Ledeč nad Sázavou patří k nejkrásnějším městům, co leží na této bývalé zlatonosné řece. A také k nejstarším. První písemná zmínka o něm je z roku 1186, kdy ho kněžna Eliška darovala řádu johanitů.

Přestože se Ledeč nad Sázavou pyšní historickým centrem se starodávnými domy, největším tahákem je hrad na skalním ostrohu nad řekou. Je starobylý, pochází zřejmě ze třináctého století. Kdo se vyšplhá po schodech na jeho věž, uvidí město i řeku jako na dlani.

Renesanční sál ukrývá unikát

Hrad byl postupně přistavován, takže dnes tvoří ucelený komplex budov z různých dob, podle toho, jak se ho majitelé snažili vylepšit. Vévodí celé krajině. V husitské éře stála Ledeč nad Sázavou na straně kališníků, takže hrad jimi nebyl pobořen, ale bohužel jednou vyhořel.

nádvoří ledečského hradu

Od roku 1938 na hradě sídlí Městské muzeum. Je tu bohatá regionální sbírka – výrobky a nástroje zdejších řemeslníků, archeologické nálezy, expozice bankovek, mincí a zbraní. Středoevropským unikátem je sgrafitová výzdoba stropu renesančního sálu.

Za návštěvu stojí i děkanský kostel sv. Petra a Pavla, postavený někdy kolem roku 1400, pyšní se mohutnou věží ze 16. století. Zajímavá je klenba v lodi a renesanční malířská výzdoba. A také kostelní pranýř, kam byly přivazovány „padlé“ dívky za účelem pokání. Dnes už se najde málokde.

město Ledeč nad Sázavou

Poblíž města Ledeč nad Sázavou se stal zázrak

I když je Ledeč nad Sázavou, ležící v severozápadní části kraje Vysočina, půvabné město, není velké. Žije tu jen kolem 5 000 obyvatel. Prohlídku lze zvládnout za dopoledne a vydat se na prozkoumání okolí. Věřící zajdou do kostela Nanebevzetí Panny Marie v nedaleké Čihošti, kde se stal v roce 1949 zázrak.

Během adventu došlo dvakrát k samovolnému pohybu dřevěného kříže na oltáři. STB tuto mystickou událost zneužila k pronásledování církve a umučila nevinného faráře Toufara. Nejen místní dodnes považují pohyb kříže za boží znamení. Logické vysvětlení chybí.

Ve Sluneční zátoce tábořil Jaroslav Foglar

Bývalí trampové zase nasednou na Posázavský pacifik a svezou se na zastávku Stvořidla (na snímku), jedno z nejhezčích míst Posázaví. Řeka romanticky protéká mezi skalami, kde vytváří řadu peřejí, je to nádherný zážitek. Po značené cestě se pak mohou vydat i do Sluneční zátoky.

Stvořidla

Tady v letech 1925–45 se svým oddílem tábořil Jaroslav Foglar, zvaný Jestřáb. Památná deska na okraji louky připomíná jeho přítomnost. I to, že právě zde se odehrával děj jeho známé knížky Hoši od Bobří řeky. Těžko si mohl pro svá dobrodružství vybrat lepší místo.

památník Jaroslava Foglara

K romantickým výletům zase zve lesopark Šeptouchov se skalními masivy. Na jeden, kde je vyhlídková plošina, vede schodiště. Z ní je krásný pohled na město Ledeč nad Sázavou i okolí. Nachází se tu rovněž vchod do zatím nepřístupných krápníkových jeskyní. Seriózní nabídku ubytování v této lokalitě naleznete ZDE.