Jinolické rybníky leží nedaleko Jičína a jsou hojně navštěvované. Nejen proto, že je v nich opravdu čistá voda, ale i díky prostředí. Obklopují je lesy, do nichž s oblibou vyrážejí houbaři, a Prachovské skály. Tam zase míří pěší turisté na túry, případně horolezci.

Kdysi byly součástí panství rodu Schliků. Když v roce 1919 proběhla pozemková reforma, byly stejně jako polnosti a lesy konfiskovány a postupně zarůstaly. Až po druhé světové válce byly Jinolické rybníky obnoveny a vyčistěny. Začaly poté sloužit k rekreačním účelům.

Rodiny a senioři vyhledávají Oborský rybník

Přesněji řečeno k nim slouží dva z nich, třetí a zároveň nejmenší rybník Vražda je chovný a chráněný. Má rozlohu 2,1 hektaru. V jeho blízkosti najdou nadšení botanici kozlík dvoudomý, upolín obecný, prstnatec májový, skřípinku smáčknutou, zeměžluč sličnou i další vzácné rostliny.

Netradiční jméno dostal tento jinolický rybník po jedné z bitev prusko-rakouské války z roku 1866. Prusové totiž zahnali rakouské vojáky do vody, kde většina z nich, co na sobě měli brnění, utonula. Jsou pohřbeni nedaleko u lesa a mají tu i pomník.

Největší a nejvyhledávanější je Oborský rybník s rozlohou 11,4 hektaru. Má písčitou i travnatou pláž a písčité dno. Proto je vhodný ke koupání i provozování různých vodních sportů a atrakcí včetně aquazorbingu. Vstup do vody je pozvolný, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi, senioři a neplavci.

Jinolické rybníky

Vraždu lze pouze obdivovat

Mezi Jinolické rybníky patří i Němeček o rozloze 5,2 hektaru. Také on umožňuje koupání, zejména u hráze. A není tam tolik lidí. U obou rybníků se nacházejí veřejná tábořiště, autokempy, chatové osady, převlékárny, sprchy, stánky s občerstvením a je zde možnost parkování.

Také je tu půjčovna kol, míčů, badmintonových raket s košíky a různého sportovního náčiní. Specialitou jsou projížďky v kočáře po blízkém okolí. Pochopitelně jsou k dispozici také rybářské potřeby, příslušníků Petrova cechu sem jezdí hodně a málokdy se vracejí s prázdnou. Nesmějí však lovit u rybníka Vražda (na snímku). Ale vyplatí se k němu zajít, nabízí krásné zrcadlení stromů na hladině.

rybník Vražda v Českém ráji

Pěší turisté zamíří nejen na Prachovské skály

Koho omrzí pobyt u vody, může se vydat do okolí. Možností je dost. Do města Jičín je to hodina chůze (autem jen 10 minut), Prachovské skály stojí „za rohem“. Doporučená je trasa z Prachova, kde je možné navštívit Muzeum přírody Českého ráje a pak jít dál, přes malé vesnice směr Jinolické rybníky. Délka pochodu je 10 km, což se dá ujít za pár hodin. Koupel v průzračné vodě pak bude osvěžující jako nikdy předtím.

Prachovské skály nedaleko vesnice Prachov

Oblíbená je i procházka za Rumcajsem, která víceméně lemuje Jinolické rybníky. Vychází se ze železniční zastávky Libuň, kam z Jičína dojede vlak za čtvrthodinku. Značky pak turistu nasměrují přímo k útulnému doupěti loupežníka Rumcajse v jeskyni.

Tam je ke spatření loupežníkova postel, Mančino nádobí, Cipískovy hračky. Odtud je to kousek na vrch Brada, kde na každého, kdo na něj vyleze, čeká nádherný výhled do okolí. Za hezkého počasí jsou vidět i Krkonoše.

Budete-li trávit dovolenou v Českém ráji, který je ideální pro pěší túry a cyklovýlety, můžete ji spojit i s koupáním. Jinolické rybníky k tomu doslova vybízejí. Seriózní nabídku ubytování v jejich okolí, včetně města Písek (na snímku), naleznete ZDE.

Valdštejnovo náměstí a Valdická brána ve městě Písek