Chystáte se na řecký ostrov Kos? Skvělá volba! Jestliže zvolíte čtyřhvězdičkový hotel s režimem all inclusive a přilehlou pláží, nemusíte se o nic starat. Pokud ale budete mít chuť se alespoň několik hodin koupat a slunit na neorganizované části pobřeží, vydejte se do nejjižnějšího cípu ostrova, na poloostrov Kefalos. Konkrétně na pláž Kavo Paradiso, která nadchne drtivou většinu dobrodruhů.

Nejblíž to sem mají ti, co jsou ubytováni v okolí zátoky Kamari. Například z oblíbeného letoviska Kefalos je to na pláž Kavo Paradiso necelých 12 kilometrů. Je však třeba počítat s tím, že posledních 8 km pojedete po prašné kamenité cestě, vedoucí přírodní oblastí Vigles-Agrielia-Thymianos-Richtis-Panagia Styloti (Kefalou Ko).

přírodní oblast Vigles-Agrielia-Thymianos-Richtis-Panagia Styloti

Čeká na vás božský klid

Cestou na pláž Kavo Paradiso budete projíždět kolem úžasné vyhlídky (3 km od města Kefalos), odkud lze obdivovat zátoku Kamari a letoviska, která ji lemují. Budete-li mít na dovolené kvalitní fotoaparát, nezapomeňte si ho vzít s sebou – pořídíte nezapomenutelné záběry. Přibližně v polovině cesty si můžete dát krátkou pauzu na prohlídku kostela Agios Ioannis Thymianos. Poté ujedete zbývající 4 km a dorazíte do cíle.

pláž Kavo Paradiso

Pláž Kavo Paradiso na ostrově Kos vyniká svým ryze přírodním charakterem. Dokonale tady zapomenete na stres. Už zdálky vás zaujme kombinace světlého písku a azurově zbarveného moře. Přístup do vody je pozvolný a tím pádem vhodný i pro neplavce a osoby s pohybovými obtížemi. Pláž sice není široká, ale zato je dost dlouhá, zhruba 700 metrů. Pouze jeden menší úsek je organizovaný – můžete si zde pronajmout slunečníky a lehátka. Jeho součástí je i malý bar s alkoholickými a nealkoholickými nápoji, jídlo je lepší si přivézt s sebou. Záchody ani sprchy tu však nenajdete.

pláž Kavo Paradiso na ostrově Kos

Pláž Kavo Paradiso má menší sousedku

Na zbytku pláže se lze uvelebit na vlastní dece či lehátku. Místa je tu dost, davy lidí nepotkáte ani v hlavní sezóně. Největší klid panuje v okrajových částech, kde možná budete zcela sami. Chcete se úplně „zašít“ a třeba i odhodit plavky? Sejděte na pláž směrem od parkoviště, dejte se doleva a dojděte na konec pláže. Po kamenech přejděte asi tak 70 metrů a narazíte na – více než o polovinu – menší, rovněž písčitou pláž Mystic-phenomenal.

Je neorganizovaná, autem se k ní dostat nedá. Poslední miniparkoviště je zhruba 500 metrů od ní, pak už musíte pěšky. Na konci oblasti Vigles-Agrielia-Thymianos-Richtis-Panagia Styloti nezahnete doprava k pláži Kavo Paradiso (mapa), ale dáte se jedinou možnou cestou doleva a pojedete asi kilometr na plácek, kde auto odstavíte.

Romantici a fotografové si rozhodně neodpustí návštěvu kostelíka Agios Mamas, odkud je krásný výhled na moře a pobřeží. Dá se dojet přímo k němu, když budete pokračovat ještě dalších 1300 metrů po prašné cestě. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na 10 km vzdálený ostrov Gyali. Mimochodem – pokud uvažujete o dovolené na Kosu, aktuální nabídku zájezdů od většiny českých cestovních kanceláří naleznete ZDE.

kostelík Agios Mamas na ostrově Kos