Chystáte se na dovolenou na řecký ostrov Rhodos? Skvělý nápad! Je tam nádherně od května až do konce října, málokdy prší a moře je průzračně čisté. Díky velmi dobře fungující autobusové dopravě se můžete za několik málo eur podívat i do dalších letovisek. Co se týče památek, rozhodně si nenechte ujít Lindos s nádhernou akropolí. A také hlavní město Rhodos, kde navíc skvěle nakoupíte všechno možné – od suvenýrů přes kosmetiku a oblečení až po bytové doplňky.

Toto správní centrum stejnojmenného ostrova je situováno na nejsevernějším výběžku, tudíž je ze tří stran omýváno mořem. Nejzajímavější je jeho historická část (součást organizace UNESCO), obklopená téměř neporušenými středověkými hradbami o celkové délce 4 km. Kromě pamětihodností tady objevíte spoustu taveren, kaváren, barů, cukráren s vynikající zmrzlinou a obchodů. Vyrazte směr Hippokratovo náměstí – na něm a v jeho okolí to doslova žije!

Hippokratovo náměstí, město Rhodos

Kam zmizel Rhodský kolos?

Město Rhodos, ležící necelých 18 km od Turecka, bylo založeno už v 5. století před naším letopočtem. Jeho symbolem je přístav Mandraki, který měl a má pro celý ostrov značný význam. Jeho molo, dodnes chránící přístav od otevřeného moře, je dlouhé 400 metrů a pochází z antické doby. Tehdy a za vlády johanitů přístav sloužil k vojenským účelům.

Na molu stojí tři větrné mlýny z 15. století, na jeho konci narazíte na pevnost Agios Nikolaos, vybudovanou v letech 1464–1467. Po obou stranách vjezdu do přístavu Mandraki se na vysokých štíhlých sloupech nacházejí bronzové plastiky erbovních zvířat Rhodosu – Elafos (jelen) a Elafina (laň). Právě nad tímto vjezdem zřejmě stával legendární Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů starověkého světa.

větrné mlýny v přístavu Mandraki

Bronzovou sochu boha Hélia s rozkročenýma nohama, vysokou 36 metrů, dali zhotovit obyvatelé ostrova jako poděkování za to, že v roce 305 před naším letopočtem bez úhony přečkali obléhání města. Pro toto tvrzení však neexistují žádné důkazy, jelikož pozůstatky Rhodského kolosu nebyly nikdy nalezeny. Sochu údajně zničilo už v roce 225 př. n. l. silné zemětřesení. Mimochodem – ke komerčním účelům už řadu let slouží nový přístav Emporiko Limani, ležící několik set metrů směrem na jihovýchod…

město Rhodos

V okolí Mandraki spatříte i Guvernérský palác

Zejména ženy ocení informaci, že asi pět minut chůze od původního mola s větrnými mlýny stojí dominantní budova Nea Agora (Nová tržnice). Tato šestiboká stavba s velkým nádvořím uprostřed se otevírá arkádami a branou s kupolí směrem k přístavu Mandraki. Pod arkádami se nacházejí nejen obchůdky, ale také cukrárny a restaurace.

Fotografové si rozhodně nenechají ujít Guvernérský palác z roku 1927. V této impozantní dvoupodlažní budově, připomínající Palazzo Ducale v italských Benátkách, sídlí místní úřad. Guvernérský palác – stejně jako sousední Národní divadlo nebo nedaleká Nea Agora – stojí v nové části města, tedy před hradbami.

Guvernérský palác ve městě Rhodos

Cestou neminete ani kostel Evangelismos z roku 1925, který je nádherným příkladem novogotické architektury. Zcela jistě ho zahlédnete i v momentě, kdy se budete procházet po mole v Mandraki.

kostel Evangelismos, město Rhodos

Město Rhodos je nejúžasnější v noci

Co se hradeb týče – ty město Rhodos lemují od byzantského období. Zdokonalili je johanité, kteří se ostrova zmocnili ve 14. století. Pozvali nejlepší odborníky a původní hradby nechali zesílit. Při (opětovném) obléhání Turky v roce 1522 dosahovaly výšky až 20 metrů a silné byly téměř 12 metrů. V opevnění byly vybudovány bašty, které vybíhaly do dlouhého obranného příkopu. Ten ale nikdy nebyl naplněn vodou. Rytířská čtvrť Collachio byla chráněna dalšími hradbami, o poznání nižšími.

brána svaté Kateřiny

Do historického centra se dostanete branou Eleftherias. Ta byla do městských hradeb zabudována až v době italské vlády a sloužila k odlehčení dopravy. Nejmohutnější branou v opevnění je Amboisova brána pod Palácem velmistrů. V roce 1512 ji dal vystavět velmistr řádu d’Amboise. Na vnější straně brány je na kamenném reliéfu vyobrazen anděl s erbem velmistra johanitského řádu.

město Rhodos, respektive jeho historická část, je obehnána mohutnými hradbami

Hlavní osu rytířské čtvrti tvoří Rytířská ulice (Odos Ippoton) s takzvanými hostinci jednotlivých zemských johanitských provincií. Řádoví rytíři se tam scházeli ke společnému stolování, ale také k audiencím a poradám. V současné době si hostince můžete prohlédnout pouze zvenčí – sídlí v nich francouzský a italský konzulát i různé kanceláře správy památkové péče.

Rytířská ulice se vyznačuje četnými gotickými prvky – erbovními štíty, římsami a chrliči. Největší kouzlo má, stejně jako celé staré město Rhodos, po setmění. Zažijete zvláštní a tajuplnou atmosféru. Budete mít pocit, že se v noci procházíte po hradě.

