Celkem 15 tisícovek, tedy hor vyšších než 1000 metrů a s prominencí alespoň pět metrů, je součástí pohoří Kralický Sněžník. To se rozprostírá na rozhraní Čech, Moravy a polského Kladska a je letním rájem pěších turistů a cyklistů, zatímco v zimě sem vyrážejí zejména lyžaři. Nejvyšší hora se jmenuje stejně jako celé pohoří a měří zhruba 1424 metrů nad mořem. Značně populární je horský resort Dolní Morava, který nabízí spoustu skvělého – mnohdy adrenalinového – vyžití pro děti i dospělé.

Když se do těchto končin vydáte během letní sezóny, rozhodně neprohloupíte. Jednodenní výlet bude velice příjemný, ale nestihnete vyzkoušet a zažít vše parádní, co resort Dolní Morava a jeho okolí umožňuje. Pokud máte čas a chcete si pořádně odpočinout od každodenního stresu, naplánujte si prodloužený víkend nebo rovnou celou dovolenou. Seriózní nabídku ubytování, včetně autobusových zájezdů, naleznete ZDE.

Stezka v oblacích poskytuje nejen výhled

Nejznámější atrakcí resortu Dolní Morava je Stezka v oblacích. Na vrchol této vyhlídkové konstrukce, vysoké 55 metrů a vyrobené ze dřeva a oceli, vede 710 metrů dlouhá dřevěná lávka. Stezka v oblacích má nejen zážitkový, ale také naučný charakter – podél dřevěné lávky najdete 12 informačních tabulí. Dozvíte se spoustu informací a zajímavostí o stezce a pohoří Kralický Sněžník. Ale pozor – psi a jiná zvířata sem nesmějí!

Stezka v oblacích v pohoří Kralický Sněžník

Cestu z jednoho patra lávky do druhého si můžete zkrátit tím, že projdete tzv. rukávem. Ten, kdo vyjde na vrchol, se může těšit na dechberoucí výhledy na celý Kralický Sněžník s malebným údolím řeky Moravy, na Suchý vrch, na hlavní hřeben Jeseníků a na Krkonoše. V nejvyšší části konstrukce se nachází tzv. kapka, což je speciální síť, která vás zbaví strachu z výšek. Je ze stejného materiálu jako zmíněný „rukáv“. Ti odolnější se mohou dolů sklouznout 100 metrů dlouhým toboganem s okýnky a několika klopenými zatáčkami.

A jak se ke Stezce v oblacích, která se nachází nad obcí Dolní Morava poblíž chaty Slaměnka, dostanete? Nejpohodlnější variantou je sedačková lanovka Sněžník, jež vás během několika minut dopraví přímo k ní. Chcete jít pěšky? V tom případě si vyberte jednu z pěti tras. Dvě z nich jsou vhodné i pro cyklisty.

česko-polská hranice

Horská dráha vás dokonale probere

Resort Dolní Morava však nabízí mnohem víc! Akční jedince bezesporu nadchne Mamutí horská dráha. Těšit se mohou na adrenalinovou jízdu v délce 3 kilometry, vedoucí lesním terénem i otevřenými pláněmi. Při převýšení 364 metrů projedou 25 bleskurychlých zatáček, 360stupňovou otáčku 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčku i podzemní tunel a zhoupnou se na čtyřech parádních jumpech nad lesními cestami. A to vše rychlostí až 50 km/h!

Jízda na Mamutí horské dráze je na horní stanici koncipovaná jako přestupní. Na bobu si tedy můžete vychutnat jednosměrnou jízdu nahoru, jednosměrnou jízdu dolů nebo jízdu tam i zpět ve vybraných časech. Na jednom bobu s rodičem mohou jezdit děti od tří let. Samostatně může jet dítě od 8 let a zároveň musí být vysoké nejméně 135 cm. Maximální nosnost bobu je 150 kg.

