Budete trávit dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Vzhledem k tomu, že má rozlohu pouhých 786 km2, lze ho během několika dní procestovat takřka celý. Chcete zažít víc než jen koupání, opalování, nákupy či posezení v taverně? Udělejte si například pohodový výlet na malý poloostrov Frourio v severní části Kefalonie. Stojí na něm ruiny benátského hradu Asos z konce 16. století.

Pokud si budete chtít vyčistit hlavu, odpočinout od lidí, případně si číst knihu na romantickém místě, je Frourio skvělou volbou. Jednak uděláte něco pro své zdraví a jednak na vás dýchne dávná historie. A co teprve nádherné výhledy!

hrad Asos na poloostrově Frourio

Svačinu seženete ve vesnici

Nejdříve se musíte dostat do Asosu, což je údajně nejkrásnější vesnice na ostrově Kefalonie. Zabírá úzký pruh pobřeží, spojující pevninu se zvlněným poloostrovem Frourio. Ve vesnici se lze občerstvit v restauraci nebo si zakoupit svačinu v minimarketu. Nechybějí ani obchůdky se suvenýry. Přijedete-li sem pronajatým automobilem, můžete ho nechat na velkém parkovišti na začátku poloostrova a dále budete pokračovat pěšky. Ve vesnici Asos (neboli Assos) je rovněž autobusová zastávka, případně se sem dá dostat taxíkem.

Už samotný příjezd do vesnice Asos, jejíž domky jsou seskupeny vesměs podél přístavu, je velkým zážitkem pro každého, kdo má čas sledovat okolí. Cesta totiž vede po serpentinách s krásnými výhledy na moře. Čtyřkilometrový úsek silnice, sjíždějící z hor, je plný zatáček a přitom dobře vystavěný. Mimochodem – většina pláží v okolí vesnice je vmáčknutých do skalnatých zátočin, pokrývá je písek s kamínky. A zpravidla jsou opuštěné, tudíž tam můžete dokonale a nerušeně relaxovat.

vesnice Asos neboli Assos na ostrově Kefalonie

Frourio láká samotáře i milovníky památek

Velkou výhodou poloostrova Frourio je skutečnost, že auta sem – až na občasné výjimky – nejezdí. Zdejší cesta je velmi špatně sjízdná, taxikáři vás přivezou nejdál na zmíněné parkoviště. Štěrková silnička je dlouhá zhruba dva kilometry, v horku dá člověku docela slušně zabrat. Nezapomeňte si vzít pití, to si tady – stejně jako jídlo – nekoupíte. Můžete se kochat výhledem na vesnici Asos, na nádherné severozápadní pobřeží Kefalonie a na Jónské moře.

ruiny hradu Asos na poloostrově Frourio

Ruiny hradu Asos, který původně sloužil k ochraně před nájezdy Turků a pirátů a který zničil čas a hlavně silné zemětřesení v roce 1953, nabízejí mnoho zákoutí. Kdysi se jednalo o rozlehlý areál. Poměrně zachovalé jsou dvě ze čtyř bran, vězeňský dvůr a cely (ve 20. letech minulého století byl hrad Asos využíván jako vězení pro politické vězně). Narazíte taktéž na rozvaliny hradeb a prastarých domů, stěžejní roli však hraje příroda a ticho. Na poloostrově Frourio nejspíš neminete ani kapli Panagia Plakoula a také kostel, obě stavby jsou ve velmi dobrém stavu. Uvažujete-li o dovolené na Kefalonii, seriózní nabídku zájezdů na tento řecký ostrov naleznete ZDE.

brána hradu Asos na Kefalonii