Uvažujete o dovolené v Bulharsku, respektive na pobřeží Černého moře? Můžete si vybrat, na které letiště přiletíte. Nabízejí se dvě varianty – Varna a Burgas. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, zbývá ještě upřednostnit jedno z následujících letovisek – Elenite, Svatý Vlas, Slunečné pobřeží, Nesebar, Ravda, Acheloy, Pomorie, Černomorec, Sozopol, Djuni, Arkutino, Primorsko, Kiten, Lozenec, Carevo a Achtopol. Ať už budete pobývat kdekoliv, můžete si udělat výlet do hlavního města celé oblasti.

Čtvrté největší bulharské město Burgas, v němž žije zhruba 215 000 obyvatel, leží 10 km od stejnojmenného letiště. Nejblíž to sem mají turisté ubytovaní v Pomorie (18 km) a ve střediscích Černomorec (25 km) či Sozopol (33 km). Aktuální nabídku zájezdů do Bulharska naleznete ZDE.

noční Burgas

Na pláži je spousta místa pro každého

Důvodů, proč vyrazit na několik hodin do města Burgas, může být několik. Samozřejmě je tu spousta kamenných obchodů, restaurací, kaváren a barů. A také nákupní centra, v nichž seženete v podstatě cokoliv, včetně ryze bulharských výrobků, za výhodné ceny. Nejrušnější a nejnavštěvovanější lokalitou v centru je ulice Aleksandrovska, řečená Largo.

architektura v centru města

Nechybějí zajímavá muzea – etnografické, přírodovědné, historické a archeologické. Nacházejí se blízko sebe, skalní nadšenci je tedy stihnou navštívit během několika hodin všechna. Pěkný pohled je taktéž na budovu hlavního vlakového nádraží (na snímku).

vlakové nádraží ve městě Burgas

Narazíte na několik parků (Slaveykov, Veleka či Borisova zahrada), kde lze relaxovat, sportovat nebo rozjímat. Největší zelenou plochou je Mořská zahrada lemující 2,5 km dlouhou městskou písčitou pláž.

městská pláž v Burgasu

Součástí obřího parku jsou nejen pestrobarevné záhony, fontány i sochy bulharských osobností, ale rovněž vyhlídková terasa, Pantheon (pomník zemřelých bojovníků proti fašismu), kaple sv. Jiří, amfiteátr, lunapark, dětské hřiště, tenisové kurty, jízdárna, venkovní plavecký bazén, cvičiště pro psy, observatoř, kasino, stánek s vynikající zmrzlinou, restaurace a bary. Často se zde konají koncerty a nejrůznější festivaly.

Mořská zahrada v Burgasu

Ozdobou města Burgas je také arménský kostel

Město Burgas má největší přístav v zemi, kotví v něm dokonce i tankery. Sídlí tu černomořská rybářská flotila, bulharské vojenské námořnictvo a pobřežní stráž. Velkým lákadlem pro laickou veřejnost, studenty i fotografy jsou zdejší solné pánve, rozdělené hrázemi na bazény. V některých se lze vykoupat.

solné bazény ve městě Burgas

Jižně od centra se rozprostírá přírodní oblast ideální pro pozorování (nejen) stěhovavých ptáků. Mimochodem – Burgas obklopuje několik jezer, nejznámější jsou Burgaské a Atanasovské. Kontrastem jsou průmyslové zóny. Těží se tady sůl, loví a zpracovávají ryby a navíc se tu nalézá největší chemická a ropná rafinérie v jihovýchodní Evropě.

Dominantou města Burgas je katedrála svatého Cyrila a Metoděje (na hlavním snímku), stojící na stejnojmenném náměstí. Pochází z roku 1907, navrhl ji italský architekt Ricardo Toscani. Její interiér je rozdělen pěti páry mramorových sloupů. Jednou z nejstarších staveb v Burgasu je arménský kostel Svatého kříže z poloviny 19. století s později přistavěnou zvonicí.

arménský kostel Svatého kříže