Mamutí horská dráha v resortu Dolní Morava

Děti budou v resortu Dolní Morava ve svém živlu

Velkým lákadlem pro rodiny jsou dětské zážitkové parky v resortu Dolní Morava. Mamutíkův vodní park je interaktivní. V jeho horní části vyvěrá voda v potůčcích, které se větví a vytvářejí ramena regulovatelná malými stavidly, mizí pod povrchem a roztáčejí mlýnské kolo. Je zde řada zajímavých zařízení a strojů, jež si děti mohou vyzkoušet a přijít na kloub jejich využití.

Dále se jedná o Lesní zážitkový park s pohádkovými domečky, skluzavkami a prolézačkami. Pískový svět je plný staveb, které vypadají jako z westernového filmu. Lze je prozkoumat přes síť, nechybí ani lezecká stěna, žebřík a skluzavka. Dětský park Amálka zahrnuje tři tubingové dráhy různé délky a obtížnosti, lezecké stěny, obří vzduchovou trampolínu, bungee trampolínu, kolotoč, prolézačky a dokonce i výběh horských morčat.

Dětský park Amálka v resortu Dolní Morava

Dominantou resortu Dolní Morava je 13 metrů vysoký mamut, největší na světě! Nejedná se však o pouhou sochu, jak by se mohlo zdálky zdát, ve skutečnosti se můžete podívat do jeho útrob. První naučné patro hravou a originální formou přibližuje malým návštěvníkům detaily ze života mamutů. Dovnitř se vydejte točitými schody v předních nohách mamuta nebo o něco dobrodružnější cestou s hravými překážkami jednou ze zadních noh. V pravé zadní noze zdoláte lanový šplhací komín. V levé zadní noze překonáte šplhací tunel se sedmi gumovými pásy.

Druhé hrací patro zve do „pralesa“ s popadanými dřevěnými kůly, tunely, lanovými liánami a dokonce i s jeskyní, z níž hřmotně zní autentický řev mamuta. Nejrychlejší a nejzábavnější variantou, jak se vrátit zpátky do současnosti, tedy na zem, je 24 m dlouhý tobogan ukrytý přímo v chobotu tohoto mamutího obra.

Mamutíkův vodní park v resortu Dolní Morava

Dolní Morava láká i na horské koloběžky

Co ještě lze zažít v resortu Dolní Morava? Nemalou dávku adrenalinu slibuje bobová dráha U Slona, dlouhá 1,6 km. V Adrenalinovém parku si lze vybrat z pěti lanových tras různých obtížností – od modré pro středně pokročilé až po černou pro lanové experty. K dispozici je i adrenalinový okruh s lanovými přejezdy, ratolesti mohou vyrazit na růžový dětský okruh. Jestliže rádi experimentujete na kole, zavděčí se vám Trail Park.

U horní stanice sedačkové lanovky Sněžník si lze zapůjčit horské koloběžky a následně se vydat po panoramatické červené cyklotrase. Je dlouhá 15 km a vede zpět do údolí. Tam koloběžku vrátíte do půjčovny Marcelka.

Kralický Sněžník

Zajímavá je návštěva Stamichmanovy štoly, absolvovat lze i Stamichmanovu naučnou stezku s 10 zastaveními. V areálu U Slona je BagJump pro odvážlivce od 10 let. Vystoupejte na plošinu, odkud vás čeká volný pád do měkkého vzduchového polštáře. Můžete si vybrat seskok ze dvou výškových úrovní – ze 4 nebo 8 metrů.

Při jízdě na kárách se zabaví celá rodina. Stačí si vybrat ze tří druhů šlapacích kár pro děti i dospělé. Trampolíny Marcelka, konkrétně skákací hrad se skluzavkou a čtyřmístné trampolíny, zabaví děti všech věkových kategorií.

Disc Golf Park vedle bobové dráhy je jako stvořený pro partu mladých lidí. A kdo chce, může si v resortu Dolní Morava zapůjčit horské kolo nebo elektrokolo a vypravit se na výlet i do vzdálenějších koutů pohoří Kralický Sněžník, třeba směrem k rozhledně Klepáč…

rozhledna Klepáč v pohoří Kralický Sněžník patří k Polsku