Budete trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Korfu a chcete si udělat zajímavý výlet spojený s historií, krásným výhledem a trochou adrenalinu? V tom případě se vydejte na hrad Angelokastro, rozkládající se na strmém a skalnatém útesu v severozápadní části ostrova.

Angelokastro v překladu znamená Andělský hrad, což zřejmě souvisí se skutečností, že ho na začátku 13. století nechal postavit Michael I. Komnenos Doukas, řečený Michael I. Angelos. Z majestátní pevnosti bohužel zbyly pouze ruiny, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu.

ruiny hradu Angelokastro

Turci se snažili marně

Angelokastro je nejmladší ze tří byzantských hradů, jež bránily ostrov Korfu před nájezdy pirátů. Tento hlídal severozápad ostrova, hrad Kassiopi severovýchod a na jihu k tomu účelu sloužil hrad Gardiki. Zejména díky své poloze na 305 metrů vysokém útesu nebyl nikdy dobyt.

Svoji důležitost hrad Angelokastro prokázal hlavně během velkých osmanských invazí v letech 1537, 1571 a 1716. Opakovaně ve svých útrobách chránil ohrožené obyvatelstvo a plnil roli důležité vojenské základny. V době benátské nadvlády (od roku 1387 do konce 16. století) byl hlavním městem celého ostrova a zároveň sídlem guvernéra Jónských ostrovů a benátské flotily. S příchodem moderního válčení ztratil hrad svůj význam a postupně se rozpadl, tudíž z něj zbyly pouze rozvaliny. Začátkem tohoto století sice proběhla rekonstrukce, ale tak trochu s „křížkem po funuse“…

V současnosti je Angelokastro přístupný veřejnosti (pouze do 15:00) a slouží jako muzeum pod širým nebem. Vstupné činí cca 2 eura, ve středu je zavřeno. A jak se sem dostanete? Dojeďte k vesnici Krini, odkud vás odbočka zavede přímo k hradu. Jestliže dorazíte autem, musíte ho nechat na parkovišti na úpatí skály a následně se vydat nahoru po strmé stezce se spoustou schodů.

stezka na vrchol bývalé pevnosti

Angelokastro zaujme také malbami

Na vrcholu útesu zjistíte, že z pevnosti Angelokastro zbyla velká část hradeb, cisterny, hrobky, kostel zasvěcený archandělu Michaelovi a jeskynní kaple Agia Kyriaki. V ní spatříte staré nástěnné malby a příbytek poustevníka, vytesaný do skály. Z jižní části areálu je překrásný výhled na městečko Paleokastritsa, na poloostrov se stejnojmenným klášterem (na snímku) i na okolní pláže a hory. Po návratu na parkoviště se můžete občerstvit v místní taverně, odkud budete hrad obdivovat zdálky.

z hradu Angelokastro je výhled i na poloostrov s pravoslavným klášterem Paleokastritsa

Co se týče vzdáleností – z letoviska Agios Georgios na jihu ostrova je vzdálen 52 km, z Agios Ioannis Peristeronu 40 km, z Acharavi 26 km, z Dassie 19,5 km, z Gouvie 19 km, z Ipsosu 22 km, z Moraitiky 43,5 km, z Nissaki 29 km, z Rody 25 km a z letoviska Perama 32 km. Nejblíž to mají turisté ubytovaní v letovisku Paleokastritsa. Vzdušnou čarou jsou to necelé 3 km, autem nebo autobusem 9,5 km, pěšky přes různé zkratky 7,5 km. Aktuální nabídku zájezdů na řecký ostrov Korfu naleznete ZDE.

letecký pohled na hrad Angelokastro