Rytířská ulice neboli Odos Ippoton

Palác velmistrů ukrývá Laókoóna

Na náměstí Platia Kleovoulou, kam ústí Rytířská ulice, je vchod do Paláce velmistrů. Ten stojí na nejvyšším místě starého města – nad přístavem Mandraki. Díky svému cimbuří a rohovým věžím zdálky působí jako mohutná pevnost. Do dnešní podoby palác upravili Italové, a to v letech 1937–1940. Předtím ho výrazně poškodil výbuch střelného prachu (1856) a několik zemětřesení.

Pro výzdobu Paláce velmistrů město Rhodos využilo umělecká díla, dovezená z ostatních Dodekanéských ostrovů. Na obřím nádvoří stojí osm soch z ostrova Kos. První patro je vyzdobeno mozaikami z pozdně helénistického, římského a raně křesťanského období. Ve druhém sále prvního patra je umístěna sádrová kopie sousoší Laókoóna a jeho synů. Znázorňuje trojského kněze a jeho potomky v okamžiku, kdy je napadli mořští hadi. Ty na ně poslali bohové, jelikož varovali obyvatele Tróje před přijetím trojského koně.

Palác velmistrů na Rhodosu

V přízemí jsou instalovány dvě výstavy. Jedna ukazuje život na ostrově Rhodos za vlády johanitů, druhá dokumentuje antické období. Zhruba 400 metrů od Paláce velmistrů sídlí archeologické muzeum, zachycující dějiny ostrova od starověku po středověk. Mnoho jeho sálů je zdobeno raně křesťanskými mozaikami, starobylými sochami, keramikou, nábytkem a starožitnostmi.

Kdo miluje antiku, může se vydat do západní části města, na pahorek Monte Smith. Nacházejí se zde pozůstatky nádherného Apollonova chrámu, částečně zrekonstruovaného. Poblíž leží amfiteátr s úžasnou akustikou a také antický stadion, dodnes příležitostně využívaný.

antický stadion, město Rhodos

Město Rhodos oslní i architekturou

Pro milovníky staré architektury je město Rhodos jako stvořené. Během procházky historickým jádrem spatříte rovněž kostely, mešity, turecké lázně i synagogu. Nejstarší křesťanskou svatyní je byzantský kostelík Agios Fanourios z 9. století. Dostanete se k němu uličkou Agiou Fanouriou. Uvnitř můžete obdivovat fresky ze 13. až 15. století. Na ulici Solomon Alchadef stojí zbytky kostela Panagia tou Bourgou (Church of the Virgin of the Burgh) ze 14. století. Zachovaly se pouze tři apsidy, v boční kapli je zřetelně vidět žebrová klenba.

Panagia tou Bourgou neboli Church of the Virgin of the Burgh

Růžová Sulejmanova mešita, přestavěná v 19. století, dostala jméno podle sultána, jenž v roce 1522 dobyl ostrov. U ní stojí Hodinová věž s pravidelně hrající zvonkohrou a skvělým výhledem na město. Na náměstí Platia Arionos se lze pokochat pohledem na mešitu Mustafa Pasha a na turecké lázně. Na náměstí Parodos Dorieos stojí restaurovaná mešita Recep Pasha z roku 1588. Jediná mešita, kterou rhodští muslimové využívají v historickém centru k bohoslužbám, je mešita Ibrahim Pasha z roku 1540. Malá mešita Mehmet Aga je orientována k hlavní muslimské mešitě v Mekce.

Sulejmanova mešita, město Rhodos

Náměstí Evreon Martyron je zasvěceno vzpomínce na velmi smutnou událost. V 15. století, respektive poté, co je ze Španělska vyhnali katoličtí králové, se město Rhodos stalo domovem mnoha Židů. Této komunitě postupem času patřilo zhruba 70 procent domů. V roce 1943 však ostrov obsadili Němci. Zanedlouho poté bylo všech 1670 Židů odvlečeno do koncentračního tábora v Osvětimi.

Ze zmíněného náměstí se ulicí Dosiadou dostanete k synagoze Kahal Shalom, která pochází z roku 1577 a je přístupná návštěvníkům. Ve vedlejší budově si lze prohlédnout fotografie ze života rhodské židovské komunity v předválečném období.

Můžete se vykoupat na prostorných plážích

Město Rhodos se zavděčí i těm, co milují moře a život pod hladinou. V nejsevernější části stojí budova s názvem Rhodes Aquarium. Uvnitř je spousta akvárií zabudovaných ve zdech, uvidíte mnoho atraktivních živočichů, kteří obývají Středozemní moře. Nejedná se sice o tak velkolepou podívanou, jaká vás čeká v Barceloně nebo Singapuru, ale přesto nebudete pobytu v příjemně chladivém prostředí litovat.

Rhodes Aquarium

Návštěvu objektu Rhodes Aquarium můžete spojit s koupáním a opalováním na oblázkové pláži Elli, široké 50 až 80 metrů a dlouhé několik set metrů. Vzhledem k tomu, že v její blízkosti stojí několik velkých hotelů, moc klidných zákoutí na ní během letních prázdnin nenajdete. O něco méně lidí zpravidla bývá na pláži Zephyros ve východní části města. Dělí je od sebe 4 kilometry. Uvažujete-li o dovolené na Rhodosu, seriózní nabídku zájezdů od předních cestovních kanceláří naleznete ZDE.

město Rhodos a pláž Elli