Nejsevernější bulharské letovisko Balčik je proslulé zejména díky stejnojmennému paláci, který nechala v letech 1926 až 1937 vybudovat rumunská královna Marie. Objekt obklopuje nádherná botanická zahrada s vodopádem. Město, které se rozkládá nad širokým zálivem a je obklopeno dominantními vápencovými skalami, upoutá rovněž zajímavě řešenou terasovitou zástavbou.

Balčik leží 52 km směrem na severovýchod od letiště Varna. Lze zde strávit pohodovou letní dovolenou (nabídka zájezdů), anebo sem můžete vyrazit na výlet, pokud budete ubytováni v sousedním letovisku Albena nebo v nedalekých střediscích Kranevo, Zlaté Písky či Svatí Konstantin a Helena.

Balčik

Ceny jsou zde nižší než v okolí

V letech 1913 až 1940 bylo město Balčik součástí Rumunska. Jméno mu však dávno předtím dali Turci, v překladu znamená Město hlíny. Připomíná totiž zanesení místního přístavu bahnem. Ten se zde nalézal ve středověku a byl poměrně významný. Dnes je tu přístav nový a po bahně ani památky…

jachty v bulharském přístavu

Město bylo založeno – na základech bývalé thrácké osady – už v šestém století před naším letopočtem a postupně se stalo útočištěm řeckých kupců. Tehdy se jmenovalo Krounoi, později bylo – vzhledem k hojnému pěstování vína – přejmenováno na Dionysopolis. Balčik se z něj stal až v 16. století…

nymfeum v botanické zahradě

V současnosti zde žije asi 12 tisíc obyvatel. Ceny jídel a nápojů v restauracích jsou nižší než v Albeně a Zlatých Píscích, zato pláže nejsou tak komfortní. Do Černého moře se nejlépe dostanete z dlouhých mol. Ve východní části letoviska Balčik, hned vedle přístavu, se rozprostírá menší písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody. Můžete si zde pronajmout lehátko a slunečník nebo se uvelebit na dece v neorganizované části pláže.

Inspiroval rumunskou královnu muslimský milenec?

Zmíněný palác, kterému místní říkají „dvorec“, stojí v západní části města Balčik. Jedná se o zámeček s minaretem, symbolizující královninu snahu o sblížení jejích křesťanských a muslimských poddaných. Zlí jazykové tvrdí, že ji k realizaci stavby inspiroval poměr s muslimským milencem… Součástí areálu jsou rovněž vodní mlýn, lodžie, kaple, zahradní pavilony, mosty, kašny a bohatě zdobené kamenné kříže.

Palác královny Marie

Zámek je obklopen terasovitým zahradním komplexem, rostou zde zhruba tři tisíce druhů rostlin včetně vzrostlých palem. Kromě přírodně krajinářské části tady uvidíte rozárium, alpinum i rozsáhlou sekci kaktusů. Údajně se jedná o největší a nejrozmanitější botanickou zahradu na celém Balkáně. Z některých míst je navíc úchvatný výhled do okolí a na moře.

botanická zahrada ve městě Balčik

Balčik se zalíbí i romantikům

Vzhledem k tomu, že město Balčik v Bulharsku bylo vybudováno ve svažitém terénu, narazíte tu na řadu křivolakých uliček se schodišti. Romantický dojem umocňuje spousta zeleně. V horní části spatříte etnografický komplex, zahrnující starou školu, nejstarší zdejší kostel a zvonici. Obdivovat lze i zbytky středověké pevnosti Karvun.

V dolní části města stojí dva kostely a malá mešita s minaretem. Nábřeží je převážně betonové, s četnými moly. K návštěvě láká množství restaurací, kaváren a barů, promenáda podél pobřeží vede až do Albeny, kam jezdí také autobus mířící do Varny

letecký pohled na město Balčik