horu Jeseníků, a pyšní se nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Symbolem této nejvýše položené obce v okresu Bruntál je Pitný pavilon z roku 1864, napájí ho pramen Petr z hloubky 121 m pod zemí.

Roubené budovy ovlivněné empírem pamatují založení lázní v roce 1785. Nařídil je postavit nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián František, na místě osady Hubertov. Jednou ze staveb je tzv. věžový dům, výjimečný věžičkou na střeše. Dnes v něm najdete mj. i restaurant Pod Věží. Karlova Studánka se jmenuje podle arcivévody a vojevůdce Karla Ludvíka, který v bitvě u Aspern a Esslingu porazil Napoleona.

Lázeňská vila Vlasta v obci Karlova Studánka

Za týden prý omládnete o pět let

Obec, kde žije asi 160 stálých obyvatel, leží v podstatě podél jediné silnice. Ta je také zároveň kolonádou. Podél ní pak stojí půvabné lázeňské domy, které si udržují starosvětský ráz. Hodně z nich je ze dřeva. Trochu připomínají skanzen.

Letní lázně Karlova Studánka

Návštěvníka láká i poklidná atmosféra, davy zde určitě nepotká. Asi i to oslovilo reportéry prestižního listu The New York Times, který v roce 2013 zařadil lázeňskou obec Karlova Studánka mezi nejzajímavější místa na světě.

Další noviny, jež si Karlovy Studánky povšimly, byly britské The Times. Redaktor Tristan Rutherford, který se zabývá cestováním, nadšeně napsal: „V tomto sanatoriu v českých kopcích omládnete o pět let během pouhých sedmi dnů.“

Slezský dům v obci Karlova Studánka

Karlova Studánka si zahrála ve slavné komedii

Obec Karlova Studánka, v níž vyvěrá osm pramenů, přejde člověk za hodinu. Mine při tom dřevěnou sochu Praděda a bude obdivovat scenérie, kdy staré budovy leží ve stínu nádherných hor. Jinak stojí za zmínku, že tady a v Jeseníku se točila „komedie století“ S tebou mě baví svět. Mimochodem – většina kulturních akcí se koná v lázeňském domě Libuše.

Lázeňský dům Libuše

Lázně se specializují na léčbu onemocnění plic, průdušek a dýchacích cest. Tomu hodně napomáhá zdejší horské klima. Jezdí sem ale i pacienti s cévními nemocemi a bolestmi kloubů a páteře. A také ti, kteří prodělali onkologické onemocnění.

Mezi procedurami převažují inhalace v solné jeskyni, ale i koupele, např. suchá uhličitá, přírodně minerální, perličková, bylinná a další. Mají zde i účinné léčivé minerální bahno z krymského jezera Saki. To už je spíš na pohybové ústrojí.

lázeňská obec Karlova Studánka

Nejlepším lékem je ale ovzduší. Zvlášť Pražané a obyvatelé dalších velkých měst ho ocení. Přestože i víkendový pobyt má efekt, ideální pobyt pro zdraví je tak měsíc či dva. Za tu dobu se plíce vyčistí od smogu. Mnozí lidé sem jezdí každoročně. Seriózní nabídku ubytování v této lokalitě naleznete ZDE.

park v obci Karlova Studánka

Samotáře láká výšlap k Rolandově kameni

Nescházejí tady ani „obyčejní turisté“, zejména pěší, které láká divoká příroda kolem. Nejkrásnější trasa vede z obce Karlova Studánka a končí pod Ovčárnou. Je krkolomná, místy se jde po schodech, žebřících a můstcích údolím Bílé Opavy.

řeka Bílá Opava

Ti, co se na to cítí, mohou pokračovat přes horskou chatu Barborka na Praděd. Kdo má rád samotu, zamíří například k Rolandově kameni, skalnímu útvaru s krásnou vyhlídkou na okolní panorama Jeseníků. Tam moc lidí nechodí.

Obdivovatelé památek mohou navštívit známý a starobylý hrad Sovinec (na snímku). Pěšky je to ale daleko, zato na kole to trvá maximálně tři hodiny. O něco málo blíž je zřícenina dalšího šlechtického sídla, Rabštejna.

hrad Sovinec