Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, vypravte se do kláštera Anafonitria v severozápadní části řeckého ostrova Zakynthos. Během dovolené se tam můžete vydat na vlastní pěst nebo v rámci organizovaného výletu – stačí se zeptat vašeho delegáta.

Jedná se o nejstarší dosud stojící stavbu na ostrově, pochází pravděpodobně z 15. století. Místo je spjato se svatým Dionýsem, patronem celého Zakynthosu.

Nedaleko leží slavná pláž Navagio

Klášter Anafonitria, zasvěcený Panně Marii, stojí poblíž stejnojmenné vesnice. Hned vedle něj je taverna, kde si můžete pochutnat na specialitách řecké kuchyně. A pouhé 4 km odsud se rozprostírá Navagio, jedna z nejslavnějších řeckých pláží. Přímo na ni se dostanete pouze lodí z přístavu Agios Nikolaos, ale od kláštera lze dojít nebo dojet alespoň k vyhlídce nad ní a pořídit si nezapomenutelné fotografie.

Ale zpátky ke klášteru Anafonitria. Podle legendy postačila k jeho založení ikona Panny Marie s Ježíškem, nalezená ve skalách. Dostala se tam při ztroskotání obchodní lodě z Konstantinopole. Areál kláštera se skládá z několika budov a menšího hřbitova.

Spatříte i pozůstatky původní obranné věže, v současnosti plnící funkci zvonice. Klášterní kostel je kopií původní budovy. Jeho stěny však zdobí zajímavé fresky a malby. Mimo jiné tu můžete obdivovat vyřezávaný, pozlacený ikonostas.

klášter Anafonitria na ostrově Zakynthos

V klášteře Anafonitria zapalte svíčku

Ve funkci představeného zde podle místních pamětí působil i Daniel Sigouros, později známý jako svatý Dionýsios (nebo také Dionysius). V klášteře Anafonitria měl prožít poslední roky svého života. Díky němu prý mají tyto prostory zázračnou moc. Tomu, kdo si v klášteře zapálí svíčku, se splní všechna jeho přání! Svíčku si lze přímo na místě zakoupit za symbolickou cenu.

hřbitov na Zakynthosu

Nezapomeňte se stavit ani v samotné vesnici Anafonitria, okouzlí vás tradiční řeckou architekturou. Nechybí taverna, rybí restaurace, kavárna a obchůdky s místními výrobky – olivovým olejem, medem, džemy, kosmetikou, keramikou, skleněnými šperky, osuškami, ručně tkanými koberečky a dalšími bytovými doplňky. Uvažujete-li o dovolené na ostrově Zakynthos, nabídku leteckých zájezdů od předních českých cestovních kanceláří naleznete ZDE.